
Milan Lučanský
Minúta po Minúte
Vyšetrovanie smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského opäť otvorili, vyšetrovatelia však nebudú riešiť príčinu smrti, ale to, či príslušníci stráže reagovali dostatočne na Lučanského stav a či mohli zabrániť tomu, aby spáchal samovraždu. Informuje o tom denník SME.
Branislav Zurian trvá na svojom tvrdení, že bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského zavraždili. Kandidát na šéfa policajnej inšpekcie na parlamentnom výbore vravel, že pokiaľ sa prípad nevyšetrí, bude si to myslieť. Prípad sa už vyšetril s tým, že išlo o samovraždu.
Poslanec SNS Rudolf Huliak v relácii Na telo vyhlásil, že bývalý policajný prezident Milan Lučanský bol zavraždený. Po upozornení, že sa nič také nepreukázalo, Huliak odpovedal, že je to jeho názor, na ktorom trvá. Po takmer dvojročnom vyšetrovaní prokuratúra skonštatovala, že Lučanský spáchal samovraždu. (markíza)
Finančník Martin Kvietik vedel vopred o tom, že sa ho polícia chystá zadržať. Na súde o tom vypovedal exnámestník riaditeľa SIS Boris Beňa. Ako svedok tvrdil, že už niekoľko mesiacov pred zadržaním Kvietika ho kontaktoval vtedajší policajný prezident Milan Lučanský a avizoval mu, že „sa chystá zadržanie Kvietika“. Povedal aj to, aby o tom informoval šéfa SIS Antona Šafárika.
Prešovská prokuratúra dala bodku za smerohlasáckym hoaxom a potvrdila, že Lučanský sa zabil sám, komentuje Jana Shemesh. „Je zrejmé, že po dnešku sa neskončia konšpirácie okolo Lučanského samovraždy, to však neznamená, že by sme mali rezignovať na pravdu a že by sme aspoň základnú pravdovravnosť nemali vyžadovať aj od našich volených zástupcov.“
Kľúčovým zistením pri vyšetrovaní samovraždy policajného exprezidenta Milana Lučanského bolo, že v cele bol len on sám. Podľa prešovského krajského prokurátora Pavla Matiju to potvrdili kamerové záznamy. „Žiadna osoba v daný deň do cely nevstúpila,“ vyhlásil. Záver vyšetrovania znie, že Lučanský spáchal samovraždu, na následky ktorej zomrel.
Minister vnútra Roman Mikulec vyzval ľudí, ktorí zneužívali smrť policajného exprezidenta Milana Lučanského, aby sa ospravedlnili vyšetrovateľom či súdnym lekárom, ktorí od začiatku hovorili o samovražde. Krajská prokuratúra Prešov dnes v súvislosti s jeho prípadom vylúčila cudzie zavinenie.

Milan Lučanský spáchal samovraždu, cudzie zavinenie definitívne vylúčili. Inšpekcia zastavila stíhanie ešte v júni, no Lučanského rodina podala sťažnosť. Prokuratúra rozhodnutie inšpekcie preskúmala a skonštatovala, že je správne.
Policajná inšpekcia ukončila vyšetrovanie smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby trestné stíhanie zastavil. Jeho rozhodnutie teraz preskúma prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove.
V prešovskej väznici prebieha v rámci vyšetrovania úmrtia Milana Lučanského rekonštrukcia, ktorú robí vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby za prítomnosti dozorujúceho prokurátora, znalcov a splnomocnencov poškodených. Informuje o tom generálny prokurátor Maroš Žilinka s tým, že je presvedčený, že čoskoro dajú orgány odpovede na to, ako a prečo k úmrtiu došlo.
Na súde s bývalým šéfom policajných odposluchov Jozefom Rehákom sa riešili aj jeho vzťahy s bývalým policajným prezidentom Milanom Lučanským. Tie neboli vždy najlepšie. Nakoniec však Rehák zistil, že bývalý šéf polície bol „férový chlapík“. Oboch zadržala NAKA v rámci akcie Judáš v decembri 2020.
Bývalý policajný funkcionár Jozef Rehák sa na súde bránil aj tvrdeniami, ktoré započul na chodbách policajného prezídia, či tvrdeniami, ktoré mu niekto prerozprával. Keď k tomu avizoval aj navrhovať svedkov, sudca Ján Giertli zapochyboval, či súd „bude rozpletať tieto chodbové reči.“
Dnes je rok od samovraždy bývalého policajného prezidenta obvineného z korupcie Milana Lučanského. Exminister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru vyhlásil, že „táto vláda sa snaží odviesť vyšetrovanie na slepú koľaj“. Na vyšetrovanie dohliada generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý na otázky, či vláda vyšetrovanie ovplyvňuje, dnes neodpovedal.
Roman Mikulec v diskusii Denníka N tvrdí, že riaditeľa NAKA Branislava Zuriana nechal vo funkcii na žiadosť bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Ten ho vraj o to požiadal preto, aby si Zurian „zabezpečil dôchodok“.
Príčina smrti Milana Lučanského už je známa, povedal generálny prokurátor Maroš Žilinka v rozhovore pre Nový Čas, no neprezradil ju. „Doposiaľ bolo vykonaných 220 procesných úkonov, vypočutých 77 svedkov, bola vykonaná jedna konfrontácia, previerka výpovede na mieste a jeden vyšetrovací pokus. Zároveň boli vykonané početné znalecké skúmania, ktoré si, pochopiteľne, vyžadujú čas.“ (nový čas)
Minister Mikulec podal trestné oznámenie pre príspevok na Facebooku, ktorý ho spája so smrťou Milana Lučanského. Príspevok zverejnila stránka Národná Protikorupčná jednotka, za hoax ho označila aj polícia.

V kauze Judáš vypovedá bývalý riaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič. Od svojho zadržania odmieta, že by zobral úplatok od podnikateľa Dušana Bočkaya, a svoje zapletenie do kauzy vysvetľuje vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka.

Bývalý policajt z kauzy Judáš Ladislav Vičan vo svojej výpovedi poprel, že by od podnikateľa Dušana Bočkaya zobral úplatok a že by bol na schôdzke, na ktorej by sa s ním na úplatku dohodol. Bočkay korupciu polícii oznámil.
Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Gašparovič a expolicajt Vičan odmietli návrh samosudkyne Ruženy Sabovej na dohodu o vine a treste. Prokurátor tak pristúpil k čítaniu obžaloby a pokračuje sa v hlavnom pojednávaní.
Pred Špecializovaným trestným súdom sa dnes začína proces s bývalým šéfom kontrarozviedky SIS Petrom Gašparovičom a niekdajším policajtom Ladislavom Vičanom pre korupciu v stotisícoch eur. Prípad vyšetrovali v rámci akcie Judáš a zapojení doň boli aj Ľudovít Makó a Milan Lučanský.