
Prvé pristátie na Mesiaci
Minúta po Minúte
Vo veku 95 rokov zomrel bývalý letový riaditeľ NASA Christopher Kraft, ktorý sa podieľal na vesmírnych programoch Mercury, Gemini či Apollo. „Bol jedným z najdôležitejších členov tímu, ktorý pomohol nášmu národu dostať ľudí do vesmíru a na Mesiac,“ povedal šéf NASA Jim Bridenstine.
Originálne videonahrávky zachytávajúce prvé kroky človeka na Mesiaci v roku 1969 sa vydražili za 1,82 milióna dolárov. Doteraz patrili vtedajšiemu stážistovi NASA, ktorý ich v 70. rokoch kúpil za 218 dolárov. (cnn)
Pred 50 rokmi, 20. júla 1969 o 21:56:21 centrálneho amerického času, človek prvýkrát vkročil na povrch Mesiaca. Astronaut Neil Armstrong vtedy vyslovil onú pamätnú vetu: „Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo.“
Kam sme sa posunuli za 50 rokov od pristátia na Mesiaci a čo nás čaká? Výskum vesmíru predstavuje dnes spoluprácu, na ktorej sa podieľajú viaceré krajiny súčasne. Na názor na budúcnosť vesmírneho výskumu a letov na Mesiac sme sa pýtali zástupcov ESA, NASA, ruskej a čínskej akadémie vied.
Slovensko potrebuje politikov s víziou, píše Ľubomír Martin Ondrášek k 50. výročiu pristátia na Mesiaci. Pripomína pamätnú reč prezidenta Johna F. Kennedyho, ktorý ňou v roku 1961 americkému ľudu predostrel víziu pristátia na Mesiaci.

Český novinár Karel Pacner spomína po 50 rokoch na svoj najväčší životný zážitok, štart Apolla 11. „Hluk bol ako pri streľbe z guľometu, zem sa ľahko otriasala – pozeral som sa okolo seba, no všetci boli pokojní, tak som si povedal, že to k tomu patrí.“
Lunárny modul Eagle pristál na Mesiaci napriek tomu, že sa v istej chvíli rútil na balvany a mal už len posledné zvyšky paliva. Od prvého pristátia človeka na Mesiaci dnes uplynulo 50 rokov, prečítajte si, ako let 20. júla 1969 prebiehal.

Pred 50 rokmi, 20. júla 1969, človek prvýkrát pristál na Mesiaci. Dramatické pristátie lunárneho modulu Eagle v čase studenej vojny predstavovalo veľké víťazstvo USA v súťažení so ZSSR a stalo sa významným míľnikom pri dobývaní vesmíru.
Program Apollo zmenil vnímanie nášho miesta vo vesmíre. „Ak by k pristátiu ľudí na Mesiac nedošlo, ľudstvo by prišlo o poznanie, že pri cielenom úsilí dokážeme aj čosi dovtedy nemožné, nemysliteľné a nepredstaviteľné,“ vraví kozmický inžinier Ján Baláž z SAV.
Donald Trump prijal v Bielom dome astronautov z prvého letu na Mesiac Buzza Aldrina a Michaela Collinsa. Ich zosnulého kolegu Neila Armstronga zastupovali synovia Eric a Mark. (ap)

Pred 50 rokmi odštartovala z Floridy raketa Saturn V, ktorá do vesmíru vyniesla posádku Apolla 11. Štyri dni po štarte bol Armstrong s Aldrinom na Mesiaci. Pod nimi boli balvany veľké ako autá a kontrolka ukazovala posledné zvyšky paliva, lunárny model Eagle však pristál.

Fotogaléria z misie Apollo 11: Ako vyzerali štart, pristátie na Mesiaci a návrat amerických astronautov na Zem?
Pristátie na Mesiaci nie je podvod. Konšpiračná teória o fingovanom pristátí na Mesiaci je populárna vo svete aj na Slovensku. Otakar Horák vysvetľuje, prečo sa pochybovači mýlia.