
Lucia Žitňanská
Minúta po Minúte
Vznik mestských súdov v Bratislave a v Košiciach je vstupnou bránou k dôveryhodnosti justície, vraví exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „Ak zmeníme celé Slovensko, ale nezmeníme Bratislavu a Košice, tak sme nezmenili štvrtinu justície. „Je to štvrtina súdnych prípadov na Slovensku,“ vysvetlila Žitňanská.
Najväčším problémom je, že generálna prokuratúra sa nesnaží zrozumiteľne odkomunikovať svoje rozhodnutia, ktoré môžu byť citlivé a celospoločensky zaujímavé, vraví exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „Necháva nás v polohe, že si musíme vyberať medzi dobrom a zlom podľa toho, kde si myslíme, že to dobro a zlo je,“ dodala Žitňanská s tým, že to neprispieva k právnemu štátu.

Porovnávať okupačnú zmluvu z roku 1968 a obrannú dohodu s USA je diskvalifikačné, hovorí exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „Je to popretie profesionality právnika,“ dodala na adresu generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Odvolať ho z funkcie nie je jednoduché. Preto pochopí, ak sa politici rozhodnú pre politické riešenie, teda zmenu právnej úpravy.
Je mimoriadne nešťastné, že tému kolúznej väzby otvoril práve Boris Kollár, ktorý má svojho nominanta vo väzbe, hovorí Lucia Žitnanská, bývalá ministerka spravodlivosti. „Pravdepodobne sa bude hľadať kompromis, pokiaľ ide o čas prijatia, aby to, čo chce dosiahnuť Boris Kollár, bolo naplnené,“ hovorí Žitňanská o tom, ako bude podľa nej postupovať ministerka Kolíková.
Podcast: Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská si nemyslí, že je v poriadku, ako teraz prebieha výber nového riaditeľa SIS. Angažovať by sa podľa nej mal aj výbor na kontrolu SIS: „V takejto situácii si viem predstaviť, že si kandidáta vypočuje výbor a dá verejnosti informáciu, či táto osoba požíva dôveru.“
Musíme mať také inštitúcie, aby sme sa nebáli volieb, hovorí v rozhovore bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Považuje za chybu, že sa hovorí len o reforme justície, ale nie aj o policajnej inšpekcii alebo reforme SIS. „Pandémia zakryla všetko a to, čo by bol dnes možno najväčší škandál, tak ním nie je, ale podľa mňa je zadržanie riaditeľa SIS mimoriadne vážna vec.“
Žitňanská upozorňuje Matoviča, že poslanci zo strany Za ľudí nie sú na predaj. Uviedla to v reakcii na slová premiéra o tom, že v prípade koalície, ktorá by mala 78 poslancov, by si mohol troch z nich niekto kúpiť.
Ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej radí aj jej bývalá šéfka Lucia Žitňanská. Odborný tím na ministerstve doplnili aj poradca na Ústavnom súde SR Tomáš Hubinák či exriaditeľ väznice v Leopoldove Pavel Zbojek.
Predpokladám, že vláda bude vytvorená skôr opozičnými stranami, hovorí Lucia Žitňanská v rozhovore na rozlúčku s politikou. „Vidím veľký potenciál na zmenu, ale čo nás reálne čaká, závisí do veľkej miery od toho, aké budú vzájomné pomery strán, ktoré budú tvoriť koalíciu.“
Lucia Žitňanská v rozhovore spomína, že odstup medzi ňou a premiérom Robertom Ficom „bol zrejmý“. „Nie je napríklad absurdné počúvať výčitky, že vám prešlo už príliš veľa vecí? Ako k tomu vraj majú prísť tí ostatní, ktorým ešte nič neprešlo,“ hovorí o období, keď bola ministerkou spravodlivosti.

Lucia Žitňanská v rozhovore na rozlúčku s politikou hovorí o piatich vládach, ktoré sa vystriedali za 17 rokov jej politickej kariéry, o vzťahoch s premiérmi, strate súkromia aj o Slovensku po voľbách. „V poslednej vláde sme sa už snažili len sanovať situáciu. Bolo jasné, že plnohodnotné reformy neurobíme. Vnímala som to tak, že vytvárame predpolie pre ďalšiu vládu.“
Béla Bugár k odchodu Lucie Žitňanskej z Mosta-Híd: „Samozrejme, neteší ma to, ale dalo sa to predpokladať,“ povedal na Markíze v relácii Na telo.
Newsfilter podcast: Vo vzduchu visí otázka, čo v tej koalícii ešte Most-Híd robí. „Odchod Lucie Žitňanskej oslabí slovenský prvok v Moste, jeho príťažlivosť i jednu z profilových tém strany.“

Neviem, koho by som teraz volila v parlamentných voľbách, vraví Lucia Žitňanská po odchode z Mosta-Híd. V rozhovore hovorí aj to, ako Fico zablokoval diskusie o voľbe ústavných sudcov, prečo zostáva v parlamente a či sa s Kiskom rozprávala o jeho politickom projekte.
Vo vzduchu visí otázka, čo v tej koalícii ešte Most-Híd robí, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. Odchod Žitňanskej oslabí slovenský prvok v Moste, jeho príťažlivosť i jednu z profilových tém strany, komentuje.
Šéf poslaneckého klubu Mosta Tibor Bastrnák o odchode Žitňanskej: „Akceptujem to. Pravdepodobne blízka budúcnosť ukáže, prečo sa to takto stalo.“
Píše Roman Pataj: Žitňanská dala slovenským voličom Mosta najavo, že už nemá význam stranu voliť. V Newsfiltri tiež pripomína, že môže nastať situácia, keď koalícii bude chýbať jej hlas.
Most vyhlásil, že názory strany a Lucie Žitňanskej sa v poslednom období rozchádzali. Strana tiež spomenula, že „spolupráca v každej koalícii, a tobôž ideologicky takej rôznorodej, je náročná a má svoje písané a nepísané pravidlá“.
L. Žitňanská zostáva v parlamente ako nezávislá poslankyňa. S Bélom Bugárom osobne hovorila a oznámila mu svoje rozhodnutie. „Rešpektoval to.“ Na otázku, či ju presviedčal, aby ostala, povedala, že majú korektný vzťah a „nešla by som do obsahu tohto rozhovoru“.
Lucia Žitňanská vymenúva dôvody, pre ktoré končí v Moste: zamestnanie Gašpara a Krajmera na ministerstve vnútra, vyjadrenia k únosu vietnamského podnikateľa, útoky na médiá, odklon od proeurópskej a proatlantickej orientácie, situácia so SAV alebo stiahnutie zákona o zaisťovaní majetku.