
Hegerova vláda
Články
Minúta po Minúte
Analytici Globsecu vidia za vysokou ochotou Slovákov veriť kremeľskej propagande dva faktory – aktivita politikov Smeru a spol., ktorí ju vo veľkom šíria, a zároveň nedôvera v tých politikov a inštitúcie, ktoré sú prozápadné. „Ľudia prestali dôverovať inštitúciám aj pre to, ako posledné tri roky fungovala naša vláda,“ poznamenala analytička Klingová.
Je načase naštartovať odbornú diskusiu o tom, kde by mala byť nová národná nemocnica, myslí si Oskar Dvořák (PS). „Takéto vážne rozhodnutie bude musieť urobiť až nová vláda, ktorá sa bude opierať o mandát z volieb.“
Takto to dopadá, keď sa niekto viac zaoberá kultúrou úcty než povinnosťou skladať účty, píše Braňo Bezák o Eduardovi Hegerovi. „Za Hegerovej vlády sme podľa slov jej predsedu mali zodpovedne spravované verejné financie a stíhali sme postaviť nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy. Nový minister financií hovorí, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, a podpredsedníčka novej vlády upozorňuje, že Rázsochy z plánu obnovy zrejme nestihneme.“
Hlas vyzval úradnícku vládu, aby požiadala Ústavný súd o výklad ústavy, či Hegerova vláda mohla poslať migy na Ukrajinu. Analýzu, ktorú zverejnil exminister obrany Jaroslav Naď, považuje Hlas za fiasko.
Boris Kollár sa sťažoval v pléne, že je v parlamente „absolútny chaos“, keď sa objavilo množstvo procedurálnych návrhov od poslancov. Napríklad si schválili, že budú hlasovať až vo štvrtok, ale o pár minút zistili, že to musia zmeniť.
Poslanci po iniciatíve Igora Matoviča schválili návrh, aby NKÚ preveril možné plytvanie štátnymi peniazmi počas Expo v Dubaji, ktoré zastrešovalo ministerstvo hospodárstva ešte pod vedením šéfa SaS, exministra Richarda Sulíka. Za návrh hlasovalo 144 poslancov vrátane SaS.
Eduard Heger odmieta, že ako premiér vedel o tom, čo robil Richard Sulík ako minister hospodárstva v Dubaji. Exminister hospodárstva Karel Hirman predtým uviedol, že v súvislosti s Expo Dubaj zistil „veľmi závažné nedostatky“, chýbajú podľa neho mnohé dokumenty či faktúry a nevyrovnané záväzky presahujú milión eur.
Viliama Karasa sa pokúšali cez verejné vyhlásenie udržať ako ministra spravodlivosti aj v úradníckej vláde Slovenská advokátska komora a Združenie sudcov Slovenska. Sudcovia sa zaňho ale hromadne nepostavili.
Premiér Eduard Heger odmietol, že by ututlával 1,4-miliónovú dotáciu pre firmu ministra Vlčana, ako to tvrdí Igor Matovič. „Okamžite sme konali,“ povedal s tým, že hneď, ako sa o dotácii dozvedel, požiadal slovenské aj európske orgány o kontrolu a komunikoval aj s prezidentkou. „Jediná chyba bola, že sme nespravili tlačovku,“ dodal s tým, že NAKA v prípade koná. (markíza)
Je nechutné, že Vlčanova firma si pýtala dotáciu od iného ministerstva, vraví v rozhovore Jaroslav Naď. „Na rozlúčkovej vláde, kam neprišiel, sme si všetci povedali, že ak je nejaké čierne miesto na pôsobení tejto vlády, tak to, ako Vlčan ako člen vlády zatajil žiadosť o dotáciu. Je to pre mňa nepredstaviteľné.“
Eduard Heger povedal, že ho sklamalo, keď Rastislav Káčer podával demisiu. „Napadlo mi ‚aj ty, Rasťo‘? Počas celého volebného obdobia mi hádzali polená pod nohy a Rasťo nebol prvý ani posledný. Vlastne posledný bol, lebo to bolo posledné poleno, ktoré táto vláda dostala pod nohy a na ktorom skončila.“
Eduard Heger označil za jedno zo svojich zlyhaní vo funkcii premiéra to, že si myslel, že zvládne Matoviča so Sulíkom. „Ukázalo sa, že to nie je možné,“ povedal v Sobotných dialógoch.
Eduard Heger praje novej úradníckej vláde pevné nervy a veľké odhodlanie. Jasne neodpovedal na otázku, čo hovorí na zverejnené mená budúcich ministrov. „Žiadne zákulisné hry som na rozdiel od Richarda Sulíka nerobil,“ povedal.
Stálo to za to, povedal odchádzajúci premiér Eduard Heger na rozlúčkovej tlačovej konferencii. Nebolo to podľa neho jednoduché vládnutie a obdobie, spomenul pandémiu, vypuknutie vojny na Ukrajine, migračnú či energetickú krízu.
Do parlamentu sa po odobratí poverení vrátia viacerí doterajší členovia dočasne poverenej vlády. Z Národnej rady tak odídu ich náhradníci. Najviac zmien bude pri poslancoch zvolených za OĽaNO.

Fotookienko: Hegerova vláda sa po svojom poslednom rokovaní vyfotografovala.
Minister Rastislav Káčer nevníma minulotýždňové náhle ohlásenie svojho odchodu ako podpásovku Eduardovi Hegerovi. ,,Rozhodol som sa sám slobodne a nie preto, aby som kohokoľvek podrážal,“ hovoril pred posledným rokovaním vlády. Káčer už nie je ani súčasťou strany Demokratov. ,,Z Demokratov som odišiel už dávnejšie a chcel som odísť už dosť dávno.“

Fotookienko: Eduard Heger na poslednom zasadnutí svojej vlády. Svojmu nástupcovi Ľudovítovi Ódorovi odkázal, že bude vo funkcii premiéra určite potrebovať vytrvalosť. „Ľudsky by som mu poradil, aby bol odolný a vedel sa povzniesť nad to, čo ho postretne.“
Končiaci premiér Eduard Heger vraví, že Slovensko potrebuje vládu pokoja. „Nesmie tam byť ten chlapec s bandaskou a ten chlapec so zapaľovačom,“ tvrdí s tým, že ak by v nej mali opäť sedieť Igor Matovič a Richard Sulík, tak to takáto vláda bude mať „strašne ťažké“.
Zvládli sme to, komentuje Eduard Heger svoje počínanie vo funkcii premiéra, ktorú musí po minulom týždni predčasne opustiť. Heger vyhlásil, že mu vládnutie strpčovali svojimi hádkami šéf OĽaNO Igor Matovič a predseda SaS Richard Sulík, ale aj predseda Sme rodina Boris Kollár, keď napríklad brzdil schvaľovanie súdnej reformy. (ta3)