
Mladí
Minúta po Minúte

Od decembra uhradia mladým od 12 do 15 rokov vakcínu proti HPV vírusu, ktorá chráni pred rakovinou. Rozširuje sa tak skupina ľudí, ktorí ju budú mať bezplatne. HPV vírus spôsobuje rakovinu krčka maternice, penisu či hrtana.

Dodnes ma ľudia považujú za príliš funkčnú na to, akú mám diagnózu, hovorí Kristína Janačková, ktorej v 25 rokoch diagnostikovali schizofréniu. „Ľudia majú predstavu, že to je niečo divoké, nespútané, agresívne. No moja psychotická epizóda by sa dala charakterizovať aj ako pokojné obdobie. Stále som chodila do práce a školy,“ vraví v rozhovore.
Keď mal deväť rokov, stál na okne a hovoril, že skočí. Nemôžeme na psychiatra čakať pol roka, hovorí mama ôsmaka. Aj jej prípad ukazuje, ako na Slovensku kolabuje starostlivosť o duševné zdravie detí. Termíny dostávajú o mesiace, chýbajú lekári aj lôžka v nemocniciach.
Ako podporiť 19-ročného syna, ktorý sa cíti neschopný? Dospelé dieťa už nepotrebuje od rodičov a blízkych nevyžiadané rady, hovorí psychologička Jana Ashford. „Práve v časoch, keď je dieťa stratené a hľadá sa, potrebuje cítiť, že v neho rodič verí, povzbudzuje ho, podporí ho a aj mu poradí, ak si to vypýta,“ vysvetľuje v Psychologickej poradni.

Slovensko nie je pre mladých, chceme to zmeniť, vraveli študenti, ktorí v piatok cestovali z Česka špeciálnym volebným vlakom. Ondreja z Bratislavy znepokojuje príklon k fašizmu, vrátil sa odvoliť, aby tomu zabránil. „Nerád by som sa vrátil do čias Mečiara a divokých deväťdesiatych rokov,“ vraví.
Z Prahy prišiel do Bratislavy volebný vlak s približne 400 študentmi. Organizátori kampane Nestrať svoj hlas podobný počet očakávajú aj vo vlaku z Brna, ktorý dorazí dnes večer.
Priemerný byt stojí 14 ročných platov a Slovensko patrí v dostupnosti bývania medzi najhoršie krajiny v EÚ. Traja mladí ľudia nám porozprávali, aké ťažké je dostať sa k vlastnému bývaniu.
Polícia sa chce zamerať na spoluprácu so školami a rodičmi, aby zabránila radikalizácii mládeže. „Chceme sa dostať do školského prostredia, a to vďaka spolupráci s rodičmi aj učiteľmi, aby si deti nezničili život alebo nezničili život svojich rovesníkov či iných ľudí,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.
Väčšina zo šiestich prvovoličov, ktorých príbehy sme priniesli pred dvoma mesiacmi, ešte nebola pevne rozhodnutá, koho bude voliť. Týždeň pred voľbami sme sa s troma z nich opäť rozprávali a dnes už vedia, ktorým stranám dajú hlas. Vysvetlili nám, ako ich rozhodovanie ovplyvnili výroky o LGBTI+ ľuďoch či bitka pred úradom vlády.
Podľa Ipsosu tvoria pätinu voličov PS mladí ľudia od 18 do 24 rokov. Znamená to, že každý tretí človek v tomto veku je volič Progresívneho Slovenska. Strane sa darí medzi vysokoškolákmi (získali by medzi nimi až štvrtinu hlasov), v Bratislavskom kraji (podpora takmer 30 %), ale aj na strednom Slovensku.
Tamara Stohlová z PS nevedela povedať, kedy vzniklo Československo. Igor Matovič a Richard Sulík zasa netrafili najvyšší vrch Nízkych Tatier. V seriáli Študenti sa pýtajú politikov odpovedali na vedomostné otázky a aj na to, kto bude dnešným mladým ľuďom prispievať na dôchodok či ako zastavia odliv mozgov.
Richard Sulík odkazuje mladým, že na nadväzovanie vzťahov majú sociálne siete. V seriáli Študenti sa pýtajú politikov odpovedal na otázku, ako si mladí majú hľadať kamarátov po covide, takto: „Nemyslím si, že mladým ľuďom treba radiť, čo majú robiť. Majú k dispozícii dosť technologických možností.“
Igor Matovič na otázku študentov, ako by ich motivoval ostať na Slovensku, hovorí, že oni majú motivovať jeho. „Rád by som videl, ako v týchto voľbách mladí ľudia budú motivovať mňa ako človeka, ktorý sa 13 rokov snaží bojovať s ťažkou mafiou, ktorá ovládla štát,“ povedal v seriáli Študenti sa pýtajú politikov.
Spúšťame seriál Študenti sa pýtajú politikov: na otázky mladých ľudí odpovedali Richard Sulík, Igor Matovič, Tomáš Drucker a Tamara Stohlová. Sulík počíta najrýchlejšie, Matovič nás skúsil rozhodiť a Drucker rozpráva ako chatbot, hodnotia študenti rozhovory.

Pozreli sme si prvé majstrovstvá v rýchlostnom skladaní Rubikovej kocky, ktoré sa konali na Slovensku. Prihlásilo sa 115 hráčov a hráčok z 15 krajín vrátane 17-ročného Romana z Ukrajiny. Posledné roky žije v Rakúsku. „Na Ukrajine je to veľmi obľúbené. Máme aj niekoľko veľmi populárnych hráčov, ale všetci majú vyše 18 rokov, takže nemôžu z krajiny odísť.“
Rodičia by mali dieťa pripravovať na odchod z domu už od narodenia, no zároveň by mali navždy zachovať jeho detskú izbu, vraví v rozhovore psychologička Mária Kopčíková. „Aby dieťa malo istotu, že sa má kam vrátiť, aby rodina bola miestom bezpečia. Keď zistí, že je to celé úplne nanič, tak tam ho prijmú aj o polnoci a tam sa môže schúliť, keď mu bude naozaj ťažko.“
V belgickom meste Charleroi podpaľači zakladajú požiare v školách, ktoré zaviedli sexuálnu výchovu. Belgickí vládni politici tvrdia, že školský predmet sa stal cieľom dezinformačnej kampane, ktorá mohla vzbudiť vášne vedúce až k požiarom.
Ak si chcete zodpovedne vybrať stranu, ktorej dáte vo voľbách hlas, pozrite si programy, mediálne výstupy jej predstaviteľov aj aktivitu poslancov, radí Zmudri prvovoličom. „Váš výber nemusí byť dokonalý a spĺňať 100 percent všetkých vašich ideálnych predstáv. Dôležité je, ak máte rovnaké spoločné hodnoty a danej strane veríte,“ píše združenie vo svojej príručke.
Populistov môžete spoznať podľa toho, že polarizujú spoločnosť, využívajú krízy a ponúkajú jednoduché riešenia zložitých problémov, radí Zmudri vo svojej príručke pre prvovoličov. Združenie pred voľbami pripravilo príručku, v ktorej vysvetľuje, ako na Slovensku funguje politický systém, a radí, ako si zodpovedne vybrať stranu, ktorú budete voliť.
Obchodné centrum Bory Mall ruší automat s HHC-P produktmi, ktorý sa nachádzal v jeho priestoroch. „S prevádzkovateľom automatu sme nateraz ukončili zmluvu, kým sa situácia nevyrieši,“ informovala marketingová manažérka centra Lucia Kyselová po publikovaní článku Denníka N.