
Prevrat v Mjanmarsku
Minúta po Minúte
Mjanmarská junta prepustila 3113 väzňov vrátane 98 cudzincov. Tento krok prišiel na mjanmarský Nový rok. Len pred pár dňami armáda pri leteckom útoku na odporcov nedemokratickej vlády zabila okolo sto ľudí.
Počas utorkového útoku mjanmarskej armády na odporcov vojenskej vlády zomrelo najmenej 90 až 100 ľudí, ťažko zranených je minimálne 50 ľudí. Incident sa udial v centrálnej časti krajiny počas slávnostného otvorenia novej kancelárie odporcov.
V Mjanmarsku minulý týždeň zastrelili najmenej 22 ľudí vrátane troch budhistických mníchov. Odporcovia vojenskej vlády to považujú za masaker civilistov vykonaný armádou. (reuters)
Vojaci v Mjanmarsku zaútočili na dve dediny a zabili najmenej 17 ľudí, ďalších znásilnili. Podľa kritikov vládnucej vojenskej junty ide o ďalšie vojnové zločiny, ktorých sa armáda v krajine dopúšťa, odkedy pred dvomi rokmi prebrala moc.
USA, Kanada, Británia aj Austrália oznámili ďalšie sankcie proti Mjanmarsku. Spoločný krok prichádza v čase druhého výročia vojenského prevratu v krajine. Sankcie cielia okrem iného na súčasných i bývalých predstaviteľov režimu. (reuters)
V Mjanmarsku je po vojenskom prevrate spred dvoch rokov opäť výrazne na vzostupe pestovanie ópia. Tým sa podľa Úradu OSN proti drogám a zločinu skončilo niekoľko rokov úspešného boja proti drogám.
Mjanmarská junta prepustí viac ako 7000 trestancov pri príležitosti dnešného výročia vyhlásenia nezávislosti od Británie. Z vyhlásenia jej hovorcu nie je jasné, či sa amnestia bude týkať aj politických väzňov. (čtk, afp)
Desiatky rohingských utečencov sa po mesiaci strávenom na mori vylodili v západnej Indonézii. Na palube dreveného člna s pokazeným motorom boli samí muži. Nie je jasné, či sú súčasťou 150-člennej skupiny, ktorá pred týždňami uviazla na mori. (bbc)
Rada bezpečnosti OSN prijala prvú rezolúciu o Mjanmarsku za posledných 74 rokov. Požaduje v nej koniec násilia v krajine a prepustenie všetkých politických väzňov vrátane držiteľky Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij. Tých držia vo väzení od vojenského prevratu z roku 2021. (reuters)
Mjanmarská junta udelila amnestiu približne 5800 väzňom pri príležitosti osláv štátneho sviatku. Sú medzi nimi štyria cudzinci – austrálsky poradca zosadenej líderky Su Ťij, bývalá britská veľvyslankyňa, japonský režisér a nemenovaný Američan. Cudzincov po prepustení vyhostili z krajiny. (ap)
Súd v Mjanmarsku poslal politika zo zvrhnutej vlády do väzenia na 173 rokov. Ide zatiaľ o najdlhší trest väzenia, aký doteraz vojenský režim v krajine po prevrate vyniesol nad akýmkoľvek členom bývalej vlády. (al jazeera)
Japonského dokumentaristu Tórua Kubotu odsúdili v Mjanmarsku na ďalšie tri roky väzenia za porušenie imigračných zákonov. Dovedna tak bude vo väzení desať rokov. Kubota kedysi natočil dokumenty o moslimskej menšine Rohingov či etnických problémoch Mjanmarska. (reuters)
Súd v Mjanmarsku poslal na 10 rokov väzenia japonského novinára. Toru Kubota bol v krajine, kde vládne vojenská junta, odsúdený za údajné poburovanie a porušenie zákona o elektronickej komunikácii.
Nálet vojenskej junty na školu v Mjanmarsku zabil najmenej 11 detí. Útok sa odohral 16. septembra, podľa junty je škola v meste Tabajin útočiskom „extrémistov“. Na školu strieľali dva vrtuľníky.
Šéf mjanmarskej junty znova navštívil Rusko. Ide o jeho druhú návštevu v tejto krajine za posledné dva mesiace. Min Aun Hlain sa má v Rusku zúčastniť na hospodárskom samite a navštíviť významné miesta, univerzity a továrne. (reuters)
V Mjanmarsku zadržali bývalú britskú veľvyslankyňu a jej mjanmarského manžela, obvinení sú z porušenia imigračných pravidiel.
Mjanmarská junta vymenila niekoľkých členov vlády a šéfa centrálnej banky. Šéf junty zároveň oznámil, že je pripravený rokovať o ceste z krízy s predstaviteľkou opozície Do Aun Schan Su Ťij, ktorú tento týždeň odsúdili na ďalších šesť rokov väzenia. (bloomberg)
Zvrhnutá mjanmarská líderka Do Aun Schan Su Ťij dostala trest ďalších šesť rokov väzenia. Súd v Mjanmarsku, kde vládne vojenská junta, ju uznal vinnou v štyroch prípadoch korupcie.
Na Mjanmarsko čaká po popravách štyroch prodemokratických aktivistov ďalšie kolo pekla, hovorí analytička Kristína Kironská. Vládnuca vojenská junta odsúdila na smrť 114 ľudí, má dostatočný počet vojakov a zbraňami ju zásobuje Čína či Rusko. Mjanmarčania však plánujú pokračovať v protestoch.
Spojené štáty vyzvali Čínu, aby urobila viac pre kontrolu mjanmarskej armády po poprave štyroch ľudí. Vysoký americký predstaviteľ povedal, že „s juntou to nemôže dopadnúť ako obvykle“, keďže zabíjanie vyvolalo rozsiahle medzinárodné odsúdenie. (guardian)