Mečiarove amnestie

Minúta po minúte

V prípade zmareného referenda exministrom vnútra Gustávom Krajčim po zrušení Mečiarových amnestií nie je na Okresnom súde Bratislava 1 zatiaľ nič nové. „Zákonný sudca v predmetnej trestnej veci pokračuje v oboznamovaní sa so spisovým materiálom,“ uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. V kauze by mal rozhodovať sudca Rolland Kemény. (tasr)

„Dnes viem, že základ je postarať sa o rodinu a až potom o vlasť. O tú som sa už nastaral dosť. A aj keď človek niečo chce, nedosiahne to,“ hovorí vo veľkom rozhovore Oskar Fegyveres, ktorý má po rokoch na úteku finančné problémy a už niekoľkýkrát sa snaží začať normálny život.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Vladimír Mečiar necíti v súvislosti s amnestiami žiadnu zodpovednosť. „Nie. Urobili sme pre ľudí dobre. Urobili sme to v záujme demokratických princípov,“ povedal Mečiar v Sobotných dialógoch RTVS, ktorú opakovane obvinil, že uvádzala ľudí do omylu.

„Ale čo mám ľutovať? Ja ľutujem tých sudcov Ústavného súdu,“ povedal Vladimír Mečiar v Sobotných dialógoch. Tvrdí, že rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva je iné ako rozhodnutie Ústavného súdu. „Tvrdím, že rozkvitla blbosť. Bude ešte zábava.“

„Netreba za úspech považovať iba to, že niekto pôjde do basy,“ hovorí právnik Peter Kubina, ktorý pripravoval spolu s Petrom Kresákom argumenty, vďaka ktorým Ústavný súd minulý týždeň potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií. Kubina tvrdí, že zmyslom tohto rozhodnutia nebolo poslať všetkých do basy, ale podrobiť ich spravodlivému procesu.

Advokát Peter Kubina. foto - Tomáš Benedikovič