
Mečiarove amnestie
Články
Minúta po Minúte
Bývalý premiér a predseda HZDS Vladimír Mečiar kontaktoval koncom roka 2022 primátorov Žiliny a Trenčína s návrhom na založenie politickej strany, ktorá by sa skladala zo starostov a primátorov. Žilinský primátor Peter Fiabáne povedal, že sa s Mečiarom stretol a jeho ponuku odmietol, Richard Rybníček sa s ním ani nestretol. (sme)
Súd s exšéfom tajnej služby Ivanom Lexom sa tak skoro nezačne. Okresnému súdu Bratislava III stále chýbajú prísediaci, ktorí by súhlasili s preverením Národným bezpečnostným úradom. Zatiaľ s previerkou súhlasila len jedna prísediaca. Ďalší prísediaci, novinár Adam Valček, s preverením nesúhlasil.

Od Mečiara po Hegera: Ako sa rok po roku menilo Slovensko (1993 – 2022). Pripravili sme tridsať krátkych príbehov politikov a osobností, ktoré formovali tvár súčasného Slovenska. Podobne ako v prvom roku samostatnosti, aj v tom uplynulom sa rok končí v situácii, keď vláda nemá väčšinu, a občania čakajú, či bude riešením rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby.
V pondelok mimoriadne zasadne ústavnoprávny výbor k Mečiarovým amnestiám. Tie zrušili už pred piatimi rokmi, no prípad vyšetrovania únosu Michala Kováča mladšieho a vraždy Róberta Remiáša sa nehýbe, upozorňuje Juraj Šeliga, ktorý o rokovanie požiadal.
Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) požiadal o zvolanie mimoriadneho ústavnoprávneho výboru Národnej rady, ktorý by sa mal venovať téme Mečiarových amnestií. Tie boli síce zrušené pred piatimi rokmi, no súdy v kauzách, ktorých sa týkali, stále nerozhodli.
Spis k zavlečeniu prezidentovho syna je prísne tajný, a to komplikuje aj situáciu na súde. Sudca Karol Posluch, ktorý by mal súdiť Ivana Lexu, hovorí, že na súde nie je ani len špeciálna miestnosť, kde sa bude môcť pojednávať.

Päť rokov nepojednáva kauzy bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. „Nemám z toho dobrý pocit,“ priznáva sudca Karol Posluch. V rozhovore vysvetľuje, že on je pripravený konať. Nemá však s kým. Súd nemá prísediacich s previerkou.
Ministerka Kolíková k rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ v prípade Mečiarových amnestií: „Chcem veriť tomu, že po tom, čo zrušenie pochybných amnestií odobril Ústavný súd a teraz už aj Súdny dvor Európskej únie, tak konečne prebehne riadne súdne konanie k veci samej a súd sa vyjadrí k trestnoprávnej zodpovednosti obžalovaných osôb v kauze únosu Michala Kováča mladšieho.“
Predseda Národnej rady Boris Kollár odkázal, že nebude komentovať rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v prípade Mečiarových amnestií. Ostatné koaličné strany a ich predstavitelia rozhodnutie privítali.
V prípade únosu prezidentovho syna sa podľa bývalého vyšetrovateľa kauzy Petra Vačoka podarí potrestať páchateľov. Myslí si to aj napriek tomu, že súd bude únos Michala Kováča ml. riešiť po vyše 20 rokoch. Vačok sa však pýta, prečo nie sú braní na zodpovednosť aj tí, ktorí v tom čase politicky rozhodovali a za únos zodpovedajú.
Spravodlivosť má vytvorenú diaľnicu a môžeme konať, komentoval Igor Matovič rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v prípade Mečiarových amnestií. OĽaNO zvolalo brífing pri pamätníku Róberta Remiáša.
Naživo: OĽaNO o rozhodnutí Súdneho dvora EÚ o možnosti pokračovania trestného stíhania v kauze Mečiarových amnestií.
Prezidentka Čaputová považuje rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v prípade Mečiarových amnestii za prelomové. Premiér Heger uviedol, že v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny sme bližšie k dosiahnutiu spravodlivosti.
Ivan Lexa sa podľa advokáta Michala Mandzáka „hodlá zúčastňovať všetkých úkonov“ v kauze únosu Kováča ml. Povedal to pre Markízu. Súdny dvor vyhlásil, že konanie v prípade únosu prezidentovho syna je možné.
Keď v roku 2017 poslanci zrušili Mečiarove amnestie a následne to odobril aj Ústavný súd, sudca Karol Posluch si nebol istý, či je konanie možné. Práve Posluch mal a aj bude o prípade rozhodovať – Súdny dvor totiž teraz vyhlásil, že súd konať môže.
Súdny dvor EÚ rozhodol, že v prípade Mečiarových amnestií sa môže pokračovať v trestnom konaní, nič nebráni ani vydaniu európskeho zatykača na obžalovaných. Bývalému riaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi a ďalším 12 ľuďom tak znova hrozí väzenie.
Generálny advokát Súdneho dvora EÚ prednesie 17. júna svoje návrhy k možnosti vydania európskeho zatykača v súvislosti s únosom syna Michala Kováča v roku 1995, informoval súd. Súdny dvor EÚ nie je viazaný návrhmi generálnych advokátov, ktorí nezávisle navrhujú právne riešenie vecí. Sudcovia v prípade vynesú rozsudok neskôr.
Trestné stíhanie Vladimíra Mečiara v kauze únosu Michala Kováča mladšieho zastavili. Obnovené bolo v decembri 2019 na základe záväzného pokynu Krajskej prokuratúry v Bratislave.

Prečítajte si obžalobu napísanú prokurátorom Michalom Serbinom na Ivana Lexu a ďalších 12 aktérov kauzy zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny. Únos sa stal pred 25 rokmi, odohral sa v atmosfére sporov medzi Vladimírom Mečiarom a vtedajším prezidentom Michalom Kováčom. Kauza poznamenala slovenskú politickú scénu na ďalšie desaťročia.
V kauze zmareného referenda, kde je obžalovaný exminister vnútra Gustáv Krajči, Okresný súd Bratislava I nemohol vytýčiť termín pojednávania, keďže konanie je naďalej prerušené. Prípad bol pridelený novej zákonnej sudkyni.