
Prevrat v Mjanmarsku
Minúta po Minúte
Do Indonézie dorazilo na člnoch 400 Rohingov, ktorí utiekli pred prenasledovaním v Mjanmarsku. V predchádzajúcich dňoch ich prišlo ďalších 1200. Indonézsky prezident Widodo tvrdí, že za zvýšeným počtom utečencov môžu byť pašeráci ľudí. (reuters)

Mjanmarskú juntu ohrozujú etnickí rebeli, ktorí s armádou bojujú už 74 rokov. V posledných týždňoch dosiahli na bojisku víťazstvá, ktoré dostali juntu do najslabšej pozície od vojenského prevratu. Reportéri Washington Postu navštívili rebelov v džungli, pridala sa k nim napríklad aj 23-ročná vysokoškoláčka.
Pri severovýchodnej hranici Barmy bolo pri požiari zničených 120 kamiónov, ktoré tam uviazli pre boje medzi vojenskou vládou a etnickými ozbrojenými skupinami. Oheň vypukol po tom, čo vozidlá zasiahli bomby zhodené z dronov.
Najmenej 43 mjanmarských vojakov po neúspešných stretoch s povstalcami prekročilo hranicu do Indie, kde sa vzdali polícii. Rebeli z rôznych etnických menšín svojou ofenzívou v pohraničných oblastiach zaskočili juntu a podarilo sa im ovládnuť viaceré cesty a mestá. (čtk, reuters)
Mjanmarskí rebeli obsadili mesto blízko hranice s Čínou, priznala mjanmarská vojenská vláda, ktorá sa moci v krajine ujala od prevratu v roku 2021. Peking vyjadril nad situáciou v oblasti znepokojenie a vyzval na okamžité prímerie. (al jazeera)
Mjanmarský najvyšší súd zamietol odvolanie zvrhnutej demokratickej líderky Su Ťij proti šiestim rozsudkom za korupciu. Armáda vládu Su Ťij odstránila pri prevrate vo februári 2021. Odvtedy je nositeľka Nobelovej ceny za mier vo väzbe a hrozí jej celkovo 27 rokov väzenia.
Súd v Mjanmarsku poslal na 20 rokov do väzenia a tábora nútených prác fotografa za snímky následkov májového cyklónu. Fotograf bol obvinený zo šírenia dezinformácií, podnecovania nenávisti voči štátnym zamestnancom a armáde alebo poburovania.
Väznená mjanmarská opozičná líderka Su Ťij trpí akútnymi zdravotnými problémami, no vládnuca junta jej odopiera lekársku pomoc. Uviedol to jej syn Kim Aris. 78-ročná politička trpí vážnymi bolesťami zubov, pre ktoré nie je schopná jesť. (bbc)
Na pobreží Mjanmarska objavili 17 tiel po tom, čo sa v pondelok prevrhla loď s Rohingami utekajúcimi do Malajzie. Našli tiež osem preživších, ďalších 33 ľudí je naďalej nezvestných. (cnn)
Ruské zbrane zabíjajú civilistov aj vo vojne, ktorá Západ nezaujíma – v Mjanmarsku. Junta vďaka nim čoraz viac stupňuje svoje útoky proti civilným cieľom. Totalitný režim vyzbrojuje aj Čína a Srbsko.

Zosadenej mjanmarskej líderke Aun Schan Su Ťij znížila vojenská vláda výšku trestu o šesť rokov. 78-ročná laureátka Nobelovej ceny za mier dostala milosť v 5 z 19 trestných činov, za ktoré bola predtým uväznená na celkovo 33 rokov.
Vojenská vláda v Mjanmarsku o pol roka odložila voľby, ktoré pôvodne sľubovala na august. Odklad zdôvodnila neustávajúcim násilím. Junta dnes po štvrtýkrát predĺžila výnimočný stav, ktorý v krajine trvá od prevratu z februára 2021.
Mjanmarská junta predĺžila výnimočný stav, povedie to zrejme k odkladu volieb. Výnimočný stav má v krajine trvať ďalších šesť mesiacov, voľby sa pritom junta zaviazala zorganizovať do augusta.
Mjanmarskú opozičnú vodkyňu Su Ťij presunuli z väzenia do vládnej budovy, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj z jej strany Národná liga pre demokraciu. Su Ťij si odpykáva 33-ročný trest, odsúdili ju v niekoľkých rôznych procesoch po prevrate v roku 2021.
Počas prvých 20 mesiacov po vojenskom prevrate vo februári 2021 bolo v Mjanmarsku zabitých viac ako 6000 civilistov. Vyplýva to zo správy nórskeho Inštitútu pre výskum mieru.
Mjanmarská junta prepustila 3113 väzňov vrátane 98 cudzincov. Tento krok prišiel na mjanmarský Nový rok. Len pred pár dňami armáda pri leteckom útoku na odporcov nedemokratickej vlády zabila okolo sto ľudí.
Počas utorkového útoku mjanmarskej armády na odporcov vojenskej vlády zomrelo najmenej 90 až 100 ľudí, ťažko zranených je minimálne 50 ľudí. Incident sa udial v centrálnej časti krajiny počas slávnostného otvorenia novej kancelárie odporcov.
V Mjanmarsku minulý týždeň zastrelili najmenej 22 ľudí vrátane troch budhistických mníchov. Odporcovia vojenskej vlády to považujú za masaker civilistov vykonaný armádou. (reuters)
Vojaci v Mjanmarsku zaútočili na dve dediny a zabili najmenej 17 ľudí, ďalších znásilnili. Podľa kritikov vládnucej vojenskej junty ide o ďalšie vojnové zločiny, ktorých sa armáda v krajine dopúšťa, odkedy pred dvomi rokmi prebrala moc.
USA, Kanada, Británia aj Austrália oznámili ďalšie sankcie proti Mjanmarsku. Spoločný krok prichádza v čase druhého výročia vojenského prevratu v krajine. Sankcie cielia okrem iného na súčasných i bývalých predstaviteľov režimu. (reuters)