Nezávislosť Katalánska

  • katalánska vláda usporiadala 1. októbra referendum o nezávislosti Katalánska
  • vláda v Madride považuje hlasovanie za nezákonné a snažila sa ho prekaziť
  • za nezávislosť Katalánska hlasovalo 90 % voličov pri 43-percentnej účasti
  • 27. októbra katalánsky parlament schválil deklaráciu nezávislosti
  • Madrid v reakcii odvolal katalánsku vládu a zvolal regionálne voľby na 21.12.

Minúta po minúte

Katalánska kríza zrejme ovplyvnila verejnú mienku v Baskicku. Podľa prieskumu univerzity z Bilbaa oproti vlaňajšku poklesol počet Baskov, ktorí si želajú nezávislosť od Španielska, na 30 %. (čtk)

Španielska polícia zatkla šéfa zasielateľskej firmy Unipost pre referendum o nezávislosti Katalánska. Firma pred hlasovaním rozosielala pre katalánsku vládu volebné materiály. (čtk)

Tisíce ľudí v centre Bruselu demonštrujú na podporu Madridom zosadenej katalánskej vlády. Akciu pod heslom „Prebuď sa, Európa“ zvolali dve katalánske separatistické organizácie. Podľa organizátorov by sa mohlo akcie zúčastniť až 20-tisíc ľudí. (la libre belgique)

Španielsky premiér Rajoy pripustil podporu zmien ústavy v prospech katalánskej autonómie, ak to neohrozí jednotu krajiny. Za úpravy textu, ktorý je podľa mnohých zastaraný, sa vyslovili aj politici iných strán. (čtk)

Premiéri Španielska a Belgicka, Rajoy a Michel, spolu na okraj samitu EÚ v Göteborgu krátko hovorili o vývoji okolo Katalánska. Michel zopakoval, že rozhodnutie o vydaní 5  katalánskych politikov do Španielska je záležitosťou belgickej justície. Bruselský súd bude o vydaní rozhodovať dnes popoludní. (čtk)

Päť bývalých členov katalánskej vlády vrátane expremiéra Puigdemonta pôjde dnes pred súd v Bruseli. Ten má rozhodovať o ich vydaní na trestné stíhanie do Španielska, kde sú obvinení zo vzbury pre svoje snahy o nezávislosť Katalánska. (ćtk)

Na demonštráciách v katalánskych mestách požadovali protestujúci prepustenie dvoch separatistických vodcov Jordiho Sancheza a Jordiho Cuixarta z väzenia. Akcie boli zvolané na deň, kedy uplynul práve mesiac od ich zadržania. V Barcelone sa zišlo asi 2000 ľudí. (čtk)

Vyjadrenia Madridu, že Rusko zasahuje do krízy okolo Katalánska, škodia vzájomným vzťahom, tvrdí Moskva. Reagovala tak na vyjadrenia španielskeho ministra zahraničia, že ruskí hakeri šíria na sociálnych sieťach dezinformácie. (čtk)