
Martin Filko
Minúta po Minúte
Druhým laureátom Ceny Martina Filka pre ekonómov do 40 rokov sa stal výskumník NBS Brian Fabo. Ocenenie udeľuje Slovenská ekonomická spoločnosť a je pomenovaná po spolutvorcovi slovenského konceptu hodnoty za peniaze, ktorý tragicky zomrel vo veku 35 rokov.
Prvým nositeľom ceny Martina Filka je ekonóm Andrej Svorenčík. Toto ocenenie chce Slovenská ekonomická spoločnosť udeľovať ekonómom do 40 rokov každé 2 roky. Svorenčík je momentálne aj šéfom analytických oddelení na ministerstvách kultúry a pôdohospodárstva.
Slovenská ekonomická spoločnosť vyhlasuje Cenu Martina Filka, prvýkrát ju udelí v roku 2018 a následne bude udeľovaná s dvojročnou periodicitou.

Grantový program na posilnenie analytických kapacít vo verejnej správe sa premenuje na Štipendium Martina Filka. Návrh predložili ministerstvá financií a školstva, aby si uctili pamiatku riaditeľa Inštitútu finančnej politiky, ktorý vlani koncom marca zomrel.
Na dopravu ide ročne v priemere 1,9 miliardy eur. Len na prevádzke sa za štyri roky môže ušetriť takmer pol miliardy eur. Ukázali to prvé analýzy analytického tímu ministerstva financií v rámci reformy nazvanej Hodnota za peniaze.

Rozlúčka s ekonómom Martinom Filkom bude v piatok o 18.15 h v bratislavskom krematóriu a v sobotu o 11.00 h v Kostole sv. Gála v Nižnej.
„Náš hlavný konštruktér a skúšobný pilot zahynul, takže všetko ostatné je na nás,“ povedal minister financií Peter Kažimír o úmrtí Martina Filka, ktorý riadil Inštitút finančnej politiky.
Video: Pozrite si zostrih diskusie Denníka N o odkaze Martina Filka, o štáte a najlepšom z možných svetov.

V Dunaji našli mŕtve telo ekonóma Martina Filka. Informáciu potvrdila agentúre TASR a Novému času polícia.
Bunda muža, ktorého našli pri obci Dobrohošť na brehu Dunaja, zodpovedá oblečeniu, ktoré mal na sebe 28. marca Martin Filko. Ekonóm a šéf Inštitútu finančnej politiky je nezvestný po tom, ako sa v Bratislave prevrátil na kanoe.
V Dunaji pri obci Dobrohošť našli mŕtve telo. Ekonóm Martin Filko je nezvestný už od 28. marca po tom, ako sa prevrátil na kanoe. (tvnoviny.sk)
Pozrite si zo záznamu debatu Najlepší z možných svetov Martina Filka. Hostia v nej hovorili o iniciatíve zameranej na efektívne fungovanie štátu, ktorú pripravil šéf IFP Martin Filko so Štefanom Kiššom a Ľudovítom Ódorom.
Čo by ste chceli mať v programovom vyhlásení vlády? „Našu analýzu zhrnutú na jednu stranu,“ hovorí spoluautor iniciatívy Najlepší z možných svetov Štefan Kišš. „To isté. Ak to tam bude, môžeme očakávať minimálne tlak na zdravotníctvo. Pri školstve môžem byť len príjemne prekvapený. Chcel by som tam mať zadefinované lepšie vzdelávanie detí,“ hovorí tiež Rado Baťo, poradca prezidenta. „Lepšie školstvo,“ súhlasí podnikateľ Ivan Štefunko.
„Nie je jedno, do akého prostredia príde minister. Nie je jedno, či príde na dnešné ministerstvo financií s fungujúcim IFP, a keď príde na ministerstvo zdravotníctva. Akákoľvek snaha zlepšovať kapacity úradov smerom, ako navrhujú chalani, je užitočné,“ hovorí poradca prezidenta Rado Baťo o iniciatíve Najlepší z možných svetov.
„Veľmi ma znepokojili až zdesili výsledky volieb. Situácia je taká, že klesá počet ľudí, pre ktorých liberálna demokracia predstavuje hodnotu a ktorí neveria konšpiratívnym teóriám,“ hovorí poradca prezidenta Rado Baťo.
„Keď sa ešte chvíľu bude takto nekompetentne riadiť táto krajina, kedy sa neriešia problémy v zdravotníctve, v školstve, bude veľmi zle,“ hovorí podnikateľ Ivan Štefunko v diskusii Denníka N.
„Skutočným cieľom v zdravotníctve má byť zníženie odvrátiteľných úmrtí v porovnaní s okolitými krajinami,“ hovorí poradca prezidenta Rado Baťo v diskusii Denníka N. Vysvetľuje, že na Slovensku máme v porovnaní s priemerom okolitých krajín asi 2000 zbytočných úmrtí. „Počuli ste to povedať niektorého ministra zdravotníctva? Ani raz,“ hovorí Baťo.
„Legitimitu rozhodnutia zaviesť druhý pilier oslabovalo to, že debata bola veľmi slabá. Ale to platí aj našom postoji k Európskej únii, najmenej sme debatovali o tom, či tam vstúpiť alebo nie,“ uvádza ďalší z príkladov, kde chýbala širšia debata na začiatku, podnikateľ Ivan Štefunko. Výsledkom toho je, že do dôchodkovej reformy sa Fico obúval viac ako do daní a tiež ťažšie prijímame debatu o utečencoch.
„Šéf NKÚ Mitrík má ambíciu zreformovať svoj vlastný úrad, aby robil nie len to, čomu hovoríme súlad so zákonom. Pán predseda Mitrík chce toto zmeniť, aj sa s ním o tom rozprávame. O päť rokov môžeme zanalyzovať, ako sa mu to podarilo,“ hovorí zástupca riaditeľa IFP Štefan Kišš. NKÚ má byť dôležitý kontrolný orgán, či sa výdavky minuli efektívne.
„Projekt ako tento môže byť úspešný vtedy, keď umožní politikom byť krajší, obľúbenejší a lepší. To môže byť vtedy, keď voliči uveria, že im politici robia dobre. Len zrekonštruovať toalety v nemocniciach už nestačí,“ hovorí o iniciatíve Najlepší z možných svetov poradca prezidenta Rado Baťo.