Nemecké voľby

  • parlamentné voľby sa uskutočnia 24. septembra 2017
  • hlavným súperom CDU Angely Merkelovej budú socialisti z SPD pod vedením Martina Schulza
  • Merkelová uznala, že nadchádzajúce voľby budú najťažšie v jej kariére

Minúta po minúte

Merkelová nesúhlasí so spájaním prerozdelenia utečencov a čerpania eurofondov. Ich krátením by odporujúce krajiny trestal jej protivník Martin Schulz z SPD. (čtk)

Merkelová trvá na zvyšovaní obranných výdavkov až na 2 % HDP, no nezaviazala sa, že sa tak stane už do stanoveného roka 2014. Jej súper Martin Schulz zvyšovanie odmieta. (čtk)

Kandidát nemeckej sociálnej demokracie na kancelára Martin Schulz chce presadiť záväzné kvóty pre elektromobily v Európe. Požaduje tiež prísnejšie kontroly automobilového priemyslu. (süddeutsche zeitung)

Do septembrových nemeckých parlamentných volieb ide 42 strán, väčšina z nich však bude kandidovať len v niektorých spolkových krajinách. Okrem tradičných strán je medzi nimi aj strana, ktorá presadzuje spirituálnu politiku, strana vegánov či hip-hopová strana. (čtk)

Merkelová je v súčasnosti jedinou osobnosťou, ktorá drží pohromade slobodný svet. Povedal to bavorský premiér Horst Seehofer, ktorý sa v uplynulých rokoch profiloval ako jeden z najostrejších kancelárkiných kritikov, predovšetkým pre jej postoj v migračnej kríze. Teraz Seehofer Merkelovú označil za „kotvu stability“. (čtk)

Eurofondy by sa mali prideľovať na základe princípu solidarity, uviedol SPD a bývalý predseda europarlamentu Martin Schulz, čím dal opäť najavo, že krajiny strednej a východnej Európy, ktoré odmietajú migrantov, by mali dostávať menej. (tasr)

Šéf SPD Martin Schulz žiada, aby bola nemecká vláda v budúcnosti povinná investovať do infraštruktúry, akou sú cesty, železnice a školy. Prioritou Merkelovej vlády je zastavenie zvyšovania dlhu; čelí kritike za to, že investuje primálo. (tasr)

Náskok Merkelovej CDU/CSU pred SPD mierne klesol na 11,5 %. CDU/CSU by volilo 36,5 % Nemcov, socialistov 25 %. Ešte pred týždňom bol podľa prieskumu rozdiel medzi stranami 14 %. (čtk)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier varoval Rusko pred pokusmi o ovplyvnenie volieb, ktoré sa uskutočnia 24. septembra. "Dnes Rusko hľadá svoju identitu skôr v izolácii od Európy a Západu ako v tom spoločnom," konštatoval. (tasr)

Merkelovej konzervatívna únia CDU/CSU zostáva zhruba 100 dní pred nemeckými voľbami jasným favoritom hlasovania. Aktuálne má náskok 14 percentuálnych bodov pred druhými sociálnymi demokratmi z SPD, ukázal prieskum pre denník Bild. (čtk)

Už viac ako 96141 z vás dostáva správy e-mailom