Milióny právnikovi Bžánovi

  • Parlament po šesť a pol hodinách rozpravy ku kauze Bžán schválil uznesenie, ktoré na rozdiel od opozičného nezaväzuje ministra Žigu rokovať o ďalšom znížení odmeny pre advokátsku kanceláriu.
  • odmenu Bžánovi štát po kritike znížil na 17,6 milióna eur, stále však nie je jasné, koľko napokon dostane

Minúta po minúte

OĽaNO žiada Petra Žigu, aby vybavil vrátenie osemmiliónovej odmeny od právnickej firmy Dvorecký & Partneri. Tej podľa Gábora Grendela platil MH Manažment za zastupovanie v spore, ktorý štát nemohol prehrať.

Parlament po šesť a pol hodinách rozpravy ku kauze Bžán schválil uznesenie navrhnuté Smerom. Na rozdiel od opozičného nezaväzuje ministra Žigu rokovať o ďalšom znížení odmeny pre advokátsku kanceláriu.

Smer pripravil vlastný návrh uznesenia ku kauze Bžán. Žiadajú ním od ministerky spravodlivosti Žitňanskej, aby pripravila návrh ako odmeňovať právnikov, ktorí pracujú pre štát. Koalícia ho zrejme schváli.

„Za túto sumu by mohli dostať všetci slovenskí dôchodcovia vianočný dôchodok navýšený o desať eur,“ hovorí o 17-miliónovej odmene pre kanceláriu Radomíra Bžána poslanec Martin Klus zo SaS.

Schôdza bude zrejme pokračovať aj po ôsmej večer. Do parlamentnej rozpravy k advokátovi Bžánovi sa ústne prihlásilo ďalších sedem poslancov.

Aj Ondrej Dostál z OKS sa pýta, ako sa Bžán mohol vzdať desiatok miliónov odmeny. Má hypotézu, že sa v takýchto prípadoch nastaví cena tak, aby bola štvornásobkom požadovanej odmeny a pokiaľ sa prípad prevalí, zníži sa na štvrtinu.

V parlamentnej rozprave o odmenách právnikovi Bžánovi majú vystúpiť ešte dvaja poslanci, ktorí sa prihlásili písomne a niekoľko sa chce prihlásiť ústne. Debatu už nepočúva žiaden z ministrov a v sále je len zhruba 40 poslancov.

Peter Kresák z Mosta označil odsudzovanie odmeny pre Bžána vo výške 2,5 percenta (17,6 milióna) za „populistické“. Nepáči sa mu, že chce opozícia odmeny za právne služby regulovať. Je to podľa neho príliš špecifická oblasť na takéto kroky.

O tom, ako prípadom ako Bžán predísť, hovorila ministerka spravodlivosti Žitňanská: „Štát sa nemôže zbaviť zodpovednosti tým, že zavedie plnú reguláciu (odmien).“ Chce vytvoriť určité rámce na odmeňovanie advokátov v štátnych službách, podrobnosti však nepovedala.

Aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská vraví, že dojednaná odmena pre Bžána je neprimeraná. „Ten priestor na právne kroky asi nebol plne vyčerpaný,“ povedala o ďalšom postupe pri určení odmeny.

Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský chce od Žigu vysvetlenie, ako sa mu podarilo Bžána presvedčiť, aby sa vzdal 50 miliónov eur a súhlasil s odmenou 17,6 milióna. „Môžno ste najlepší vyjednávač v strednej Európe.“

„Toto sa dá vyriešiť s chladnou hlavou, toto sa dá vyriešiť kľudne, len nás nechajte pracovať,“ vyzýva Žiga opozíciu. Tému Bžán sa snažil obrátiť na kritiku OĽaNO. Pýta sa, kde majú sídlo, kto sú ich členovia, aj na vzdelanie poslancov.

Podľa Petra Žigu mali tri zmluvné kancelárie v MH Manažmente ešte medzi sebou o právnu pomoc pri spore o Gabčíkovo súťažiť. Vraví, že stále uvažujú nad možnosťou, že zmluvu so Bžánom budú považovať za neplatnú.

Žiga opäť tvrdí, že za primeranú odmenu pre Bžána považuje sumu medzi 1 a 2 % zo spornej čiastky. To je od sedem do 14 miliónov eur. Vraví, že od začiatku konal a snažil sa o zníženie odmeny.

Žiga tvrdí, že odmeny 64 či 77 miliónov Bžánovi vždy považoval za premrštené. „Nikdy by som nesúhlasil s vyplatením takej sumy.“ Odmieta, že by za kauzu nieslo zodpovednosť jeho ministerstvo, keďže zmluvu podpísal FNM.

Minister Peter Žiga začína vysvetľovať milióny pre Bžána kritikou privatizácie elektrární. „Spor sme vyhrali aj napriek tomu, že ho opozícia považovala za vopred prehratý a hodila uterák do ringu.“

Boris Kollár vraví, že principiálne nebude len kopať do Smeru a uznáva, že štát musí za právne služby aj platiť. On, keby šéfoval MH Manažmentu, vraj by si vybral najdrahšieho právnika. Súhlasí však s odvolaním vedenia tejto firmy.

„Odmena bola naozaj hanebná, nechutná, doslova hnusná,“ hovorí poslanec Smeru a premiérov poradca Erik Tomáš o pôvodnej odmene viac ako 70 miliónov pre advokáta Bžána. Opozíciu za preslovy na schôdzi aj tak kritizuje.

Podľa Karola Galeka zo SaS je výhodnosť prevádzkovania elektrárne Gabčíkovo štátom taká malá, že sa dá opísať ako „páchnuci záprdok“. Opozícia chce preto kontrolu vo Vodohospodárskej výstavbe aj v Slovenskom vodohospodárskom podniku.

Karol Galek z SaS hovorí, že nominant Smeru Branislav Bačík po svojom príchode do MH Manažmentu prepustil všetkých interných právnikov a stovku súdnych sporov firmy zveril do rúk externých advokátskych kancelárií.

Mimoriadnu schôdzu ku kauze Bžán sleduje v sále deväť ministrov. Premiér Robert Fico medzi nimi nie je, dnes je služobne v Štrasburgu.

Podľa Pellegriniho je opozičný návrh ku Bžánovi iba čisto politická záležitosť a snaha zaujať pred župnými voľbami. Verí, že dnes minister Žiga celú kazu vysvetlí.

„To si fakt myslíte, že členovia vlády sú takí blbí?“ odpovedá si Pellegrini na vlastnú otázku, či by niekto z ministrov skutočne súhlasil s odmenou 77 miliónov pre Bžána.

Vicepremiér Pellegrini chváli poslancov, že súhlasili s konaním schôdze a neurobili obštrukciu. Začína opisom, ako táto vládna garnitúra rieši krivdy privatizácie elektrární tým, že vypovedala zmluvu o užívaní elektrárne Gabčíkovo.

Opozícia žiada ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, aby do konca roka predložila systémové opatrenia, ktoré by zabránili ďalším predraženým právnym službám.

OĽaNO žiada vládu, aby kvôli kauze Bžán skontrolovala všetky zmluvy na právne služby. Mala by preveriť, či nie sú predražené tak, ako v tomto prípade.

Vedenie MH Manažmentu podľa Remišovej muselo vedieť, akú veľkú sumu má dostať Bžánova kancelária, pred tým, než ho poverili zastupovaním v spore o Gabčíkovo. „Napriek tomu túto objednávku podpísali.“

Veronika Remišová. Foto - tasr

Už viac ako 103949 z vás dostáva správy e-mailom