
Médiá
Články
Minúta po Minúte
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová má rozhodnúť o rozdelení 300-tisíc eur na projekty boja proti dezinformáciám a mediálnu výchovu, organizátori už radšej naplánované aktivity rušia. Eurofondové peniaze by museli minúť do konca roka, a tak už majú len malú šancu niečo skutočne urobiť.
Novinárka Veronika Folentová v podcaste českého Deníka N hovorí o Ficových útokoch na médiá. „Jedna vec je, keď o nás hovorí ako o nepriateľských médiách; druhá vec, že my to potom vidíme v správach, ktoré nám chodia od ľudí. Vidíme to v množiacich sa emailoch, ktoré sú vulgárne a agresívne, a je otázkou času, kedy to z online prostredia prejde do ulíc.“
Redaktorka Miriam Šramová sa stala asistentkou poslanca Ivana Ševčíka, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke SNS. Problém v tom nevidí a ďalej robí servilné rozhovory s koaličnými politikmi. Od augusta len tri percentá jej respondentov tvorili členovia dnešnej opozície, informuje MediaBrífing.
Pre Slovenské národné noviny píše o politike Matej Mindár, ktorý je novým asistentom poslanca Romana Michelka (SNS). V ostatnom vydaní novín mal článok o zložení novej vlády, čitatelia na jeho konflikt záujmov neboli upozornení. Redakcia tvrdí, že uzávierka článku bola ešte predtým, ako sa Mindár stal poslancom, no dátumy v tejto obhajobe nesedia.
Okrem nepriateľských tu máme už aj spriatelené médiá, všíma si Monika Tódová. Na tlačovky Smeru pravidelne chodí reportérka Miriam Šramová a politikov sa pýta „ako zvládate taký ťažký údel“. Najnovšie robí aj asistentku poslancovi Ševčíkovi z SNS a nevidí v tom konflikt záujmov.
V crowdfundingu Napunku sa už vyzbieralo skoro 70 % cieľovej sumy. Z rozpočtu redakcie chýba ešte takmer 10-tisíc eur, aby mohla fungovať v roku 2024 v nezmenenej podobe. Do crowdfundingu sa môžete zapojiť do 10. decembra.
Dnes bol vyhlásený 30. ročník novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero. Študenti môžu prihlásiť svoje časopisy, články či projekty v kategórii online žurnalistika. Uzávierka súťaže je 15. februára 2024.
Britský denník The Daily Telegraph sa chystá prevziať fond, za ktorým stojí okrem iného emirát Abú Zabí. Súčasťou prevzatia má byť aj časopis The Spectator. Podľa BBC však bude obchod čeliť dôkladnej kontrole zo strany regulačných orgánov.
Zákaz vstupu médií na úrad vlády sa nekoná, píše Monika Tódová v Newsfiltri. Fico napokon oznámil len to, že Markíze, Denníku N, SME a Aktualitám nebude odpovedať. „To nie je nič nové, no problém to je aj tak, lebo to oznámil oficiálne ako premiér. Úrad vlády nie je jeho dača s honosnými kľučkami, ale budova verejnej inštitúcie.“
Smer a Robert Fico pravidelne kritizujú médiá vrátane Denníka N. Za deväť rokov jeho existencie však strana alebo úrad vlády pod vedením Fica nevyužili právo na opravu, ktoré môže uplatniť v prípade zavádzajúcich informácií novinárov. Fico v októbri 2020 poslal do Denníka N list, v ktorom reagoval na komentár Silvestra Lavríka, žiadal ospravedlnenie a hrozil trestným oznámením. To však neprišlo, redakcia aj autor zareagovali, že dôvod na ospravedlnenie nevidia, a Fico sa už ďalej situáciou nezaoberal.
Robert Fico nám nezavrel dvere a nezavrie nám ani ústa, píše šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. „Keď hovorí, že Markíza, Denník N, SME a Aktuality sú nepriateľské médiá, hovorí, že za nepriateľov považuje aj ich divákov a čitateľov. V pozadí je snaha znovu rozdeľovať spoločnosť, lebo tak dokáže mobilizovať svojich najvernejších a udržiavať si tak ich podporu a následne aj moc.“
Premiér nedal jednotlivým ministrom na zasadaní vlády usmernenie či odporúčanie, s ktorými médiami majú komunikovať. Povedal to Tomáš Taraba, minister životného prostredia. „Ja mám individuálny, vlastný prístup k novinárom,“ povedal.
Fico IV. expresne demontuje všetko, čo sa podarilo v agende boja proti hybridným hrozbám vybudovať, píše Victor Breiner, expert na boj s dezinformáciami. „Bol by hlúpy, ak by to robil inak. Mediálna sieť spoluzaložená ruskými spravodajskými službami mu pomohla vyhrať voľby.“
Biely dom obvinil Elona Muska, že v jednom z príspevkov na svojej sociálnej sieti X šíri antisemitizmus a nenávisť. Zo siete sa zároveň sťahujú inzerenti v obavách, že sa ich reklamy objavia po boku pronacistického a nenávistného obsahu.
Robert Fico na adresu „nepriateľských médií“ povedal, že si na úrade vlády nastaví „nové podmienky spolužitia médií s vládou“ a médiá môžu namietať, koľko chcú. Premiér skritizoval aj prejav Zuzany Čaputovej v Prahe, kde sa zastala slobody médií. Fico tvrdí, že išlo len o naučené poučky.

Svetový newsfilter: Prípad z Nemecka ukazuje, ako si Putin kupoval vplyv. Dokumentarista a novinár Hubert Seipel si v Nemecku vybudoval povesť experta na ruského prezidenta, s ktorým sa stretol vyše stokrát. Natočil o ňom dokument a napísal dve knihy, ktorých hlavným posolstvom bolo, že Európa potrebuje bližšie vzťahy s Ruskom. Teraz sa ukázalo, že dostával peniaze z Ruska.
Matovič dal vláde nečakaný darček: zámienku na ďalšie obmedzenie novinárskej práce, komentuje Newsfilter. Predseda parlamentu Pellegrini zneužil incident Matoviča s Mažgútom na to, aby v parlamente obmedzil nahrávanie rozhovorov a vysielanie živých vstupov z vestibulu.
Hulvátske nálepkovanie štandardných redakcií a vykazovanie novinárov z úradu vlády je mimo demokratických rámcov, píše Tomáš Hudák v Udalostiach týždňa. Keby sa to dialo v roku 2008, tak podľa neho vyjdú z rotačiek ako parte celé noviny, nielen ich prvá strana.
V parlamente sa začala prvá hodina otázok novej vlády, prítomný je aj premiér Robert Fico. Otázky predložil len opozičný poslanec Ondrej Dostál, Fica sa pýtal, či si uvedomuje, že by porušil zákon, ak by nedovolil na úrad vlády vstup vybraným redakciám. Fico povedal, že v zákone je aj povinnosť médií informovať pravdivo a všestranne.
Robert Fico by niekoľko týždňov po voľbách obmedzil komunikáciu médií s vládou podobne, ako to robí v Maďarsku Viktor Orbán. Maďarská vláda však okrem toho, že nepúšťa novinárov na svoje zasadnutia, neinformuje ani o čase, mieste a ani o programe zasadnutí.