
Nástenkový tender
Minúta po Minúte
Nebolo sporné, že ku skutkom došlo, konštatoval disciplinárny senát pri rozhodovaní o sudcovi Františkovi Moznerovi. Aj tak ho spod disciplinárneho návrhu exministerky Márie Kolíkovej (SaS) oslobodil. Videl totiž podobnosť Moznerovho prípadu s kauzou bulharskej sudkyne, ktorej sa zastal Európsky súd pre ľudské práva.

Pred disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu sa po prvý raz postavil František Mozner, prezident Združenia sudcov Slovenska a predseda trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. Návrh podala vlani v septembri exministerka spravodlivosti Mária Kolíková, za prieťahy v konaní mu navrhla zrážku z platu o polovicu na tri mesiace.
Ústavný súd po tretí raz konštatoval, že Najvyšší súd porušil práva odsúdených exministrov Mariána Janušeka a Igora Štefanova v kauze nástenkový tender. Ide o prípad, v ktorom je pre prieťahy v konaní disciplinárne stíhaný predseda trestnoprávneho kolégia a prezident Združenia sudcov Slovenska František Mozner.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti predsedovi trestnoprávneho kolégia Františkovi Moznerovi. Dôvodom je opakované porušenie zákonnej lehoty určenej na vyhotovenie a odoslanie rozhodnutia.
Ústavný súd prijal už tretiu sťažnosť odsúdených Mariána Janušeka a Igora Štefanova v kauze nástenkový tender. Ústavný súd pritom už dvakrát skonštatoval v tomto prípade porušenie práv sťažovateľov na spôsobené prieťahy v konaní. Naposledy sa tak stalo v apríli tohto roka.
Ústavný súd druhýkrát konštatoval porušenie práv Mariana Janušeka pre dlhé rozhodovanie Najvyššieho súdu o dovolaní odsúdených v kauze nástenkový tender. Štát musí Janušekovi nahradiť trovy konania v sume 700 eur.

Najvyšší súd zamietol dovolania exministrov Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Rozsudky, podľa ktorých majú byť vo väzení 11 a 9 rokov, sú definitívne právoplatné. Štefanov tak môže požiadať o podmienečné prepustenie z väzenia až v roku 2024 a Janušek až v roku 2027.
Na Najvyššom súde sa začalo dovolacie konanie v kauze nástenkového tendra. O dovolaní rozhoduje päťčlenný senát Najvyššieho súdu, ktorému predsedá sudca František Mozner. Exministri SNS Marián Janušek a Igor Štefanov dali súhlas, aby sa pojednávalo v ich neprítomnosti.
O dovolaniach v kauze nástenkový tender má Najvyšší súd rozhodovať 24. marca. Exministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Janušeka a Igora Štefanova odsúdili na jeseň 2018.
Najvyšší súd sľubuje, že už čoskoro rozhodne o dovolaní v kauze nástenkového tendra. Ústavný súd prijal už druhú sťažnosť odsúdeného exministra Mariána Janušeka pre nečinnosť Najvyššieho súdu.
Ústavný súd prijal v celom rozsahu na ďalšie konanie už druhú sťažnosť bývalého ministra Mariána Janušeka odsúdeného v nástenkovom tendri. Dôvodom je, že Najvyšší súd ani po roku od napomenutia Ústavným súdom nerozhodol o Janušekovom dovolaní. Najvyšší súd tvrdí, že sa v prípade menil člen senátu, a preto rozhodovanie trvá tak dlho.
Ústavný súd pred rokom nariadil Najvyššiemu súdu, aby urýchlene rozhodol o dovolaní odsúdených exministrov v nástenkovom tendri. Doteraz sa tak nestalo. „V decembri došlo k opätovnej zmene v zložení senátu, čím sa oddialilo rozhodnutie vo veci,“ povedala hovorkyňa súdu.
Dovolací senát Najvyššieho súdu porušil právo odsúdeného exministra Mariana Janušeka na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov. Rozhodol o tom tretí senát Ústavného súdu, ktorému predsedal sudca Robert Šorl. Prikázal Najvyššiemu súdu, aby rozhodol o Janušekovom dovolaní. Janušek, ktorého odsúdili v kauze nástenkového tendra na 11 rokov, zostáva vo väzení a nedostane žiadne odškodné.
Anton Hrnko spochybnil odsúdenie nominantov SNS za nástenkový tender. „Ak tam sedí niekto úplne nevinne, tak je to Janušek,“ povedal podpredseda SNS v TA3. Exminister výstavby Marian Janušek dostal 11 rokov väzenia, Igor Štefanov deväť.
Ani po odsúdení ministrov SNS za nástenkový tender nezvíťazila spravodlivosť, Ján Slota je na slobode, hovorí aktivista Peter Ničík, ktorý proti politikovi roky bojoval v Žiline. „Sme na Slovensku ešte veľa dlžní svetskej spravodlivosti.“
Na trojročný podmienečný trest so štvorročným odkladom odsúdil senát Najvyššieho súdu Zdenku Kudláčovú, obžalovanú v kauze nástenkového tendra. Zároveň jej udelil peňažný trest vo výške 6000 eur.
Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment pre Trend hovorí, ako pri nástenkovom tendri brzdili inštitúcie vyšetrovanie. „Pri trestných veciach s takýmto pozadím sa akoby obrazne povedané rozbehnú dve mašinérie. Jedna legálna, štátna v podobe trestného stíhania a druhá nelegálna, tieňová, ktorá sa to snaží celé ,upratať‘.“
Zdenku Kudláčovú odsúdili v kauze nástenkového tendra na tri roky podmienečne. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátorka a obžalovaná si ponechali zákonnú lehotu na vyjadrenie.
Súd zverejnil verdikt v kauze nástenkového tendra, za ktorý sedia dvaja exministri za SNS. Zistil napríklad, že výzva na predkladanie ponúk nebola zverejnená vôbec. Dokumenty vypracovali oveľa neskôr. „Dokonca po tom, ako mala byť podpísaná zmluva o poskytovaní služieb,“ konštatuje sudca Juraj Kliment. (sme)
Aliancia Fair-play sa chce vrátiť k nástenkovému tendru. „Chceme znova preštudovať stovky strán materiálov, ktoré sa nám podarilo v roku 2009 zhromaždiť. Veríme, že sa nám podarí nájsť nepremlčané trestné činy, ktoré by polícia mala vyšetriť.“