Tomáš Čorej13. novembra 2020Pred rokom dostal Nobelovu cenu za mier. Teraz je jeho krajina na pokraji krvavej občianskej vojny
Martina Hestericová7. októbra 2020Prvý raz ocenili dve ženy. Nobelovu cenu za chémiu udelili za vývoj metódy na editovanie genómuDvojica vedkýň si odniesla jedno z najprestížnejších vedeckých ocenení za vývoj veľmi presných genetických nožníc, ktoré umožňujú opravovať, mazať či meniť gény zvierat, rastlín a ľudí.
Zuzana Vitková6. októbra 2020Nobelovu cenu za fyziku získal objav čiernych dier. „Laureátovi som v bufete kupoval bagetu a džús,“ hovorí slovenský vedecO existencii čiernych dier pochyboval aj Einstein, pričom ich vznik vyplýva z jeho teórie relativity. Tohtoročnú Nobelovu cenu dostali dvaja vedci a vedkyňa, ktorí dokázali, že obrovské telesá, ktoré požierajú všetko naokolo, naozaj existujú.
Zuzana Vitková5. októbra 2020Objav hepatitídy typu C zachránil milióny životov. Dnes sa dočkal Nobelovej cenyTrojica ocenených vedcov zistila, čo spôsobuje chronické ochorenie pečene, ktoré končí cirhózou či rakovinou orgánu.
Martina Hestericová2. októbra 2020V pondelok sa začína týždeň udeľovania Nobelových cien. Ktorí vedci môžu byť ocenení tento rok?Laureát Nobelovej ceny dostane medailu, diplom a nárok na finančnú odmenu vo výške 10 miliónov švédskych korún. Tohtoročné odovzdávanie cien ovplyvnia protiepidemické opatrenia.
Marek Vadas14. októbra 2019 Smútok z Nobelovej ceny Handke je známy ako podporovateľ vojnových zločincov Miloševiča a Karadžiča. Jeho jazyková vynaliezavosť nedokáže zastrieť zľahčovanie…
Otakar Horák9. októbra 2019Slovenská vedkyňa spoluobjavila enzým, ktorý prispieva k metastázovaniu nádorových buniekHlavným problémom pri liečbe rakoviny je jej veľká rozmanitosť, aj preto univerzálny liek na rakovinu neexistuje, vraví popredná vedkyňa Silvia Pastoreková.
Martina Hestericová9. októbra 2019Najľahší kov, ktorý môže pomôcť zachrániť klímu. Nobelovku za chémiu dostali lítiové batérieVývoj batérie, vďaka ktorej dokážeme komunikovať, pracovať, študovať, počúvať hudbu a vyhľadávať nové informácie bez nutnosti používania káblov, priniesol trom vedcom najprestížnejšie vedecké ocenenie.
Otakar Horák8. októbra 2019Nobelovku za fyziku udelili za objav exoplanét a pochopenie vývoja vesmíruJeden z laureátov prispel k porozumeniu toho, ako sa z malého extrémne hustého vesmíru stane vesmír plný galaxií. Ďalší dvaja ocenení svojím objavom exoplanéty odštartovali v astronómii revolúciu.
Otakar Horák7. októbra 2019Nobelisti opísali, ako bunky reagujú na nedostatok kyslíka. Poznatky sa využívajú pri liečbe rakoviny či infarktuS jedným z ocenených dlhodobo spolupracujú aj slovenskí vedci Jaromír Pastorek a Silvia Pastoreková zo SAV.
Otakar Horák9. septembra 2019Nobelista na Slovensku: Cítim sa ako malý chlapec, ktorý sa hrá s legomVeda je o radosti z objavovania a chápania toho, ako funguje svet, vraví v rozhovore pre Denník N držiteľ Nobelovej ceny za chémiu, Ben Feringa.
Otakar Horák30. apríla 2019Nobelista na Slovensku: Keď krajina nemá vedomosti, nemá nič„Technika nesmierne rýchlo napreduje a vzniká riziko, že sa spoločnosti rozdelia na tie, ktoré majú prístup k technike a rozumejú jej, a tie, ktoré ho nemajú,“ vraví v rozhovore pre Denník N držiteľ Nobelovej ceny za fyziku Klaus von Klitzing.
Tomáš Vasilko5. októbra 2018Zaslúžená nobelovka. Doktor lieči ženy znásilnené vo vojne o rudu, ktorá je aj v našich mobilochDenis Mukwege pomohol desaťtisícom žien. Pred šiestimi rokmi tesne unikol smrti.
Martina Hestericová3. októbra 2018Nobelovku za chémiu udelili riadenej evolúcii enzýmov a fágovému displejuOcenenie dostali traja vedci, medzi nimi aj Frances Arnoldová za riadenú evolúciu, ktorá Nobelovu cenu za chémiu dostala ako piata žena v histórii. Ďalších dvoch vedcov ocenili za metódu takzvaného fágového displeja. Z 15 najpredávanejších liečiv na svete je až 11 pripravených touto metódou.
Martina Hestericová2. októbra 2018Nobelovku za fyziku si odniesol výskum laserov, po 55 rokoch je medzi ocenenými žena„Mali by sme oceňovať ženy vo fyzike… je mi veľkou cťou byť jednou z nich,“ povedala nová držiteľka Nobelovej ceny za fyziku Donna Stricklandová. Cenu dostali ešte ďalší dvaja kolegovia.
Martina Hestericová1. októbra 2018Udelili prvú Nobelovu cenu, ocenili výskum imunoterapie v boji proti rakovineVýskum nobelistov poskytuje základné poznatky pri vývoji liečby rakoviny na základe imunoterapie, pri ktorej sa zasahuje do činnosti prirodzených bŕzd imunitného systému. Uvoľnenie týchto bŕzd sa ukázalo ako veľmi efektívne v boji proti viacerým druhom rakoviny.
Martina Hestericová30. septembra 2018Koho tipujú na Nobelove ceny? Udeľovanie sa začne už v pondelokLaureát Nobelovej ceny dostane medailu, diplom a nárok na finančnú odmenu vo výške 8 miliónov švédskych korún (cca 855-tisíc eur). Cena sa dá rozdeliť maximálne medzi troch laureátov. Môže ju získať najúspešnejší výskum za posledný rok, ale aj metóda, ktorá bola objavená už pomerne dávno.
Otakar Horák18. septembra 2018Priniesol revolúciu do odvetvia s osvetlením, japonský nobelista si na Slovensku prevzal cenuVeda je veľmi dôležitá. Je pred nami mnoho problémov a Japonsko trápia obzvlášť dva – problémy s nedostatkom energie a starnúca populácia. Som presvedčený, že veda a inžinierstvo ich dokážu vyriešiť, povedal pre Denník N nobelista Hiroshi Amano.
Martina Hestericová10. októbra 2017Slovenský chemik: Šéf ma najprv od projektu odhováral, napokon sme ho uverejnili v SciencePeter Štacko publikoval výskum vývoja molekulového motora ako súčasť výskumnej skupiny minuloročného laureáta Nobelovej ceny za chémiu.
Martina Hestericová10. októbra 2017Slovák publikoval v Science, s držiteľom Nobelovej ceny za chémiu vyvinul molekulový motorPeter Štacko pôsobí v tíme Bena Feringu, minuloročného laureáta Nobelovej ceny za chémiu. Vedci vyvinuli molekulový stroj, ktorého pohyb pripomína obeh Mesiaca okolo Zeme.
Martina Hestericová4. októbra 2017Nobelovku za chémiu si odniesol vývoj mikroskopickej metódy na pozorovanie biomolekúlKryoelektrónová mikroskopia umožňuje určiť štruktúru zložitých biomolekúl v roztoku, čiže v ich prirodzenom stave. Metóda poskytuje dôležité informácie pre výskum liečiv.
Samuel Kováčik3. októbra 2017Nobelov výbor ocenil objav gravitačných vĺnAlbert Einstein ich predpovedal v roku 1916 a ich prvá detekcia prebehla v roku 2015. Tento rok udelili za pozorovanie gravitačných vĺn najprestížnejšie vedecké ocenenie.
Martina Hestericová2. októbra 2017„To si robíte žarty!“ povedal ocenený vedec. Prvú tohtoročnú Nobelovu cenu dostal výskum biologických hodínCirkadiánny rytmus kontroluje spánok, telesnú teplotu, vylučovanie hormónov, krvný tlak či metabolizmus. Ak je narušený, môže dochádzať k vzniku viacerých ochorení vrátane rakoviny či neurodegeneratívnych ochorení.
Martina Hestericová1. októbra 2017Začína sa týždeň Nobelových cien. Kto patrí medzi favoritov?Medzi nominované výskumy patria tento rok solárne články, organická katalýza, ale aj výskum rakoviny.
Martina Hestericová6. októbra 2016Slovenskí chemici rozprávajú, ako sa im pracuje u kolegov s Nobelovou cenouS dvoma z troch tohtoročných laureátov Nobelovej ceny za chémiu pracovali a pracujú aj Slováci. Pýtali sme sa ich, akí sú títo nobelisti ako nadriadení a na akom výskume s nimi pracovali.
Martina Hestericová5. októbra 2016Nobelovku za chémiu dostali za najmenšie stroje na sveteMolekulové stroje sú zariadenia veľkosti rádovo nanometrov, ktoré dokážu premieňať chemickú energiu na pohyb a mechanickú silu. Tieto zariadenia vedci použili na zostrojenie umelých svalov, prepínačov či miniatúrnych molekulových motorov.
Samuel Kováčik4. októbra 2016Nobelovu cenu za fyziku si odniesol výskum exotických foriem hmotySformulované v bežnej reči, nobelovku za fyziku si odniesli traja laureáti za skúmanie (netriviálnych) usporiadaní hmoty pri nízkych teplotách (kde prevláda poriadok a usporiadanosť).
Martina Hestericová3. októbra 2016Udelili prvú Nobelovu cenu, je za výskum odbúrania prebytočných a poškodených bunkových štruktúrAutofágia je dôležitá pre správne fungovanie buniek, pre boj s vírusmi a baktériami či počas vývoja embrya. Jej poruchy vedú k Parkinsonovej chorobe, epilepsii, cukrovke alebo rakovine.
Martina Hestericová30. septembra 2016Kto uspeje? Budúci týždeň vyhlásia Nobelove cenyTohto roku by mohli oceniť výskum gravitačných vĺn, úpravu génov pomocou metódy CRISPR/cas9 či pokrok v liečbe rakoviny.