
LGBTI+
Minúta po Minúte
Kampaň na Slovensku vzbudila znepokojenie medzi LGBT+ ľuďmi, všíma si agentúra AFP. Upozorňuje, že len 2 z 25 strán počítajú s rozšírením práv sexuálnych menšín.

Dnes o 18.00 h sa v Novej Cvernovke uskutoční diskusia Tepláreň NAHLAS: Vláda pre všetkých? O predvolebnej situácii a očakávaniach do budúcnosti sa Laco Oravec bude rozprávať s Martinou Bednar, Lenou Knappovou a Martinom Strižincom. Diskusiu budete môcť sledovať online aj na Facebooku Denníka N.
Evanjelium podľa KDH: Zaslúžite si mať sa lepšie, ale nie všetci, píše Petr Kocina. „Páni Majerský, Dohál ani Baka jednoducho nemajú ten druh intelektu, ktorý by teológiu mohol niekam posúvať.“

V Turecku určili ďalšiu knihu, ktorá sa má predávať v obálke s nápisom „škodlivé pre neplnoletých“. Ide pritom o detskú knižku, ktorá v roku 2015 dostala americkú cenu Stonewall. Tá oceňuje knihy, ktoré približujú skúsenosti LGBT+ ľudí.
Biskupi voličom v rozhodovaní veľmi nepomohli, píše Newsfilter. Okrem iného odporúčajú voliť strany, ktoré nešíria nenávisť. No ak predseda KDH hovorí, že LGBTI je rovnaká pliaga ako korupcia, je to takisto šírenie nenávisti a rozdeľovanie spoločnosti. „Čo ak aj na to mysleli biskupi?“ pýta sa Monika Tódová.
Michaela Eliášová bola v puberte homofóbna, no dnes žije s partnerkou a na Instagrame mala verejný coming-out. „Motivovala ma vlastná skúsenosť. Keď som vyrastala, nevidela som reprezentáciu kvír ľudí; nevedela som, že si mám predstaviť bežné osoby. Dokonca po mojom coming-oute mi viacero blízkych povedalo, že som ich veľmi prekvapila, lebo to vôbec nečakali.

Rozhodne sa necítim ako pliaga. Takisto nemám pocit, že by moji blízki kamaráti boli pliagy alebo že by moja partnerka bola pliaga, hovorí Michaela Eliášová, ktorá žila s partnerkou už v troch krajinách, no nepríjemné skúsenosti má iba zo Slovenska. „Keď ju objímem alebo jej dám pusu, tak dobre, že si muži nezlomia krk. Otáčajú sa za nami, začnú cmukať, prípadne padne otázka, či sa môžu pridať.“

LGBTI+ ľudia boli v mojich očiach na základe informácií, ktoré som dostávala, zvrhlí, nepríjemní, neprirodzení a zlí, hovorí 23-ročná Michaela Eliášová o období, keď bola homofóbna, ale zároveň ju priťahovali ženy. „No moje skúsenosti so ženami boli také prirodzené, pekné, jednoduché a čisté, až som neverila, že môže ísť o to isté.“
Hrozbou nie je vymyslená ideológia, ale násilie na ženách, píše Michal Hvorecký. „Kriminalizujú sa nevinní spoluobčania a ozajstní páchatelia sa bagatelizujú. Najodpornejší sexizmus je u nás všeobecne tolerovaný, prehliadaný, zľahčovaný.“
Na vyhlásenie biskupov k voľbám zareagovalo zo strán len Progresívne Slovensko. Ľutuje, že „KBS si v situácii, keď Slovensko stojí na civilizačnej križovatke, vybrala za svoj hlavný terč niečo, čo už je zavedené aj v omnoho viac konzervatívnych krajinách a nikomu v ničom neublížilo“.
Katolícka aj evanjelická cirkev pred voľbami vyzývajú na odmietnutie „genderizmu“ či registrovaných partnerstiev. Vymedzujú sa aj voči šíreniu nenávisti a dezinformácií, odporúčania na konkrétne strany a politikov nedávajú.

Do slovenských kín mieri dokument Sone G. Lutherovej Šťastný človek. Zachytáva česko-slovenský pár s dvoma deťmi, v ktorom jeden z rodičov prechádza tranzíciou. „Veľmi mi to pomohlo,“ hovorí o nakrúcaní Marvin Horvat, transrodový muž. „Mal som možnosť povedať svoj príbeh vlastnými slovami.“
Pre rodové kvóty ani registrované partnerstvá nebude po voľbách podpora. Najbližšie ku kvótam na ženy v parlamente majú progresívci, aj oni však vyzdvihujú, že dali na kandidátku polovicu žien „aj bez nich“. OĽaNO, Sme rodina a Smer spájajú uznanie čiastkových práv pre páry rovnakého pohlavia s nenávistnou rétorikou voči transrodovým ľuďom. (euractiv)
Prezidentku mrzí, že ani nie rok od teroristického útoku na Zámockej sú LGBTI+ ľudia vystavení útokom. „Mrzí ma, že ľudia z tejto komunity si museli vypočuť, že sú spojení s nejakým typom hrozby,“ povedala Zuzana Čaputová v reakcii na výroky predsedu KDH Milana Majerského.
Podcast V športovej redakcii: Hokejista a kandidát KDH Dávid Skokan agresívne a zraňujúco urazil LGBTI+ ľudí. Reportér Michal Červený pripomína, že v politike sú aj športovci, ktorí dokážu debatovať kultivovane. Strany si ich však berú na kandidátky, lebo chcú hlavne známe mená.
Zásady spolunažívania s LGBTI+ komunitou v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania zostávajú nezmenené. Rozhodlo o tom predsedníctvo ECAV po tom, čo viacerí členovia cirkvi vyzvali jej vedenie na hľadanie nových spôsobov spolunažívania.
Homofóbia a rasizmus sú všade, ale na Slovensku je to citeľnejšie, hovorí výskumníčka Lucia Reháčková, ktorá pôsobí na univerzite v Británii, no rada by sa vrátila domov. „Na Slovensku veľmi vnímam niektoré neproduktívne verejné debaty o ľudských právach, o LGBTI+ ľuďoch alebo o interrupčnej tabletke,“ vraví.
OĽaNO si ako jednu z podmienok vstupu do vlády dalo, že nedovolí presadiť niektoré body z programu PS. „Tak ako treba bojovať proti korupcii a mafii, treba vytvoriť pevnú hrádzu proti zvráteným návrhom, ktoré chce PS presadiť,“ vyhlásil Igor Matovič. Koalíciu s touto stranou však nevylúčil.
Členovia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania vyzývajú vedenie na hľadanie novej podoby spolunažívania s LGBTI+ ľuďmi. Výzvu podpísali farári i laici naprieč Slovenskom. „Za kľúčové považujeme počúvať hlas každého jednotlivca a podporiť vzájomnú partnerskú lásku,“ uviedli. (mojapeticia)
Nesmieme dopustiť, aby to, čo sa prezentuje ako hodnoty, dokonca kresťanské, mierilo proti slobode a právam iného človeka, píše Anna Polcková. „Násilie sa začína paradoxne heslami o ochrane – rodín, viery či národných tradícií.“