
Minúta po Minúte
Krajiny EÚ sa dva týždne pred mimoriadnym samitom sporia o nové peniaze na podporu ekonomiky. Francúzsko a juhoeurópske krajiny sa pochvalne vyjadrujú o založení nového fondu na podporu zelených a digitálnych projektov. Nemecko a Holandsko odmietajú, aby si EÚ požičiavala nové peniaze. (čtk)
EÚ postúpi WTO dva spory, ktoré vedie s Čínou. Jeden prípad sa týka reštrikcií na dovoz z Litvy, druhý praxe, keď Čína obmedzuje držiteľov patentov pri uplatňovaní ich práv na ochranu inovácií pred súdom.
Prípadný obchodný konflikt s Čínou by Nemecko mohol stáť takmer šesťkrát viac ako brexit, vyplýva z výsledkov štúdie inštitútu Ifo. Najviac by na obchodnú vojnu doplatil automobilový priemysel.
Joe Biden zvýšil clá na dovoz niektorých ruských produktov na 35 %. Opatrenie je dôsledkom toho, že USA odobrali Rusku status trvalých normálnych obchodných vzťahov, čo je ekvivalent doložky najvyšších výhod.
Niektoré clá na čínsky tovar z Trumpovej éry neslúžia „žiadnemu strategickému účelu“, tvrdí Janet Yellen. Prezident Joe Biden podľa americkej ministerky financií uvažuje o ich úprave ako nástroji na zníženie inflácie. (reuters)
Spojené štáty obnovia výnimky z ciel pre zhruba 350 čínskych výrobkov. Dovozné tarify zaviedli v roku 2018, keď vtedajší prezident Donald Trump začal obchodnú vojnu s Pekingom.
USA a ďalšie vyspelé štáty spolu s EÚ navrhnú odobrať Rusku status najvyšších výhod v rámci WTO. Tento krok by otvoril cestu k uvaleniu ciel na širokú škálu ruského tovaru.
Americká snemovňa reprezentantov schválila návrh, ktorý ráta s desiatkami miliárd dolárov na posilnenie konkurencieschopnosti voči Číne. Republikáni boli jednomyseľne proti. Bude treba dohodnúť kompromisnú verziu, keďže senát schválil návrh v inej podobe.
EÚ začala na pôde WTO konanie proti Číne, ktorú obviňuje z obchodnej diskriminácie Litvy. Medzi Čínou a Litvou sa v posledných mesiacoch zvýšilo napätie po tom, ako Taiwan otvoril vo Vilniuse zastupiteľský úrad pod vlastným menom.
WTO povolila Číne uvaliť na USA kompenzačné clá v hodnote 645 miliónov dolárov v spore z éry Baracka Obamu. USA rozhodnutie odsúdili. Peking pôvodne žiadal clá za 2,4 miliardy dolárov.
Eurokomisia navrhla sankčný systém proti obchodnému zastrašovaniu zo strany Číny a ďalších mocností. Má uľahčiť členským štátom zavádzanie ciel a iných odvetných opatrení voči krajinám, ktoré napríklad obmedzujú dovoz tovaru z EÚ.
USA zaradili na čiernu listinu ďalších osem čínskych firiem z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku. Podnikom sa zhorší prístup k americkým technológiám. Zoznam sa rozšíril aj o podniky z Japonska, Pakistanu a Singapuru.
Spojené štáty a EÚ sa dohodli na vyriešení sporu ohľadom amerických ciel na oceľ a hliník. Oznámila to americká ministerka obchodu Gina Raimondová. Podarilo sa tak zabrániť rastu odvetných ciel EÚ na americké výrobky.
Spojené štáty a EÚ dosiahli dohodu, ktorá vyrieši ich spor o americké clá na oceľ a hliník z EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters odvolávajúc sa na päť informovaných zdrojov. Oznámenie dohody sa očakáva tento víkend.
Čína chystá nové pravidlá, ktoré zamedzia vstup na americké akciové trhy čínskym firmám s veľkým množstvom citlivých údajov o spotrebiteľoch. Podľa denníka The Wall Street Journal tak zrejme odradí od vstupu na burzy v USA najmä internetové firmy.
Vláda Spojených štátov ruší zoznam zakázaných obchodných transakcií s čínskymi aplikáciami TikTok a WeChat. Zoznam vlani v septembri vydala administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa, keď sa snažila o tvrdé reštrikcie voči týmto aplikáciám.
Dva dni po EÚ aj Británia ukončila spor s USA o subvencie pre Boeing a Airbus. Odvetné clá medzi oboma krajinami budú zrušené na 5 rokov. Londýn a Washington sa dohodli aj na väčšej spolupráci pri riešení nekalých praktík. (reuters)
Šéfka EK Ursula von der Leyenová potvrdila dohodu s USA na ukončení 17-ročného sporu týkajúceho sa subvencovania výroby lietadiel Airbus a Boeing. Správu oznámila pred začiatkom rokovaní s americkým prezidentom Joeom Bidenom.
EÚ a USA sa dohodli na ukončení 17-ročného sporu týkajúceho sa subvencovania výroby lietadiel Airbus a Boeing. V jeho dôsledku na seba vzájomne uvalili clá na tovary v celkovej hodnote 11,5 miliardy dolárov. (bloomberg)
EÚ a Spojené štáty sa podľa Bloombergu zaviažu, že ukončia nevyriešené obchodné spory. Do konca roka napríklad odstránia clá súvisiace s konfliktom týkajúcim sa ocele a hliníka. Vyplýva to z návrhu záverov samitu, ktorý sa uskutoční 15. júna.