
Nepokoje v Iráne
Minúta po Minúte
Iránsky vodca Alí Chameneí pri príležitosti výročia islamskej revolúcie udelil milosť desiatkam tisíc väzňov, informujú štátne médiá. Sú medzi nimi aj ľudia uväznení po nedávnych protestoch. Niektorí väzni majú zmiernený trest, na iných sa vzťahuje amnestia.
WhatsApp a Instagram zostanú v Iráne zablokované, oznámil to prezident Ebráhím Raísí. Obe platformy obvinil z podnecovania protivládnych protestov.
Jana Shemesh píše o iránskej novinárke Masih Alinejad, ktorú chceli v New Yorku zabiť Teheránom najatí vrahovia. Vysvetľuje, čím táto útla žena tak dráždi iránsky režim, že opätovne riskoval akciu na americkej pôde, len aby ju umlčal.
V Iráne odsúdili mladý pár na 10 rokov väzenia za tanec v Teheráne. Jeho zábery zverejnili na Instagrame, kde dvojicu sledujú takmer dva milióny ľudí. Astijáz Haghighová nemala na hlave šatku, navyše ženy v Iráne nesmú tancovať na verejnosti a s mužom už vôbec nie. (bbc)
V Iráne bolo od začiatku protivládnych protestov zabitých už viac ako 500 ľudí vrátane 71 neplnoletých, tvrdí ľudskoprávna organizácia HRANA so sídlom v USA. Okrem toho pri zásahoch zahynulo 70 príslušníkov bezpečnostných zložiek.
Ministri zahraničia krajín EÚ schválili rozšírenie sankcií proti Iránu za brutálne potláčanie protivládnych protestov. Podľa diplomatických zdrojov by na sankčný zoznam mali pribudnúť tri desiatky ľudí a niektoré právne subjekty. (reuters)
Európsky parlament vyzval na zaradenie iránskych revolučných gárd medzi teroristické organizácie a na prijatie sankcií proti lídrom režimu za porušovanie ľudských práv.
Ursula von der Leyenová je za to, aby EÚ zaradila iránske revolučné gardy na zoznam teroristických organizácií v dôsledku toho, ako Teherán pošliapava ľudské práva. „Reakcia iránskeho režimu je otrasná a hrozná,“ uviedla šéfka eurokomisie k nekompromisnému spôsobu, akým Teherán potláča protesty. (reuters)
Počas protivládnych protestov v Iráne zahynulo už najmenej 522 ľudí, takmer 20-tisíc ľudí zatkli, tvrdia iránski aktivisti. Protesty trvajú už štyri mesiace, sú reakciou na smrť mladej Kurdky, ktorá zomrela vo väzbe po zatknutí za údajné porušenie prísnych pravidiel obliekania pre ženy. (reuters)
Irán odsúdil na smrť za údajnú špionáž pre Britániu muža, ktorý má iránske a britské občianstvo a pracoval pre iránske ministerstvo obrany. Britská diplomacia verdikt odsúdila a vyzvala Teherán, aby muža prepustil.
Francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo sa vrátil k zosmiešňovaniu iránskych duchovných a napriek protestom Teheránu a jeho spojencov v novom čísle zverejní ďalšie karikatúry iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího.
Irán používa tresty smrti a popravy na zastrašenie demonštrantov, upozorňuje vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk. Podľa neho Teherán trestá občanov za to, že si uplatňujú svoje základné právo. Dodáva, že takýto postup sa rovná „štátom nariadenému zabíjaniu“. (reuters)
Dcéru iránskeho exprezidenta Akbara Hášemího Rafsandžáního odsúdili na päť rokov väzenia za šírenie údajnej propagandy a aktivity proti bezpečnosti štátu. Aktivistku Fáize Hášemíovú zatkli v septembri, keď vyzývala na účasť na protestoch po smrti Kurdky Mahsy Amíníovej. (rferl)
Iránsky futbalista Amir Nasr Azadani dostal 16 rokov väzenia za účasť na celonárodných protestoch. Niektoré miestne médiá uviedli, že jeho priznanie bolo vynútené a členovia jeho rodiny museli mlčať.
V Iráne odsúdili na smrť troch ľudí obvinených zo zabitia troch členov bezpečnostných síl počas protestov vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej.
EÚ vyjadrila „zdesenie“ nad najnovšími popravami v Iráne; odsúdili ich aj Británia, Francúzsko a USA. Irán v sobotu popravil ďalších dvoch mužov v súvislosti s protivládnymi protestmi, ktoré v krajine vypukli v septembri. (guardian)
V Iráne popravili ďalších dvoch mužov v súvislosti s protivládnymi protestmi, ktoré v krajine vypukli v septembri. Popravených odsúdili v decembri za zabitie člena provládnych milícií Basídž, tento týždeň im trest potvrdil najvyšší súd. (bbc)
V Iráne zadržali novinára, ktorý robil rozhovory s rodinami odsúdených demonštrantov. Tých odsúdili v súvislosti s protivládnymi protestami na trest smrti. Iránske úrady dôvod zadržania novinára neuviedli. (bbc)
Iránske úrady uzavreli francúzsky výskumný inštitút v Teheráne na protest proti karikatúram Alího Chameneího, ktoré zverejnil francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo.
Irán si pre karikatúry ajatolláha Chameneího predvolal francúzskeho veľvyslanca. Satirický magazín Charlie Hebdo kresby zverejnil v rámci autorskej súťaže na podporu vlny protivládnych protestov v Iráne. (tasr, ap)