Denník N

Voľba šéfa NKÚ

Články

Minúta po Minúte

Bývalý predseda a podpredseda NKÚ Ján Jasovský a Igor Šulaj priniesli do parlamentu kytice podpredsedníčke parlamentu Jane Laššákovej (Smer), ktorá oslavuje 63. narodeniny. Na otázku pre koho sú Jasovský povedal: „Pre upratovačku.“

Karol Mitrík už úraduje v NKÚ. Predseda parlamentu Peter Pellegrini ho uviedol ako nového predsedu.

Ľudovít Kaník chce, aby Ústredná rada SDKÚ čo najskôr zasadla a jasne povedala, či schvaľuje konanie predsedu strany Pavla Freša v prípade voľby šéfa Najvyššieho kontrolného úradu. Rada by mala teda čo najskôr, ešte v priebehu júna, rozhodnúť o tom, čo bude so stranou ďalej. (tasr)

SDKÚ vydala ku zvoleniu Mitríka tlačovú správu. Píšu v nej, že je najlepší odborník a že „dnes v tajnej voľbe opäť získal dôveru naprieč celým politickým spektrom“.

„Robert Fico má neuveriteľný talent, ako spojiť opozíciu. Po kauze Váhostav a odvolávaní Jána Figeľa sa mu to dnes podarilo pri voľbe šéfa NKÚ,“ napísal Daniel Lipšic. „82 kolesíkov Smeru si zvolil svojho – a nie opozičného kandidáta, hoci premiér niekoľko týždňov tvrdil, že bude rešpektovať dohodu opozície. Osobitne mi je ľúto, že sa tak stalo za asistencie Pavla Freša, ‚pravicového‘ bratislavského župana.“

„Nie som síce zástancom tézy, že šéf NKÚ musí byť nutne zástupcom opozície, ale ak to tak má byť, ešte stále to nie je stratené. Stačí o 10 mesiacov poslať Fica od kormidla a ďalšie štyri roky to tak bude,“ napísal Ondrej Dostál (OKS).