
Mária Kolíková
Minúta po Minúte
Naživo: Tlačová konferencia Márie Kolíkovej (SaS) s názvom „Koalícia zlyhala v priamom prenose“.
Cez trestnú politiku nemôžeme riešiť zlyhania štátu, reaguje exministerka Mária Kolíková na návrh svojho nástupcu Viliama Karasa zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť vedenia nemocnice za nedostatok personálu. Takýto trestný čin považuje za nezmyselný.
Postup sudcov a bývalého predsedu súdu Romana Fitta, keď odmietli vlani v apríli vydať policajtom z NAKA vyšetrovací spis s utajovanou prílohou, bol v súlade so zákonom. Dnes to skonštatovala súdna rada. Reagovala ním na Fittov podnet, ktorý sa týkal možného ohrozenia nezávislosti súdnej moci v súvislosti s postupom príslušníkov NAKA.
Poverený minister spravodlivosti Viliam Karas neplánuje znížiť tresty za ohováranie tak, ako jeho predchodkyňa. Mária Kolíková v septembri 2022 ukázala novelu trestného zákona, v ktorej navrhovala, aby trest za ohováranie už nebol spojený s odňatím slobody. Karasov návrh počíta s ročným väzením.
Mária Kolíková spochybňuje postup svojho nástupcu Viliama Karasa, ktorý chcel zvrátiť jej odvolanie jedného z predsedov súdu a teraz si to rozmyslel. „Minister nemôže konať spôsobom, že všetkým chce dať za pravdu. Musí mať jasné vyjadrenia k problémom, preto je minister, nie mediátor ani sudca, ani akademik. Jednoducho minister, politik,“ hovorí Kolíková.
Výsledkom váhania ministra Viliama Karasa je, že bratislavský súd, kam prišla NAKA, nemá už viac ako pol roka predsedu. Karas chcel zvrátiť odvolanie predsedu Máriou Kolíkovou, po mesiacoch si to rozmyslel. Súd sa má chystať na zásadnú reformu podľa súdnej mapy.
Tým, ako minister Karas posunul sadzby za majetkové trestné činy, už zašiel za hranicu, na ktorú ešte Slovensko nedozrelo, reaguje Mária Kolíková. Exministerka spravodlivosti v reakcii na návrh novely trestného zákona upozorňuje aj na to, že z trestného činu znásilnenia vypadla časť o potrebe súhlasu.
Návrh na zmenu ústavy uvádza poslankyňa SaS Mária Kolíková. Vraví, že spôsob skrátenia volebného obdobia je najlepšou možnosťou. Poistkou, aby sa táto možnosť nezneužívala, je, že samotný návrh musí podať najmenej 30 poslancov. Na samotné skrátenie volebného obdobia treba najmenej 90 hlasov.
Prokuratúra musí byť vystavená zodpovednosti a verejnej kontrole. Dnes to tak nie je, vraví Mária Kolíková (SaS) v reakcii na zrušenie obvinenia poslanca Borguľu. Podľa exministerky spravodlivosti na to treba zmeny v ústave, zákonoch, aj zmenu paragrafu 363.
Rozpravu k odvolávaniu vlády v pléne sleduje sotva 15 poslancov, zvyšní ešte nedorazili. Mária Kolíková im opisuje to, ako sa zákony presadzovali „bagrom“.
V parlamente pokračuje rozprava k odvolávaniu vlády. Reční bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS), ktorá sa pozastavuje nad tým, že v pléne nie je ani jeden člen vlády.
Mária Kolíková hovorí, že premiér Eduard Heger ju viackrát sklamal – pri súdnej reforme a aj vtedy, keď Igor Matovič blokoval mnohým ministrom rôzne zmeny. „Pri súdnej reforme sa určite dalo urobiť zo strany premiéra viac, mohla prejsť oveľa skôr. Návrhy blokovali minister financií aj Sme rodina a premiér mi v tom nepomohol.“
Mária Kolíková hovorí, že je chyba upínať sa v boji proti korupcii len na niekoľko mesiacov a tvrdiť, že preto má vydržať táto vláda. „Ak chceme, aby sa riadne vyšetrili kauzy, tak nám nestačí pár mesiacov. Naozaj nám nestačí ani jeden rok, koľko máme do konca funkčného obdobia. Ak to s korupčnými kauzami myslíme vážne, musíme robiť všetko pre to, aby tu bola taká vláda aj v ďalšom funkčnom období.“
Vláda nepadne, to je málo pravdepodobné, hovorí v rozhovore Mária Kolíková. Na návrhu na vyslovenie nedôvery od SaS je podľa nej kľúčové to, že sa ukáže, kto vládne. „Je dôležité, aby sme to vedeli – o koho sa vláda opiera v kritických momentoch. Tam sa hľadá dôvera a tam sa robí obchod.“
Mária Kolíková povedala, že je rada, že sa pokračuje v trestnom stíhaní Jaroslava Haščáka. Tvrdí, že ako ministerka nemohla urobiť viac, keď generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý rok zrušil základ pre trestné stíhanie a následne to urobili aj súdy.
Mária Kolíková si myslí, že obvinenie Fica a Kaliňáka sa malo dostať pred súd. „V čase, keď sa malo ukončiť vyšetrovanie, rušiť obvinenie naozaj nie je namieste. Tu už mal zasiahnuť nezávislý a nestranný súd a buď sa mali oslobodiť spod viny, alebo mal mať možnosť súd rozhodnúť, že došlo k spáchaniu viny.“
Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) tvrdí, že to, kam až dospeli rokovania s lekárskymi odborármi, zapríčinil Igor Matovič. Ministrovi zdravotníctva Lengvarskému podľa nej blokoval skoršie dosiahnutie dohody.
Poslanci posunuli do druhého čítania návrh o odklade súdnej reformy, ktorý v skrátenom konaní predložil minister spravodlivosti Viliam Karas. Definitívne by mali návrh prerokovať vo štvrtok.
Mária Kolíková po odklade súdnej mapy hovorí, že jej reforma bola pripravená na spustenie už od 1. januára. „Beriem rozhodnutie ministra na vedomie a je mi to ľúto,“ povedala.

Minister spravodlivosti Karas navrhol odklad Kolíkovej súdnej mapy z januára na jún 2023. Tvrdí, že stihne termíny potrebné na čerpanie 183 miliónov eur z plánu obnovy. Premiér Heger sľuboval „kontinuitu zavádzania už prijatých reforiem do praxe“.