
Lieky proti covidu
Minúta po Minúte
Zisk biotechnologickej firmy Moderna klesol vo 4. štvrťroku medziročne o 70 % na 1,5 miliardy dolárov. Dôvodom je nižší dopyt po vakcínach proti covidu-19. Ich tržby klesli o 29 % na 5,1 miliardy dolárov.
Komu je určený liek na covid Paxlovid, ktorý už dorazil na Slovensko: ide napríklad o pacientov starších ako 60 rokov, pacientov s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.
Na Slovensko prišli prvé dávky antivirotika Paxlovid na liečbu covidu. Tento týždeň dorazilo prvých 4200 balení, ministerstvo zdravotníctva ich objednalo celkovo 25-tisíc. „Antivirotický liek je v súčasnosti jedným z najúčinnejších nástrojov pri liečbe covidu-19,“ uviedol rezort.
EMA odporučila podmienečnú registráciu lieku Evusheld na prevenciu covidu. Liek vyvinutý AstraZenecou sa skladá z monoklonálnych protilátok. Dve dávky injekčne podávaného lieku v štúdii s viac ako 5000 účastníkmi znížili pravdepodobnosť nákazy o 77 percent. (ema, tasr)
Monoklonálne protilátky, ktoré sa používali na Slovensku, nie sú pri omikrone také účinné. Pri novom variante sa odporúča len protilátka sotrovimab, no tá u nás nie je dostupná. „Z tohto dôvodu sa počas vlny spôsobenej omikronom budeme viac spoliehať na antivirotiká ako na monoklonálne protilátky,“ povedala členka konzília odborníkov Alena Koščálová.
Americký liekový regulátor FDA schválil liek proti covidu molnupiravir od spoločnosti MSD. Antivirotikum je určené dospelým s miernymi alebo strednými symptómami ochorenia, ktorí majú vysoké riziko vážneho priebehu. K schváleniu došlo deň po tom, ako regulátor odobril tabletku od Pfizeru. (cnn)
Americký liekový regulátor FDA udelil mimoriadne povolenie lieku proti covidu od Pfizeru. Paxlovid je určený pre osoby krátko po preukázaní nákazy a jeho cieľom je predísť zhoršeniu symptómov a vyhnúť sa tak hospitalizácii či úmrtiu.
Európska lieková agentúra uviedla, že krajiny EÚ môžu používať liek proti covidu paxlovid od Pfizeru krátko po diagnostikovaní infekcie, aj keď agentúra ešte nedokončila úplné preskúmanie s cieľom schváliť ho regulačnými orgánmi.
Pfizer uviedol, že jeho experimentálny liek proti covidu je pravdepodobne účinný aj proti omikronu. Spoločnosť na základe výskumu vykonaného na 2250 ľuďoch takisto oznámila, že jej antivirotikum znižuje v skupine ohrozených potrebu hospitalizácie a riziko úmrtia na covid až o 89 percent. Platí to, ak sa liek podáva krátko po objavení prvých symptómov.
Panel expertov pri americkom Úrade pre kontrolu potravín a liečiv len váhavo odporučil nasadenie lieku proti covidu od Mercku. Nezávislí poradcovia, ktorých verdiktom sa FDA nemusí riadiť, sa vyslovili pomerom 13 k 10 hlasom za schválenie lieku molnupiravir. Ak FDA liečivo schváli, mohlo by byť v Spojených štátoch k dispozícii za niekoľko týždňov. (cnbc)
Umelé protilátky podávané pacientom s covidom by mohli mať proti variantu omikron nižšiu účinnosť, naznačujú podľa denníka Wall Street Journal predbežné poznatky.
Antivirotikum americkej firmy Merck určené na liečbu covidu, je menej účinné, než sa pôvodne predpokladalo. Ukazujú to nové dáta z klinických výskumov lieku, ktoré firma zverejnila. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) však látku vo svojej piatkovej predbežnej správe označil za účinnú, no odporučil, aby sa nepodávala tehotným ženám.
Infektológ Peter Sabaka víta nákup molnupiraviru na liečbu covidu, ktorý sa podáva v kapsulách. „Je lacnejší ako monoklonálne protilátky a je mimoriadne účinný v prevencii ťažkého priebehu hospitalizácie a smrti. Ak sa nasadí počas prvých piatich dní od nástupu symptómov, tak o 50 % znižuje riziko, že človek bude potrebovať nemocnicu.“
Slovensko plánuje na liečbu covidu nakúpiť antivirotikum Lagevrio s účinnou látkou Molnupiravir. Orálne podávaný liek vyvinula spoločnosť Merck, začali ho používať v Británii a objednalo si ho aj Česko. Návrh schválila vláda.
Ak je pacient hospitalizovaný na covid-19, môže dostať desiatky liekov naraz a riskuje oveľa viac závažnejších nežiaducich účinkov ako po očkovaní vakcínou – od rozvoja cukrovky a rizika krvácania, žalúdočného vredu či vysokého tlaku cez bakteriálne infekcie až po depresie, problémy so spánkom, opuchy či abstinenčné príznaky.
Priemerná cena hospitalizácie pacienta s covidom s využitím umelej pľúcnej ventilácie stojí VŠZP vyše 11-tisíc eur. Rozdiel v nákladoch na takéhoto pacienta a na zaočkovanie poistenca je podľa poisťovne 100- až 500-násobný.
Pfizer žiada v USA o povolenie pre svoju tabletku proti covidu-19 paxlovid. Liek podľa predbežných výsledkov klinických testov znižuje riziko hospitalizácie či úmrtia o takmer 90 %. Americká vláda už pripravuje nákup pre desať miliónov pacientov. (wp)
Prinášame prehľad aktuálne používaných liečiv na koronavírus a aj takých, do ktorých vývoja vkladajú vedci a zdravotníci veľké nádeje. Aj v slovenských nemocniciach nasadzujú liečivá vysoko účinné pri zastavení vírusu v úvode ochorenia.
Liek proti covidu od Pfizeru je vysoko účinný pri predchádzaní hospitalizáciám a úmrtiam. V klinických testoch im dokázal zabrániť v 89 percentách prípadov. Účastníci štúdie neboli zaočkovaní a patrili medzi rizikové skupiny. Firma chce čoskoro požiadať o schválenie lieku v USA. (guardian)
Británia ako prvá na svete schválila antivirotikum molnupiravir na liečbu koronavírusu doma. Prípravok od firmy Merck budú môcť užívať ľudia od 18 rokov, u ktorých existuje riziko, že sa u nich vyvinie ťažký priebeh ochorenia.