
Milan Mazurek
Minúta po Minúte
Ak by existoval liberálny fašizmus, Mazurek a Kotleba by boli jeho typickými predstaviteľmi, hovorí odborník na krajnú pravicu Tomáš Nociar. Vraví tiež, že Uhríkova Republika sa snaží o „dedémonizáciu“ podobne ako Švédski demokrati, ktorí pôvodne vzišli z neonacistického podhubia. Teraz sú vo Švédsku druhou najsilnejšou stranou.
Milan Mazurek tvrdí, že ešte pred letom sondoval poslanecký asistent Anny Záborskej (klub OĽaNO) podporu Republiky pre Matovičov balíček. Tvrdenie odmieta Záborská aj jej vtedajší asistent Michal Považan. „Pána Mazureka som nikdy nepresviedčal, aby hlasoval za rodinný balíček, zjavne by som na to ani nemal mandát.“
V hnutí Republika, s ktorým si Fico vie predstaviť spoluprácu, je aj Milan Mazurek odsúdený za rasistické reči, spevák skupiny Biely odpor Ondrej Ďurica či bývalý poradca Andreja Danka Lukáš Machala.

Keď Robert Fico pripustil spoluprácu s krajne pravicovou Republikou, hovoril o bloku Smeru, Hlasu, SNS a Uhríka. Ich sila dohromady od volieb rástla, spolu majú dnes v prieskumoch vyše 45 percent, SNS je však pod prahom zvoliteľnosti.
Prokurátor zamietol sťažnosť ministerstva obrany podanú pre odmietnutie trestného oznámenia voči Marianovi Kotlebovi a Milanovi Mazurekovi. Rezort podal trestné oznámenie v októbri 2021 pre podozrenie zo šírenia poplašnej správy.
Zvažujeme žalovať aj samotnú stranu Republika, hovorí lekár Peter Sabaka, ktorý sa súdi s Mazurekom a Uhríkom o ochranu osobnosti a v oboch prípadoch mu dal súd za pravdu. Žalobu na stranu zdôvodňuje tým, že pod jej hlavičkou obaja politici vystupovali. Verí, že súdne spory sú cestou, ako bojovať s dezinformáciami a hoaxami.

Milan Mazurek zatiaľ lekárovi Petrovi Sabakovi nezaplatil 20-tisíc eur, ako rozhodol súd, hoci lehota už uplynula. „Verejne som preto pána poslanca vyzval, aby tieto peniaze daroval ľubovoľnej nemocnici na Slovensku. Ak tak spraví, tak súdom priznanú sumu od neho nebudem vymáhať,“ hovorí Sabaka v rozhovore.
Zatiaľ neprávoplatné rozhodnutie kežmarského súdu, že Milan Mazurek má okrem vymazania statusov zaplatiť lekárovi Petrovi Sabakovi 20-tisíc eur, je netradičné a podľa niektorých právnikov aj nezákonné. Neodkladné opatrenie, ktoré sa týka vymazania nepravdivých údajov, je bežné, ale priznanie nemajetkovej ujmy bez toho, aby prebehlo dokazovanie pred súdom, už nie.

Milan Mazurek musí na základe rozhodnutia kežmarského súdu zaplatiť infektológovi Petrovi Sabakovi sumu 20-tisíc eur ako odškodné za ohováranie. Informoval o tom sám poslanec Republiky na Facebooku s tým, že odškodné by mal zaplatiť do troch dní.

Poslanci začali rokovať o skrátenom legislatívnom konaní vládneho návrhu, ktorý upravuje opatrenia v súvislosti s koronavírusom. Po predložení zákona ministrom Vladimírom Lengvarským vystúpil Milan Mazurek bez rúška. Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík ho vykázal zo sály.
Ľudia môžu prispieť na úhradu výdavkov na súdy lekárovi Petrovi Sabakovi, ktorý žaluje Milana Uhríka a Milana Mazureka zo strany Republika za ich osočovanie na sociálnych sieťach. Zbierku spustili na fundraisingovej platforme Donio.
Policajt Čurilla a lekár Sabaka chcú „politikom“ ukázať hranice, píše v komentári Roman Pataj. „Časť politikov podlo útočí na slabších, tí sa správne rozhodli brániť pred súdmi.“
Infektológ Sabaka tvrdí, že nepravdy šírené Mazurekom a Uhríkom môžu ovplyvniť jeho reputáciu v očiach pacientov. Preto poslal obom predžalobné výzvy. „Niektorí pacienti ma môžu považovať za skorumpovaného lekára alebo ma budú spájať so smrťou dieťaťa. A to len preto, že si o mne prečítali nepravdy na sociálnych sieťach,“ dodal Sabaka.

Lekár Peter Sabaka poslal predžalobné výzvy Milanovi Uhríkovi a Milanovi Mazurekovi pre výroky na jeho adresu. Chce ich žalovať o desaťtisíce eur, označuje to za výchovný efekt. „Nemôžu ma beztrestne spájať so smrťou dieťaťa alebo šíriť nepravdy, že dostávam peniaze za schvaľovanie opatrení.“
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) plánuje podať trestné oznámenie na Mariana Kotlebu (ĽSNS) a Milana Mazureka (Republika) v súvislosti so zámerným šírením poplašnej správy.
Protest antivaxerov na nedávnom lekárskom kongrese v Čadci kritizoval aj jeden z Uhríkových poslancov, lekár Miroslav Urban. „Skončite to divadlo a ospravedlňte sa lekárom, ktorí raz budú bojovať možno aj o vaše životy. Je mi z vás zle,“ písal v komentári kotlebovskému poslancovi.
Pre akcie antivaxerov prestala žilinská župa zverejňovať trasy mobilného očkovacieho tímu. Radikáli s megafónom nedávno bránili tridsiatim ľudom na Orave, aby ich mohli zaočkovať. „Spolupracujeme už len so samosprávami, aby sme minimalizovali možnosť ďalších konfliktov,“ píše župa.
Niektorí pacienti aj na kyslíku radšej veria dezinfoscéne, hovorí lekár Sabaka. „Málokedy sa stane, že by ľutovali, že sa nedali zaočkovať“. Na klinike mal už aj seniorov, ktorých príbuzní odradili od vakcín.
Mazurek s Uhríkom huckajú na Facebooku ľudí proti známym lekárom, ktorí podporujú očkovanie. Jarčušku, Krčméryho a Sabaku spojil Mazurek nepriamo aj s úmrtím chlapca v rómskej osade, ktorého nechcela ošetriť miestna pediatrička. Podľa Sabaku môžu tieto útoky u niektorých zdravotníkov prispievať k syndrómu vyhorenia.

Milan Uhrík nemá taký dar reči, preto potrebuje Milana Mazureka, hovorí zakladateľ stránky Stop ĽSNS Štefan Jedinák. „Uhrík má šťastie, že môže robiť politiku na Facebooku, kde mnoho netreba,“ hovorí.