
Kultúra v karanténe
Minúta po Minúte
Zostáva nám len bojovať a vydržať, zhodujú sa v ankete Denníka N organizátori letných hudobných festivalov. Po dvojročnej pandemickej pauze môžu opäť fungovať bez obmedzení kapacity, ale musia čeliť úplne novým výzvam.
V Bratislave sa koná konferencia Kultúra a náš svet, ktorá je súčasťou formovania stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu do roku 2030. Dnes sa uskutoční niekoľko panelových diskusií, zajtra konferencia pokračuje workshopmi.
V bratislavskej Novej Cvernovke dnes budú diskutovať o tom, ako kultúra prežila dva roky bez divákov. Debatovať budú riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová, predseda siete pre nezávislú kultúru Anténa Michal Klembara a redaktorka Denníka N Jana Močková. Diskusia sa začína o 18.00, sledovať sa dá aj online.

Ministerka Milanová dnes nie je relevantnou osobou pre takmer nikoho v kultúre, tvrdí hudobný publicista Juraj Čurný. „Každý už pochopil, že cez ňu nič nedosiahne. Všetci sa radšej obracajú priamo na premiéra Hegera.“
Newsfilter: Vláda na druhý pokus predsa len otvorila kultúru. „Kým naposledy sa pokúsila nespokojným umelcom zapchať ústa povolením 50-miestnych kultúrnych podujatí, tentokrát schválila opatrenia, ktoré už dávajú zmysel. Reprezentanti kultúry sú však naďalej nespokojní a majú na to dobrý dôvod.“
SND víta navýšenie diváckej kapacity v hľadisku, na ktorom sa dnes dohodla vláda: „Vnímame to ako prijateľný kompromis medzi rešpektovaním protipandemických opatrení a ekonomickou rentabilitou.“ Zajtra chce uviesť komornú inscenáciu v Modrom salóne, no zatiaľ čaká na vyhlášku hygienikov.
O lojálnych, očkovaných a roztrpčených umelcoch píše Viliam Klimáček. „Natierať jedným chlieb s maslom a druhým ho iba ukazovať za sklom nie je fér.“
Zástupcovia kultúrnej obce žiadajú premiéra Hegera o čo najrýchlejšie stretnutie aj za účasti ministerky kultúry Milanovej a ministra zdravotníctva Lengvarského. V otvorenom liste zároveň žiadajú prehodnotiť podmienky otvorenia kultúrnych inštitúcií od 18. januára tak, aby ich bolo možné realizovať s naplnením aspoň 50-percentnej kapacity priestorov, a to v režime OTP.
Bratislavský primátor Matúš Vallo povedal, že otvorenie kultúrnych podujatí pre 50 návštevníkov nie je žiadna pomoc kultúre, a vyzval vládu a pandemickú komisiu na nápravu. „Po vypnutí semaforu sa zdá, že to, čo bude alebo nebude otvorené, už závisí viac od politického lobingu ako od elementárnej logiky. Bohužiaľ, kultúra a umenie sa dostali až na samý koniec záujmu.“
Otvorenie kultúry pre 50 ľudí pre nás nič nezmenilo, reaguje Lumír Mati z Hudobnej únie Slovenska, ktorá iniciovala výzvu Otvorme kultúru. „Trváme ďalej na našich požiadavkách,“ uviedol Mati. Medzi nimi je najmä návrat ku kultúrnemu semaforu najneskôr od 18. januára.
Premiér Eduard Heger očakáva od príslušných rezortov, že do konca tohto týždňa oznámia, za akých podmienok sa otvoria divadlá či kiná. „Kultúra je pre moju vládu dôležitá… Viem, že pre váš sektor je pandémia likvidačným tornádom a ďakujem vám, že ste doteraz rešpektovali opatrenia a mnoho umelcov verejne podporilo očkovanie,“ dodal Heger.
Zodpovednosť za otvorenie kultúry majú podľa ministerky kultúry ministerstvo zdravotníctva a konzílium. Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že treba odbornú diskusiu. „Ak ide o mieru rizikovosti, tak reštaurácia je určite rizikovejšie prostredie ako divadlo,“ vraví členka konzília Alena Koščálová.
Divadlá, kiná a koncertné sály sú zatvorené od 24. novembra a štát nemá plán, kedy ich otvoriť. Otvorené sú už aj reštaurácie, hotely či lyžiarske vleky. Členovia Slovenského národného divadla sa pýtajú, či hnusoba číha len v divadlách a koncertných sálach.
Ministerstvo kultúry má pripravený nový kultúrny semafor. Okrem iného zlepšuje podmienky organizovania hromadných podujatí pre očkovaných, tvrdí ministerka Natália Milanová.
Viacerí herci nahrávajú na sociálnych sieťach videá, v ktorých žiadajú ministerku kultúry alebo premiéra, aby im vysvetlili, prečo kultúra zostáva stále zatvorená a ostatné služby sú otvorené.
Členovia SND žiadajú, aby sa otvorili slovenské divadlá a kultúrne inštitúcie. „V čase otvorenia vlekov, fitnescentier, reštaurácií a ďalších prevádzok je opomenutie kultúrnych inštitúcií, ako sú divadlá či filharmónie, nezmyselným krokom,“ píšu v spoločnej reakcii. Pripomínajú, že divadlá sú otvorené v Česku, Rakúsku, Poľsku aj Maďarsku.
SaS bude presadzovať, aby sa otvorili divadlá, kiná či koncertné sály pre očkovaných a osoby po prekonaní. Ďalšie predlžovanie bude podľa strany znamenať devastačné problémy pre kultúrny biznis aj väčšinu rodín, ktorých živilo divadlo alebo hudba.
Ruský sólista baletu Artemyj Pyzhov tancuje v SND už viac než 6 rokov. V rozhovore vysvetľuje, že na Slovensku v porovnaní s Ruskom balet viac cvičia, než hrajú. „V Rusku ľudia chodia na balet častejšie, čiže aj predstavení je tam omnoho viac. Napríklad v divadle Boľšoj teatr, kde som pôsobil, sme mávali aj sedem predstavení do týždňa. Na Slovensku máme maximálne dve.“

Sólista Baletu SND Artemyj Pyzhov odišiel počas prvého lockdownu do Ruska. Keďže na Slovensku boli divadlá zatvorené, aby si udržal kondičku, cvičil v divadle v Moskve. „Keď sa tam v súbore niekto nakazil, bol v karanténe a po jej skončení sa tanečníci vrátili opäť na javisko,“ opisuje v rozhovore.

Keď Boris Farkaš nemohol počas pandémie hrať v divadle, začal sa venovať kreslenému humoru, ktorý uverejňuje na sociálnych sieťach. „Samozrejme, aj ja sa jedujem, keď si čítam správy, ale potom si sadnem k počítaču, prepnem na iný level a snažím sa, aby som v tejto neľahkej dobe aspoň obrázkom vylúdil nejaký úsmevček na tvárach ľudí,“ hovorí.