
Miroslav Wlachovský
Články
Minúta po Minúte
Juraj Blanár nemá veľké skúsenosti, potrebujeme silného ministra, hovorí Miroslav Wlachovský. „Učiť sa za pochodu nie je v tomto období optimálne. Tento rezort však zvládne aj politika, otázkou je, či politik zvládne zahraničnú politiku a zahraničnú službu,“ vraví minister zahraničných vecí v rozhovore.
Izrael má právo na sebaobranu, reaguje slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský na útoky Hamasu. „Ostro odsudzujem dnešné raketové útoky a infiltráciu teroristov na izraelské územie,“ píše na platforme X.
Minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský považuje Ivana Korčoka za dobrého kandidáta na prezidenta. „Je to názorovo a hodnotovo konzistentný človek. Nie je to diplomat, ktorý pôsobil v medzinárodných organizáciách, bol súčasťou slovenskej zahraničnej služby a vždy obhajoval slovenské záujmy najlepšie, ako vedel. A myslím si, že to vedel robiť na špičkovej úrovni.“
Nezostal by som v diplomacii, ak by tom tam mal prezentovať názory Ľuboša Blahu, vraví minister Miroslav Wlachovský. „Vážim si slovenských diplomatov, ktorí v 90. rokoch zotrvali na svojich pozíciách a snažili sa presadiť prioritné záujmy. No dnes nie sme v predintegračnom období, nie sme päť rokov po vzniku republiky a ja nie som na začiatku kariéry.“
Maďari ma uistili, že žiadne územné nároky voči Slovensku nemajú, vraví minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský v reakcii na Orbánove výroky. „Hovoril som so svojím maďarským partnerom Péterom Szijjártóom o viacerých veciach, vystúpenie Viktora Orbána v Tusványosi bolo jednou z nich. Vysvetlil mi, že je to ich pohľad smerom do minulosti.“
Ministri zahraničných vecí Slovenska, Česka a Rakúska v Skopje podporili integráciu Severného Macedónska do EÚ. S najvyššími predstaviteľmi krajiny rokovali o ústavných zmenách nutných pre ďalšie priblíženie balkánskej krajiny EÚ.
Boli to veľmi nešťastné vyjadrenia, reagoval minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský na výroky Viktora Orbána o Ukrajine. Maďarský premiér minulý týždeň povedal, že Ukrajina už nie je suverénna krajina, lebo ju financujú západní spojenci.
Miroslav Wlachovský sa v Budapešti stretol so šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom. Slovenský minister zahraničných vecí povedal, že máme silný záujem na normálnych a pokojných vzťahoch s Maďarskom, s pozitívnou agendou nasmerovanou do budúcnosti, a nie vracajúcou sa do minulosti.
Sobotné udalosti v Rusku Putinovu pozíciu výrazne oslabili, povedal minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský. „Nie je možné, že by prezident nemal bezpečnostnú situáciu pod kontrolou natoľko, aby mu až do vzdialenosti 200 kilometrov od Moskvy postupovali žoldnierske vojská,“ myslí si minister.
Súčasné udalosti podčiarkujú nezmyselnosť agresie Ruska proti Ukrajine, uviedol šéf diplomacie Miroslav Wlachovský k vzbure v Rusku. „Nezodpovedná, agresívna a cynická politika Kremľa založená na klamlivých a nenávistných tvrdeniach má, žiaľ, za následok desaťtisíce obetí a dnes je aj dôvodom aktuálneho vývoja v Rusku.“

Šéf americkej diplomacie Antony Blinken označil Slovensko za kľúčového spojenca v NATO a partnera pri presadzovaní demokracie, v oblasti bezpečnosti a podpory pre Ukrajinu. Vyjadril sa tak na Twitteri počas rokovaní Aliancie v Osle, kde sa stretol aj so slovenským ministrom zahraničia Miroslavom Wlachovským.
Na Ukrajine je potrebný spravodlivý mier, ktorý odškodní obeť a potrestá agresora, povedal minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský v prejave na Globsecu. Moskva však podľa neho nejaví záujem rokovať, takže o ceste k mieru sa musí rozhodovať na bojisku a naša podpora pre Kyjiv je naďalej veľmi potrebná.
Nový šéf diplomacie Miroslav Wlachovský chce zistiť, ako ruská ambasáda využíva pozemky na Slovensku. Povedal to v Prahe, kde podporil českú vládu, ktorá zrušila Rusku možnosť bezplatne využívať niektoré pozemky.
Nový minister zahraničných vecí vyhlásil, že Slovensko zanedbalo dezinformácie. „Dezinformačný toxický ekosystém je veľmi nebezpečný. Je ako rakovina pre zdravé vedomie ľudí. Budeme hľadať všetky možné prostriedky, ako tomu čeliť,“ povedal Miroslav Wlachovský po rokovaní s českým partnerom Janom Lipavským v Prahe.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila zostavu úradníckej vlády. Najväčším prekvapením je, že ministrom hospodárstva nebude terajší štátny tajomník rezortu Peter Švec, ale doterajší generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun. Pre Šveca sa vo štvrtok pochytil končiaci premiér Eduard Heger s predsedom SaS Richardom Sulíkom.
- predseda vlády – Ľudovít Ódor
- podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov – Lívia Vašáková
- ministerstvo hospodárstva – Peter Dovhun
- ministerstvo financií – Michal Horváth
- ministerstvo dopravy – Pavol Lančarič
- ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – Jozef Bíreš
- ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie – Peter Balík
- ministerstvo vnútra – Ivan Šimko
- ministerstvo obrany – Martin Sklenár
- ministerstvo spravodlivosti – Jana Dubovcová
- ministerstvo zahraničných vecí – Miroslav Wlachovský
- ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny – Soňa Gaborčáková
- ministerstvo životného prostredia – Milan Chrenko
- ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu – Daniel Bútora
- ministerstvo kultúry – Silvia Hroncová
- ministerstvo zdravotníctva – Michal Palkovič
Ak by chcel Eduard Heger vládnuť s fašistami, jeho poradca Miroslav Wlachovský hovorí, že by sa s ním o tej situácii porozprával. Má však širšiu definíciu fašizmu ako Milan Krajniak, ktorý povedal, že preňho je podstatné, či politik popiera holokaust. „Je dôležité študovať dané obdobie, to, ako sa vyvíjal fašizmus v Taliansku a nacizmus v Nemecku. Je pravda, že keď čítate tieto veci, tak vám v dnešnej situácii musí prechádzať mráz po chrbte, lebo mnohé situácie sú až dramaticky podobné tomu, čo vidíme dnes.“

Eduard Heger má najlepšiu angličtinu zo všetkých našich doterajších premiérov a v zahraničí veľmi dobré meno, hovorí jeho poradca pre zahraničnú politiku Miroslav Wlachovský. „Aj keď si pripravujeme veci, nepotrebuje ich v anglickom jazyku, sám si to v hlave preloží, a tak pôsobí pri rokovaniach a vystúpeniach autentickejšie, je to veľký bonus.“ Uznáva, že doma to má Heger ťažšie. „Už Biblia hovorí, že doma nie je nikto prorokom,“ hovorí Wlachovský a dúfa, že koaličná kríza sa vyrieši demokraticky – buď dohodou, alebo voľbami.
V Dánsku by politikov, ktorí sa zaoberajú sami sebou ako u nás, v ďalších voľbách nezvolili, hovorí v rozhovore Miroslav Wlachovský, ktorý po štyroch rokoch končí ako veľvyslanec a od pondelka robí na plný úväzok poradcu premiérovi Hegerovi.