Nemecké voľby

  • parlamentné voľby sa uskutočnia 24. septembra 2017
  • hlavným súperom CDU Angely Merkelovej budú socialisti z SPD pod vedením Martina Schulza
  • Merkelová uznala, že nadchádzajúce voľby budú najťažšie v jej kariére

Rusko sa snaží destabilizovať západnú Európu prostredníctvom kybernetických útokov aj dezinformácií, uviedol šéf nemeckej civilnej kontrarozviedky Hans-Georg Maassen. Na veľtrhu výpočtovej techniky CeBIT v nemeckom Hannoveri tiež pripustil, že sa Rusko môže pokúsiť ovplyvniť septembrové parlamentné voľby v Nemecku. (čtk)

Nemecký minister zahraničia a odchádzajúci predseda sociálnej demokracie Sigmar Gabriel znovu spochybnil cieľ zvýšiť výdavky na obranu v najbližších rokoch na 2 % HDP. Na zjazde SPD povedal, že nevie, kde by na to Nemecko vzalo. Peniaze by využil inak. (čtk)

Kandidát nemeckých socialistov na post kancelára Martin Schulz sľubuje rovnomerné zastúpenie žien v budúcej nemeckej vláde. Bývalý predseda Európskeho parlamentu vyhlásil, že takúto požiadavku bude požadovať aj od svojich potenciálnych koaličných partnerov. V súčasnej nemeckej vláde je deväť mužov a šesť žien. (tasr)

Súboj medzi úniou kancelárky Merkelovej a socialistami bude tesný. Ďalší prieskum inštitútu Forsa nameral CDU/CSU podporu 33 %, SPD má 31 %.  Ešte v januári viedla únia pred SPD o 17 %. (tasr)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 82484 z vás dostáva správy e-mailom