
Najlepšie slovenské albumy
Minúta po Minúte
Anketa Denníka N Najlepšie slovenské albumy otvorila viacero tém. Napríklad či môžu byť ankety o umení objektívne a ako sa zostavuje zoznam oslovených. V podcaste V redakcii o tom porozprávali Michal Kaščák z festivalu Pohoda, novinári Michaela Kučová, Patrik Garaj a Oliver Rehák.
Album Bolo nás jedenásť je jeden z pádnych dôvodov na dobrý pocit, že sme sa narodili práve tu, píše Michal Kaščák v texte o tom, prečo v seriáli Najlepšie slovenské hudobné albumy dostala najviac hlasov nahrávka Lasicu, Satinského a Filipa. „Takú esenciu radosti som nikde inde nepočul.“
Takmer 60 ľudí z hudobnej scény hovorí, čo považujú za najlepšie slovenské albumy. Z ich hlasovania vzišla výsledná top desiatka platní, ktoré vyšli od roku 1969 (rok vydania prvej platne Prúdov Zvoňte, zvonky) až po dnešok.

V seriáli Najlepšie slovenské hudobné albumy dostal najviac hlasov Bolo nás jedenásť (1981). Do tretej časti televízneho programu Ktosi je za dverami pozvali Lasica so Satinským Jara Filipa ako hosťa a stal sa nielen jeho súčasťou, ale aj ich dvorným hudobným skladateľom. K tomu, že to šlo Filipovi tak ľahko, dopomohlo, že Lasica mal cit pre hudbu.

V seriáli Najlepšie slovenské hudobné albumy sa na 2. mieste umiestnili Konvergencie od Collegium musicum. Je to historicky prvý slovenský dvojalbum a predalo sa z neho neuveriteľných 140-tisíc kusov. Neuveriteľných najmä preto, o akú hudbu ide a v akej dobe vznikala.
V seriáli Najlepšie slovenské hudobné albumy sa na 4. mieste umiestnil Modrý vrch. Je to album, na ktorom spolu hrajú Dežo Ursiny a Marián Varga.
V seriáli Najlepšie slovenské hudobné albumy sa na 5. mieste umiestnila Zelená pošta od Mariána Vargu. Hoci vyšla v roku 1972, svojou bezstarostnosťou, farebnosťou a hravosťou táto nahrávka ešte stále patrí do slobodomyseľných 60. rokov.