Mečiarove amnestie

Minúta po minúte

Vladimír Mečiar necíti v súvislosti s amnestiami žiadnu zodpovednosť. „Nie. Urobili sme pre ľudí dobre. Urobili sme to v záujme demokratických princípov,“ povedal Mečiar v Sobotných dialógoch RTVS, ktorú opakovane obvinil, že uvádzala ľudí do omylu.

„Ale čo mám ľutovať? Ja ľutujem tých sudcov Ústavného súdu,“ povedal Vladimír Mečiar v Sobotných dialógoch. Tvrdí, že rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva je iné ako rozhodnutie Ústavného súdu. „Tvrdím, že rozkvitla blbosť. Bude ešte zábava.“

„Netreba za úspech považovať iba to, že niekto pôjde do basy,“ hovorí právnik Peter Kubina, ktorý pripravoval spolu s Petrom Kresákom argumenty, vďaka ktorým Ústavný súd minulý týždeň potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií. Kubina tvrdí, že zmyslom tohto rozhodnutia nebolo poslať všetkých do basy, ale podrobiť ich spravodlivému procesu.

Poďakovanie za zrušenie amnestií patrí najmä Petrovi Kresákovi (Most-Híd), myslí si Milan Krajniak z hnutia Sme rodina. „Dokázal seriózne komunikovať aj s opozíciou, ktorej hlasy boli potrebné. Dokázal nás presvedčiť právnymi argumentmi, že nejde o gaťafalš. My sme za to hlasovali preto, aby tu nebol systém, v ktorom sú niektorí rovnejší a dokážu si kúpiť beztrestnosť,“ povedal Krajniak v relácii Sobotné dialógy. (tasr)

Nie je úlohou politikov hovoriť, kto má a kto nemá byť zavretý, odpovedal Béla Bugár na otázku, či po zrušení amnestií Ivan Lexa alebo Gustav Krajči skončia vo väzení. „Bude to však odkaz pre všetkých, že síce to trvalo 19 rokov, ale pred spravodlivosťou nikto neujde. Ale nebude to jednoduché ani pre súdy,“ povedal predseda Mosta-Híd v Sobotných dialógoch. (tasr)

Bývalý šéf SIS z obdobia únosu Michala Kováča ml. Ivan Lexa odovzdal svoj cestovný pas predsedovi Okresného súdu Bratislava III Dávidovi Lindtnerovi. Podľa informácií portálu pluska.sk tak Lexa urobil dobrovoľne. Podľa webu Topky.sk sa odvoláva na mediálny tlak a hystériu. Lexa už raz utiekol do Juhoafrickej republiky, odkiaľ ho po 2 rokoch doviezla na Slovensko eskorta.

Kauzou zmareného referenda na Okresnom súde Bratislava I sa bude zaoberať sudca Roland Kemény, ktorému bol dnes spis pridelený na základe elektronickej podateľne. Informoval o tom hovorca súdu.

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 91020 z vás dostáva správy e-mailom