
LGBTI+
Minúta po Minúte
Poľský film Strachy v nás ukazuje tragédiu, do ktorej môže vyústiť prenasledovanie queer ľudí. Je inšpirovaný životom poľského umelca a aktivistu Daniela Rycharského, ktorý svojím radikálnym umeleckým gestom dokázal prebudiť celú krajinu. Filmový príbeh pritom v mnohom pripomína aj aktuálnu situáciu na Slovensku, píše Vitalia Bella.
Uznesenia proti transrodovým ľuďom a proti vražde v Teplárni vnímam veľmi zle, hovorí kandidátka SaS do parlamentu Slavomíra Henčeková. Poslankyne Záborská a Andrejuvová podľa nej neuvádzajú skutočné dôvody, prečo takéto veci navrhujú. „Obávam sa, že pravý dôvod je ideologický, odmietajú LGBTI+ ľudí a dokonca sa to možno hanbia povedať nahlas a dávajú tam takéto zástupné dôvody. Neviem, či títo ľudia majú v parlamente aj inú agendu, nejako som ju nezachytila.“
Do našich kín sa dostal film Blízko, s ktorým režisér Lukas Dhont ašpiroval na Oscara. Nepozerá sa naň ľahko, ba možno vás úplne rozseká na kusy, lebo spôsob, akým Dhont hovorí o krehkom období formovania identity, je mimoriadny, píše Jana Močková.
Národná rada prijala „antiuznesenie“ k uzneseniu Európskeho parlamentu k teroristickej vražde na Zámockej ulici. Konzervatívni poslanci v ňom namietajú, že takto europarlament zasahuje do suverenity Slovenskej republiky.
Minister spravodlivosti Viliam Karas hovorí, že nevidí problém v tom, aby na Slovensku platili registrované partnerstvá, on však nedostal také zadanie. Navrhol inštitút dôverníka, ktorý LGBTI+ ľudia kritizujú. „Od začiatku som však hovoril, že nenavrhujem registrované partnerstvo. Tvrdíte niekomu, že mu nedodávate auto, ale bicykel, no on kričí, že ste mu nedodali auto,“ vraví.
Návrh novely zákona o rodnom čísle má psychický vplyv aj na transrodové osoby, ktoré už tranzíciou prešli. „Ak by neboli v čase mojej tranzície viditeľné ženy, ktoré mi dávali nádej na budúcnosť, ani by som nemala šancu ustáť všetko, čo človeka na tejto ceste čaká. Nie je to štýl života, ako sa prezentuje, ale rozhodnutie byť autentickou aj za tú najvyššiu cenu,“ približuje Ambrosia Bajtek.

Transrodové osoby nám v ankete opísali, ako na nich vplýva premenlivá platnosť odborného usmernenia či návrh zákona o rodnom čísle. „Nikdy predtým nebolo také dôležité, aby ľudia, ktorí sa považujú za našich spojencov, potvrdili svoju podporu rovnako nahlas, ako keď si dali na profilovky dúhovú vlajku,“ hovorí Sabrina Katonoff.
Ráno s NHL: Tri kluby už oznámili, že na rozkorčuľovanie si oblečú dúhové dresy, no potom z toho vycúvali. Sú za tým opodstatnené obavy, že ich ruských hráčov potrestá Vladimir Putin na základe nového zákona proti „propagande LGBT“. Viacerí z nich si tento dres v minulosti obliekli.
LGBTQI práva sú ľudské práva, za tým si stojíme, vraví v rozhovore holandská veľvyslankyňa na Slovensku Gabriella Sancisi. „Slovensko by malo byť hrdé na to, že má stabilnú demokraciu. A je veľmi dôležité, aby bola stabilná aj naďalej. A o tom rozhodnú voliči,“ hovorí. (euractiv)
Bosnianska Republika srbská prijme zákon, ktorý zakáže LGBTI+ aktivistom vstup do škôl. Ide o ďalšie z kontroverzných opatrení z posledného obdobia, ktoré bosnianskosrbský vodca Milorad Dodik presadzuje napriek domácej i medzinárodnej kritike.
Naživo: Slovensko pre všetkých? Diskusia v rámci série Tepláreň nahlas v Pivnici pri studni v Detve. Hosťami sú Waldemar Švábenský, TRANSmisia, Ilona Németh a Zuzana Števulová, moderuje Zuzana Wienk.
Konzervatívna časť poslancov mala v Národnej rade úspešný týždeň. Podarilo sa im presadiť dve opatrenia proti LGBTI+ ľuďom, spochybňovali v diskusii uznesenie Európskeho parlamentu k vražde na Zámockej ulici a majú pomerne veľké šance posunúť zákaz nedeľného predaja v maloobchode do druhého čítania.
Svetová atletika zakázala transrodovým športovkyniam štartovať v ženských súťažiach. Žiadna transrodová športovkyňa, ktorá prešla mužskou pubertou, nebude smieť od 31. marca súťažiť na medzinárodných podujatiach.
Hokejisti Chicaga nenastúpia v rozcvičke pred nedeľným domácim zápasom NHL proti Vancouveru v dresoch s dúhovými prvkami, ako mali naplánované. Americký klub zmenil svoj zámer vzhľadom na bezpečnosť svojich ruských hráčov.
Akým právom si poslanci a poslankyne dovoľujú ničiť ľuďom život? pýta sa Lucia Plaváková z PS. „Návrhy ako tento sú predložené s plným vedomím, že ak prejdú, tisícom ľudí prinesú nezmyselnú bolesť.“
Slovensko nakoniec odmieta uznávať práva rodičov rovnakého pohlavia zo zahraničia. Parlamentný výbor zmenil svoje rozhodnutie, opačne ako minulý týždeň hlasovali napríklad aj Romana Tabák či Anna Záborská.

Shooty: Kresťanská láska
Ak prejde novela proti transrodovým ľuďom, SaS sa obráti na Ústavný súd a zároveň vyzve prezidentku, aby zmenu vetovala. Zákon o rodnom čísle sa v utorok dostal do druhého čítania 87 hlasmi.
Ugandský parlament schválil zákon navrhujúci nové prísne tresty za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia. Podľa zákona im bude hroziť trest odňatia slobody vo výške desiatich rokov. Podľa BBC teraz záleží na prezidentovi Yowerim Musevenim, či zákon podpíše alebo vetuje a udrží si dobré vzťahy so západnými darcami a investormi.
Zákon znemožňujúci transrodovým ľuďom, aby si zapísali novú identitu do dokladov, prijali pred tromi rokmi aj v Maďarsku. Novelu Anny Záborskej a Anny Andrejuvovej z OĽaNO kritizuje Jana Bittó Cigániková. Vraví, že nikomu nepomôže, len časti spoločnosti ublíži.