
Minúta po Minúte

Aj keď Smer a SNS nápad vymeniť ruského dodávateľa jadrového paliva spochybňovali, nová vláda v ňom pokračuje. „Áno, tento záväzok tu určite je a nielen zo strany Slovenskej republiky, ale aj zo strany EÚ,“ potvrdila v pondelok ministerka Denisa Saková (Hlas). S americkým alebo európskym palivom by sa mohol spúšťať už štvrtý blok Mochoviec začiatkom roka 2025.
Tretí blok Mochoviec už beží na 100 percent výkonu, informovali Slovenské elektrárne. Na prelome septembra a októbra budú ešte nasledovať záverečné skúšky a šesťdňový takzvaný preukazný chod.
Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce už funguje na 90 % svojho výkonu. Zvýšenie výkonu na 100 % a záverečné testy spúšťania nového bloku očakávajú Slovenské elektrárne počas septembra alebo októbra.
Slovenské elektrárne minulý piatok zvýšili nominálny výkon reaktora v 3. bloku Mochoviec z 20 % na 35. Reaktor už dokáže produkovať paru pre pohon oboch turbogenerátorov a začína nepretržite dodávať energiu do siete.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) vlani zaznamenala spolu 47 kontrol na dodržiavanie predpisov a jadrovú bezpečnosť. Z toho 39 kontrol vykonal Úrad jadrového dozoru a osem inšpekcií kontrolóri medzinárodných organizácií MAAE a Euratom. Inšpektori nedostatky nenašli.
Tretí blok atómovej elektrárne v Mochovciach prestal pracovať. Počas záťažových testov objavili Slovenské elektrárne drobné netesnosti na jeho hornom bloku, reaktor čaká na opravu. Výrobu elektriny v treťom bloku to oddiali o niekoľko týždňov až o mesiace. (tvnoviny.sk)
Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach už beží na minimálny kontrolovaný výkon po spustení štiepnej reakcie v novom reaktore. „Toto je veľmi dôležitý míľnik pri spúšťaní jadrového reaktora. Je to moment, keď nám jadrové palivo v reaktore ožilo a reaktor uvádzame do života. Na plný výkon by mal ísť začiatkom budúceho roka,“ uviedol šéf Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Fotogaléria: Ako vyzeralo nočné zavážanie jadrového paliva v treťom bloku elektrárne Mochovce. Najbližšie dni zavedú vyše 340 palivových tyčí, potom bude nasledovať tlaková skúška a približne o mesiac prvá jadrová reakcia.
Dokončenie Mochoviec bude ako projektový riaditeľ viesť Robert Jordan, Austrálčan, ktorý uplynulých päť rokov pôsobil ako riaditeľ výstavby jadrovej elektrárne Hinkley Point C v anglickom Somersete. Oznámili to Slovenské elektrárne.
Údaje v štúdii OECD, podľa ktorej sú Mochovce najdrahšia nová elektráreň na svete, zrejme nesedia, naopak, v rámci Európy sú Mochovce v prepočte na inštalovaný výkon najlacnejší projekt. Všetky nové elektrárne sa totiž po havárii vo Fukušime a rozpade dodávateľského reťazca výrazne predražili.
Tretí blok Mochoviec znamená pre Slovenské elektrárne šancu stať sa najziskovejšou firmou v krajine. Bez jeho spustenia by mohli zbankrotovať. Dnešný súhlas s uvedením bloku do prevádzky sa preto dá chápať ako udalosť roka v biznise.
Tretí blok Mochoviec sa môže začať uvádzať do prevádzky o sedem týždňov, v prípade námietok najneskôr v októbri až novembri 2021. Plný výkon sa dá dosiahnuť v úvode budúceho roka. Povolenie na prevádzku dnes vydal úrad jadrového dozoru.
Úrad jadrového dozoru vydal povolenie na uvedenie tretieho bloku Mochoviec do prevádzky. Rozhodnutie, proti ktorému sa dá odvolať, je dôležité pre Slovenské elektrárne. Tie sa pre predraženú a oneskorenú dostavbu výrazne zadlžili.
K návrhu na sprevádzkovanie tretieho bloku Mochoviec poslala pripomienky aj česká firma MBL. Predtým nedostala zaplatené za svoje práce, preto odmietla odovzdať dokumentáciu, elektrárne vymysleli spôsob, ako pokračovať aj bez nej.

Rakúska neziskovka Global 2000 tvrdí, že má nové dôkazy o tom, ako môže vŕtanie v jadrovej elektrárni Mochovce narušiť statiku. Poslala pripomienky na úrad jadrového dozoru, ktorý rozhodne, či povolí prevádzku tretieho bloku Mochoviec.
Tkáčova a Křetínskeho firma EPH prevezme od Enelu plnú kontrolu nad Slovenskými elektrárňami až po dokončení a otestovaní 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce, v krajnom prípade v roku 2032. Podľa pôvodnej zmluvy mal Enel odísť najneskôr v roku 2022.

Taliansky Enel má zabezpečiť Slovenským elektrárňam nové úvery na dostavbu Mochoviec až do výšky 570 miliónov. Ďalších 200 miliónov prinesie druhý akcionár elektrární – česko-slovenská firma EPH. Enel už predtým elektrárňam požičal 700 miliónov, čo však nestačí, lebo Mochovce sa opäť predražili.
NKÚ upozorňuje na chyby vo fungovaní Slovenských elektrární a na nedostatočnú koordináciu medzi investorom a štátom pri dostavbe Mochoviec. V správe pre parlament ich označuje za príčinu predraženia takmer 6-miliardovej investície aj jej meškania. NKÚ upozorňuje aj na neúčinné využívanie kontrol zo strany štátu. Zistenia odstúpil aj orgánom činným v trestnom konaní.

Dostavba Mochoviec bude opäť drahšia, zvýšenie nákladov z 5,7 na 6,2 miliardy eur má elektrárňam pokryť pôžička od súkromného akcionára – spoločnej firmy Enelu a EPH. Enel už predtým požičal na Mochovce 1 miliardu.
Jadrové elektrárne potrebujeme, ale musíme ich začať stavať inak, píše energetický analytik Karel Hirman. Východiskom môžu byť modulárne reaktory, ktoré sú založené na dlhodobo overených riešeniach v pohonoch jadrových ponoriek či lietadlových lodí.