
Mikuláš Dzurinda
Články
Minúta po Minúte
Pôjde Robert Fico s Kremľom alebo s EÚ? pýta sa v komentári Mikuláš Dzurinda. „Fico už raz zmenil jeden zo svojich zásadných postojov. Vtedy, keď odmietal jednotnú menu. Po nástupe k moci v roku 2006 svoj postoj prehodnotil. A urobil dobre. Myslím, že zmeniť postoj k Ukrajine je nemenej naliehavou výzvou.“
Nerozumiem Mikulášovi Dzurindovi, komentuje slabý volebný zisk Modrých Martin M. Šimečka. Vo volebnom štúdiu Denníka N vraví, že Dzurinda teoreticky mohol ešte pomýšľať na blížiace sa eurovoľby, ale po fiasku v parlamentných voľbách sú Modrí podľa Šimečku mŕtvy projekt.
Mikuláš Dzurinda chce pokračovať v projekte svojej strany. Podľa priebežných výsledkov sú Modrí hlboko pod jedným percentom. „Za týmto projektom budeme kráčať ďalej a, samozrejme, naďalej sa budeme uchádzať o spoluprácu takýchto ideovo a programovo blízkych strán,“ povedal.
Strana Modrí reaguje na výzvu SaS, aby odstúpili z volieb: „Mikuláš Dzurinda a jeho formácia Modrí, Most-Híd sa usilujú zabrániť tomu, o čo sa výrazným spôsobom zaslúžil aj Richard Sulík a jeho strana – návratu Roberta Fica a jeho politiky.“
SaS apeluje na Mikuláša Dzurindu, aby Modrí odstúpili z volieb. „Tak, ako Mikuláš Dzurinda zohral nespochybniteľnú rolu pri porážke mečiarizmu, dnes so svojou stranou Modrí koná nezodpovedne nielen voči svojim voličom, ale aj voči celému Slovensku. Hrozí, že aj jeho vinou sa nepodarí zastaviť Smer pri zostavení vlády,“ napísal Richard Sulík v tlačovej správe.
Mikuláš Dzurinda po konflikte Matoviča a politikov Smeru kritizuje obe strany, vyčíta im, že rozoštvávajú spoločnosť. „To čo sa dnes ráno udialo, ma zdvihlo zo stoličky,“ vyhlásil. Juraj Šeliga z Demokratov vraví, že proti Ficovi a Kaliňákovi sa nebojuje kopancami a päsťami, ale riešeniami.
Predseda PS Michal Šimečka sa stretol s lídrom Modrých a expremiérom Mikulášom Dzurindom v bratislavskom hoteli Falkensteiner. Fotografie zo schôdzky zverejnili Topky, podľa Šimečku išlo o obed, pri ktorom hovorili o aktuálnej politickej situácii. Dzurinda v minulosti na otázku, či by mohli Modrí odstúpiť z volieb, odpovedal, že chce bojovať do posledného dňa. (topky)
Minister z druhej Dzurindovej vlády László Gyurovszky hovorí, že ho prekvapil návrat Mikuláša Dzurindu do politiky. „Neočakával som iné než to, čo vidíme. Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, hlavne po toľkých rokoch,“ vraví v rozhovore.
SaS nekomunikuje s Modrými či Demokratmi o odstúpení z volieb. „Voliči majú svoj vlastný rozum. Keď budú vidieť, že Demokrati sú stále na troch percentách, tak nebudú chcieť svoj hlas zahodiť,“ povedal Richard Sulík.

Predseda Republiky Milan Uhrík zatajil, že bol dva roky medzi mládežníkmi SDKÚ, až potom otočil a prešiel k ĽSNS. Uhrík je v súčasnosti jedným z najtvrdších odporcov NATO a útočí na liberálov a mimovládky, organizácia SDKÚ Nová Generácia však bola jasne prozápadná a financovaná aj zo zahraničia.
Situácia by dnes bola iná, ak by sa naplnil pôvodný projekt Modrej koalície, komentuje dianie na pravom strede Ľudovít Kaník. Jej lídrom podľa neho nemohol byť nikto iný než Mikuláš Dzurinda. „Ak si to niekto na začiatku myslel, tak nevie čítať politiku a určite nepozná Mikuláša Dzurindu,“ vraví bývalý minister.
Ak chce malá strana odstúpiť z volieb, musí to urobiť v správnu chvíľu, vraví v rozhovore bývalý politik Ľudovít Kaník. Jeho DS sa v roku 2002 stiahla pár dní pred voľbami a podporila SDKÚ. „Aby to malo efekt, tak sa to musí udiať v posledných hodinách kampane. Množstvo nerozhodnutých voličov ešte aj vtedy hľadá, koho voliť. Vy im akoby zasvietite reflektorom v tmavej miestnosti a upútate pozornosť na skupinu, ktorú odporúčate voliť.“
Malé strany odstúpiť z volieb neplánujú a netlačia ich k tomu ani tie s väčšou podporou. Boja sa, že by takáto výzva vyznela arogantne. Pomerne prekvapivo s ňou prišiel Krisztián Forró z Aliancie, ktorý navrhol Mikulášovi Dzurindovi, aby podporil KDH. Maďarské fórum zasa nabádal na odstúpenie v prospech svojej strany.
Aliancia, Modrí-Most Híd a Maďarské fórum neplánujú odstúpiť z volieb ani s rizikom prepadnutia hlasov. V Sobotných dialógoch RTVS to povedali Mikuláš Dzurinda (Modrí), Zsolt Simon (MF) a Krisztián Forró (Aliancia).
Nie naše územia, ale Orbán je odtrhnutý. Od reality, píše Mikuláš Dzurinda. „Reči, ktoré Orbán v Rumunsku viedol tento rok, svedčia o tom, že už očividne nemá čo ponúknuť.“
Matúš Kostolný sa mýli, píše Mikuláš Dzurinda v reakcii na komentár šéfredaktora Denníka N k nespájaniu demokratických strán. „Demokrati ako jediní deklarovali ochotu sa dohodnúť, avšak na ich ‚podvozku‘. Problém však bol v tom, že podvozok, ktorý Eduard Heger ponúkal, doviezol Slovensko k totálnemu chaosu a úradníckej vláde. Čo sa s tým dalo robiť?“
Pred pár mesiacmi mohlo spájanie demokratických strán znieť ako nádej, dnes už je to zlý vtip, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Toľko sa vyjednávalo, špekulovalo, taktizovalo, že náboj a istý potenciál vyprchal. V prieskumoch to vyzerá pre zoskupenia, ktoré mali byť chrbtom akejsi SDKÚ 2.0, zle-nedobre.“
Lídrom kandidátky strany Modrí, Most-Híd bude Mikuláš Dzurinda, dvojkou je László Sólymos. Za nimi nasledujú podpredseda strany Ľuboš Schwarzbacher a Konrád Rigó. Dzurinda so Sólymosom po skončení tlačovky nasadli na bicykle s tým, že začínajú Tour de Slovakia.
Šanca na spojenie Modrých, Mosta-Híd a Demokratov by mohla byť len vtedy, ak by Eduard Heger odišiel a nekandidoval, naznačuje Béla Bugár. „Ja byť Hegerom, začnem rokovať a poviem – dobre, ak sa spojíme, ja odchádzam. To je moja obeta. Ale na to treba mať guráž.“
Líder Maďarského fóra Zsolt Simon ponúka miesta na kandidátke strane Modrí, Most-Híd a jednotlivcom od Demokratov. Maďarské fórum ide do volieb s ďalšími menšími stranami Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia a Demokratická strana.