
Nobelove ceny
Minúta po Minúte

Spolužiakov som doučovala na balkóne, aby som si mohla dovoliť štúdium, hovorí nositeľka Nobelovej ceny Ada Yonath. „Ľudia si zo mňa radi uťahovali a označovali ma za bláznivú či dokonca hlúpu ženu s priveľkou predstavivosťou.“ V rozhovore tiež opisuje, prečo sú ribozómy základom pre život na zemi a ako ju k jej najvýznamnejšiemu objavu inšpirovali ľadové medvede.
Medzi kandidátmi na Nobelovu cenu za mier sú prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Recep Tayyip Erdogan či väznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj. Podľa odborníkov je však nízka šanca, že by výbor zvolil meno, ktoré by odkazovalo na ruskú inváziu na Ukrajinu či stav ľudských práv v Rusku. (afp)
V Štokholme odovzdali Nobelove ceny aj laureátom „covidových“ ročníkov. Išlo o prvý slávnostný ceremoniál po dvoch rokoch od začiatku pandémie, súčasťou bol aj klasický banket s kráľovskou rodinou. Tento rok zo zoznamu hostí vynechali veľvyslancov Ruska a Bieloruska.

V Nórsku odovzdali Nobelove ceny za mier, získala ju aj Olexandra Matvijčuková, riaditeľka ukrajinskej organizácie Centrum pre občianske slobody. „Ľudia na Ukrajine chcú mier viac než ktokoľvek iný na svete. Krajina, na ktorú útočia, však nemôže dosiahnuť mier zložením zbraní,“ vyhlásila.
Putina musí súdiť medzinárodný tribunál, povedala Oleksandra Matvijčuková z ukrajinského Centra pre občianske slobody, ktoré tento rok získalo Nobelovu cenu za mier. „Musíme zriadiť tribunál, ktorý vyvodí zodpovednosť voči Putinovi, Lukašenkovi a ďalším vojnovým zločincom,“ uviedla na tlačovej konferencii v Osle.
Bieloruské úrady nedovolili Alesovi Biaľackému, aby z väzenia poslal prejav na odovzdávanie Nobelovej ceny za mier. Aktivista tento rok získal cenu spoločne s ruskou organizáciou Memorial a ukrajinským Centrom pre občianske slobody.
Nobelovu cenu za väzneného aktivistu Biaľackého prevezme jeho manželka. Okrem bieloruského aktivistu získali cenu tento rok aj ruská ľudskoprávna organizácia Memorial a ukrajinské Centrum pre občianske slobody. Odovzdajú im ju na ceremónii, ktorá sa uskutoční 10. decembra v Osle.
Veľvyslanci Ruska a Bieloruska nebudú na slávnostnom odovzdávaní Nobelových cien. Slávnosť sa koná 10. decembra v Štokholme. Nobelova nadácia na ňu pozýva aj šéfov parlamentných strán, výnimku urobila pri protiimigračných Švédskych demokratoch. (ap)

Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig. Trojica podľa výboru významne zlepšila to, ako chápeme úlohu bánk v ekonomike, najmä počas finančných kríz, a aj spôsoby regulácie finančných trhov. Ich práca ukázala, prečo je zásadné vyhnúť sa kolapsu bánk.
Moskovský súd rozhodol o zhabaní budovy organizácie Memorial v prospech štátu a zrušil dohodu o prevode jej moskovského sídla na iný subjekt. Rozhodnutie súd zverejnil v rovnaký deň, ako sa organizácia stala laureátom Nobelovej ceny za mier. (tasr, afp)
Nebol to „darček“ pre Vladimira Putina, vraví predsedníčka Nobelovej komisie. Nobelovkou za mier tento rok ocenili aktivistov z Ruska, Bieloruska a Ukrajiny. Lukašenkov kritik Ales Biaľacki je vo väzení, centrum Memorial v Rusku zakázali.
Zelenského poradca Mychajlo Podoľak kritizuje výber laureátov Nobelovej ceny za mier. „Nobelov výbor má zaujímavé chápanie slova ‚mier‘, keďže cenu spoločne prevezmú predstavitelia dvoch krajín, ktoré zaútočili na tretiu,“ napísal v reakcii na ocenenie bieloruského aktivistu Biaľackého a ruskej organizácie Memorial.

Nobelovu cenu za mier získali bojovníci za ľudské práva z Bieloruska, Ruska a Ukrajiny. Laureátmi sú bieloruský aktivista Ales Biaľacki, ruská organizácia Memorial a ukrajinské Centrum pre občianske slobody, oznámil nórsky Nobelov výbor.
Naživo: Vyhlásenie držiteľov Nobelovej ceny za mier za rok 2022
Annie Ernaux vo svojich knihách nerozpráva len príbeh vlastného života, ale venuje sa predovšetkým pocitom a emóciám v spoločnosti. Balansuje medzi literatúrou, sociológiou a históriou, píše v profile novej laureátky Nobelovej ceny za literatúru Denisa Ballová.

Nobelovu cenu za literatúru získala francúzska spisovateľka Annie Ernaux. Porota ocenila 82-ročnú autorku za „odvahu a klinickú precíznosť, s ktorými odhaľuje korene, odcudzenia a kolektívne obmedzenia osobnej pamäti“.
Švédska kráľovská akadémia dnes vyhlási meno držiteľa Nobelovej ceny za literatúru. Medzi favoritov podľa stávkových kancelárií patria Salman Rushdie, ktorý bol v lete zranený pri útoku v USA, francúzsky autor Michel Houellebecq či kritička Kremľa Ľudmila Ulická.

Nobelovu cenu za chémiu získali vedci, ktorí vymysleli, ako elegantne poskladať komplikované molekuly. Tie môžu v praxi znamenať napríklad účinnejšie lieky. „Myslím, že ocenenie je úplne zaslúžené, pretože možnosti, ktoré nám kliková chémia ponúka, sú enormné,“ hovorí slovenský chemik Ján Tkáč, ktorý s metódou pracoval.

Nobelovu cenu za chémiu udelili Carolyn Bertozziovej, Mortenovi Meldalovi a Barrymu Sharplessovi za to, že položili základy pre bioortogonálnu „click chémiu“, v ktorej sa molekuly spájajú rýchlo a efektívne.
Spisovateľ Salman Rushdie, ktorého v auguste dobodali, patrí k favoritom tohtoročnej Nobelovej ceny za literatúru. Vysoké šance dávajú stávkové kancelárie aj provokatívnemu francúzskemu autorovi Michelovi Houellebecqovi. (guardian)