Nemecké voľby

  • parlamentné voľby sa uskutočnia 24. septembra 2017
  • hlavným súperom CDU Angely Merkelovej budú socialisti z SPD pod vedením Martina Schulza
  • Merkelová uznala, že nadchádzajúce voľby budú najťažšie v jej kariére

Minúta po minúte

Merkelovej únii CDU/CSU sa v posledných týždňoch darí v prieskumoch zvyšovať odstup od druhých sociálnych demokratov. V aktuálnom prieskume pre verejnoprávnu televíziu ZDF rozdiel medzi oboma stranami predstavuje už 8 percentuálnych bodov. (čtk)

Pri protestoch v Kolíne nad Rýnom boli zranení 2 policajti. Na víkendovom zjazde sa tam zišlo okolo 600 delegátov pravicovo populistickej strany AfD, aby prerokovalo postup pre septembrové voľby. Búrlivá je aj situácia v rokovacej sále, kde predsedníčka AfD Frauke Petryová utrpela hneď po začatí zjazdu zdrvujúcu ranu, keď delegáti odmietli rokovať o jej návrhu budúcej stratégie strany. (dpa)

Zjazd nemeckej pravicovo populistickej strany AfD komplikovali protestné akcie stoviek ľudí, ktorí sa následne dostávali do zrážok s policajtmi. Delegátom zjazdu sa do hotela v centre Kolína, kde zjazd prebieha, podarilo dostať len pod masívnou policajnou ochranou. (dpa)

Šéfka nemeckej populistickej AfD Frauke Petryová nechce ísť do volieb ako hlavná kandidátka. Strane v poslednom čase klesajú preferencie. Cez víkend sa koná kongres, na ktorom sa rozhodne o kandidátoch. (čtk)

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble navrhne po septembrových parlamentných voľbách mierne zníženie daní z nízkych a stredných príjmov. Schäuble je členom Merkelovej strany CDU, ktorá si zvolila bezpečnosť a daňové úľavy za hlavné témy kampane. (zdf)

Takmer polovica nemeckých prvovoličov podporuje Merkelovú, vyplýva z prieskumu agentúry Forsa. Výsledky prichádzajú v čase, keď sa nemecká kancelárka pripravuje na septembrový súboj o svoje štvrté funkčné obdobie. (tasr)

Zrušiť protiruské sankcie podľa Martina Schulza nie je možné, kým nebudú naplnené Minské dohody. Kandidát na nemeckého kancelára tiež vyjadril presvedčenie, že EÚ by sa mala viac zapojiť do riešenia konfliktu v Sýrii. (čtk)

CDU/CSU nepôjde po septembrových voľbách do koalície ani s AfD, ani s Ľavicou. Žiadnu z ostatných koalícií nevylučuje, oznámila Angela Merkelová. Jasné víťazstvo v krajinských voľbách v Sársku vníma ako povzbudenie. (čtk)

Krajinské voľby v západonemeckom Sársku vyhrala prekvapivo jasne Merkelovej CDU pred sociálnou demokraciou SPD. Podľa odhadu verejnoprávnej televízie ARD delí obe strany viac ako 10 %. Hlasovanie v Sársku bolo dôležitým testom na začiatku volebného roka, ktorý vyvrcholí septembrovými parlamentnými voľbami. (čtk)

Rusko sa snaží destabilizovať západnú Európu prostredníctvom kybernetických útokov aj dezinformácií, uviedol šéf nemeckej civilnej kontrarozviedky Hans-Georg Maassen. Na veľtrhu výpočtovej techniky CeBIT v nemeckom Hannoveri tiež pripustil, že sa Rusko môže pokúsiť ovplyvniť septembrové parlamentné voľby v Nemecku. (čtk)

Nemecký minister zahraničia a odchádzajúci predseda sociálnej demokracie Sigmar Gabriel znovu spochybnil cieľ zvýšiť výdavky na obranu v najbližších rokoch na 2 % HDP. Na zjazde SPD povedal, že nevie, kde by na to Nemecko vzalo. Peniaze by využil inak. (čtk)

Kandidát nemeckých socialistov na post kancelára Martin Schulz sľubuje rovnomerné zastúpenie žien v budúcej nemeckej vláde. Bývalý predseda Európskeho parlamentu vyhlásil, že takúto požiadavku bude požadovať aj od svojich potenciálnych koaličných partnerov. V súčasnej nemeckej vláde je deväť mužov a šesť žien. (tasr)

Súboj medzi úniou kancelárky Merkelovej a socialistami bude tesný. Ďalší prieskum inštitútu Forsa nameral CDU/CSU podporu 33 %, SPD má 31 %.  Ešte v januári viedla únia pred SPD o 17 %. (tasr)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 82831 z vás dostáva správy e-mailom