
Newsfilter
- Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
- Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
- Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
- Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách
Články
Minúta po Minúte
Vražda Daniela Tupého odkryla skrytý problém Slovenska, píše Newsfilter. „Nedá sa vyhnúť tomu, že ľudia s kriminálnou minulosťou ujdú trestu a stanú sa z nich úspešní ľudia. V tomto prípade tu však máme dvoch neonacistov podozrivých z účasti na vražde, ktorí sa stali elitou tejto krajiny v oblasti, ktorá má strážiť existenciu právneho štátu.“
Pred 35 rokmi sa slovenskí veriaci dokázali postaviť za správnu vec a slobodu, píše Jana Shemesh o Sviečkovej manifestácii. „No aj prispením politických zoskupení, ktoré sa odvolávajú na kresťanstvo či sa ním dokonca zaštiťujú, sú na Slovensku skupiny ľudí, ktoré sa necítia vítané, rovné vo svojich právach a rešpektované.“
Hamran asi nepreháňal, no koncovka vyšetrenia Tupého vraždy je ešte ďaleko, píše Jana Shemesh v Newsfiltri. „V prípade už nastalo toľko zvratov a objavilo sa aj viacero línií vyšetrovania, ktoré nikam neviedli, a slovenská justícia je v takom stave, že opatrnosť je stále namieste.“
Newsfilter Tomáša Gálisa: Prieskumov, ktoré dokumentujú nedobrý stav našej spoločnosti, sa nakopilo toľko, že je takmer nemožné zostať optimistom. „Ľudia neveria inštitúciám ani sebe navzájom, nepochopiteľné množstvo z nich viní za vojnu obeť a chce od nej, aby sa vzdala vlastnej obrany, len nech už my máme pokoj. V podobných otázkach sme vždy kdesi na chvoste EÚ. Čo je azda ešte hrozivejšie, sú výsledky volebných preferencií.“
Z nášho súčasného parlamentu ide strach z viacerých dôvodov, píše Newsfilter. „Keď zasadá parlament plný ľudí, ktorí by pred voľbami rozdali to posledné z cudzích peňazí, je strach o vlastnú peňaženku pochopiteľný.“
Klus to hádže na Sulíka, píše v Newsfiltri Tomáš Gális o jasnom odmietnutí v europarlamente. „Klus by v kandidatúre za člena Európskeho dvora audítorov rád pokračoval, vypočutie na výbore bolo vraj najmenej podstatnou súčasťou procesu, jeho neúspech je výsledkom politickej dohody a neprajných europoslancov sa dlhodobo pokúšal ovplyvňovať Sulík. Ach, tieto chvíle, keď je človeku trápne za iného.“
Ministrovi Naďovi už môže armáda postaviť sochu, komentuje Filip Obradovič v Newsfiltri správu, že za odovzdané migy získame od Američanov 12 bojových vrtuľníkov Viper. „Bez ohľadu na to, čo bude po voľbách, Jaroslav Naď si môže povedať, že žiadny iný jeho predchodca neurobil pre armádu toľko ako on. A nebude preháňať.“
Nemáme desaťročia, ale roky; svetová klíma sa rýchlo blíži k nezvratnej zmene, píše Roman Pataj v Newsfiltri s tým, že najrýchlejšie zmeny sa očakávajú od bohatých krajín, medzi ktoré patrí aj Slovensko. „Svet je v situácii, keď je potreba činov oveľa vyššia než povedomie o ich dôležitosti. To dáva len malú nádej, že sa podarí splniť všetky podmienky, po ktorých volá vedecká komunita.“
Extrémizmus pravdepodobne vraždil aj v roku 2005 a bude zas, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Od prípadného usvedčenia sme ďaleko, ale prípad vraždy Daniela Tupého z roku 2005 je aj dnes rovnako dôležitý. Ak sa potvrdí, že naozaj vraždili neonacisti, pôjde o ďalší dôkaz známeho faktu, že od verbálnej nenávisti je len kúsok k fyzickému násiliu.“
Z Progresívneho Slovenska sa stáva dospelá strana, komentuje Monika Tódová v Newsfiltri správu, že policajný exprezident Jaroslav Spišiak rokuje so stranou o spolupráci. „PS po posledných voľbách priznalo, že podcenilo protikorupčnú agendu. Táto chyba sa so Spišiakom nebude opakovať. Ak je niekto stelesnením boja proti zločinu na Slovensku, je to práve on.“
Po tom, čo sa Hegerovi podaril sympatický zahraničnopolitický počin, by sa už mohol sústrediť na prácu doma, píše Jana Shemesh v newsfiltri. „Nie preto, že mu to otrepáva o hlavu Hlas či Smer, ale preto, že je tu skutočne ešte čo riešiť. Napokon on bol jeden z tých, čo to narafičili tak, že poverená vláda dostala luxusne dlhý čas. Na prácu.“
Migy sme mohli darovať Ukrajine elegantnejšie, diskrétnejšie bez toho, aby sa dodávala munícia konšpirátorom, zbabelcom a oportunistom. „A čo je trochu vážnejšie – aj právnym puristom a tej časti spoločnosti, čo je plne za darovanie migov, ale na svojich predstaviteľov má aj trochu vyššie nároky,“ píše Jana Shemesh v Týždňovom newsfiltri.
Nechýbajú peniaze, ale plánovanie a systém, komentuje Newsfilter. „Spomeňme si na prepadávajúce peniaze z Plánu obnovy znova, keď bude reč o tom, ako na dôležité veci niet v rozpočte peňazí. Je to ako s diaľnicami – dlhé roky sme sa sťažovali, že je na ne málo peňazí, ale napokon sa ukázalo, že sa stavia málo nie preto, že niet za čo, ale preto, lebo nie sme schopní manažovať obstarávania a pripraviť projekty.“
Premiér Heger vraj nerozumie, prečo parlament sabotuje vládu, všíma si Newsfilter. „Ktovie, či to nebude tým, že jeho vláda stratila pred tromi mesiacmi väčšinu a že Sme rodina, ktorá bola tri roky najbližším spojencom jeho doterajšieho straníckeho šéfa, sabotuje niektoré vládne návrhy už od roku 2020 tak akosi z princípu?“
V prípade inštruktora Šeparneva sa už nakopilo toľko čudných okolností, že ho stojí za to pozorne sledovať, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. „Rektorka Kurilovská tvrdí, že za ňou stojí akademický senát. Ak je to naozaj tak aj po všetkom, čo sme sa dozvedeli, problém na policajnej akadémii je oveľa hlbší.“
Newsfilter: Policajný prezident ukázal, ako sa manipuluje s prepismi nahrávok, a nepriamo usvedčuje generálneho prokurátora. „V civilizovanom štáte by po tomto vystúpení padali hlavy na najvyšších miestach minimálne na policajnej inšpekcii a na prokuratúre. Tu nie, pretože schopnosť sústrediť sa na podstatné veci je minimálna a v cirkuse, ktorý sa deje okolo vyšetrovania politických káuz a bojov v polícii, sa dnes už málokto orientuje,“ píše Filip Obradovič.
Nezdravo veľká časť ľudí je za to, aby sa Ukrajina vzdala územia výmenou za mier, píše v Newsfiltri Filip Obradovič o novom prieskume. „Toto sú čísla, ktoré idú na vrub totálnej geopolitickej dezorientácie, umelo vytváraného strachu z vojny, úbohej úrovne kritického myslenia, dlhodobo pestovanej ruskej dezinformačnej operácie na našom území, ktorej súčasťou je intenzívne pôsobenie opozície na čele s Ficovým Smerom.“
Newsfilter: Heger s Naďom postupom s migmi nahrávajú Ficovi. „Jedna vec je, že pomôcť Ukrajine starými stíhačkami, ktoré nám stoja v skladoch, je odvážne a správne. Druhá, že babrácky spôsob, ako operáciu Heger s Naďom od začiatku riadia – a ešte aj pred voľbami, tomu celému škodí,“ píše Filip Obradovič.
Demokratických voličov je dosť, ale politické strany ich potenciál premrhali, píše v Newsfiltri Roman Pataj. Najdôveryhodnejšou političkou je podľa Ipsosu prezidentka Čaputová, dôveruje jej 46 % ľudí. „Takéto čísla Zuzany Čaputovej si jej ľudia nemôžu vysvetliť inak ako výborné. Tie zároveň ukazujú, aký je potenciál demokratickej politiky v parlamentných voľbách a ako veľmi ho strany súčasnej vládnej koalície premrhali.“
Matovič skúša repete, komentuje Newsfilter jeho nápad na debatu v Michalovciach. „Ukazuje, že už znovu beží o (politický) život a hodlá pri tom pútať pozornosť čímkoľvek, čo mu práve napadne. V podobne zlej situácii už raz bol v lete 2019. Vtedy z toho nakoniec bolo víťazstvo, no dnes už môže oslovovať len ľudí s amnéziou.“