
Obranná dohoda s USA
Články
Minúta po Minúte
Všetko, čo hovorili odporcovia o zmluve s USA pred rokom, je lož, hovorí veľvyslanec USA na Slovensku Gautam Rana. „Mojím odporúčaním je, aby si ľudia znovu pozreli, čo títo politici o DCA hovorili, a porovnali to s realitou. Povedali, že tu budú jadrové zbrane a že Slovensko stratí suverenitu? Všetko klamstvá. Skutočne chcete veriť politikom, ktorí klamali a neustále klamú?“
Newsfilter: „Ktorý Hlas je ten pravý – ten zbabelý z februára alebo ten konštruktívny z týchto dní?“ pýta sa Tomáš Gális v súvislosti s obrannou dohodou s USA. „Najskôr to bude ten oportunistický, ktorý mení názory, len čo zachytí zmenu v prieskumoch verejnej mienky či v iných stranách, ktoré sú zrazu ochotné odídencov z Hlasu amnestovať.“
Záujem o referendum o „americkej základni“ na Sliači bol pomerne nízky. Zúčastnilo sa na ňom 37 percent voličov, hoci primátorka mesta ešte v septembri odhadovala aspoň polovičnú účasť. Stovky obyvateľov, ktorí volili v lokálnych voľbách, ho ignorovali.
V Sliači bude spolu s komunálnymi voľbami referendum o „vojenskej základni USA“, informuje portál My Zvolen. Ministerstvo obrany reaguje, že ide o kampaň a strašenie ľudí, referendovú otázku považuje za irelevantnú, pretože na Sliači nemá vzniknúť americká vojenská základňa.
Česko chce so Spojenými štátmi uzavrieť dohodu o obrannej spolupráci. Ministerka obrany Jana Černochová to potvrdila svojmu americkému kolegovi Llyodovi Austinovi počas dnešného rokovania v Pentagóne. (čtk)
Minister obrany Jaroslav Naď odmieta, že by o navyšovaní amerických jednotiek na Slovensku informoval zámerne „salámovou metódou“. Podľa neho vyplynulo z rokovaní v rámci NATO, že USA nepošlú len niekoľko vojakov s radarmi, ale pridajú aj transportéry a protiletecké zbrane.
Na Slovensku by mal pôsobiť medzinárodný mechanizovaný prápor. Tri krajiny NATO doň vyčlenia obrnené transportéry. Česi pošlú vozidlá Pandur, Nemci vozidlá Boxer a USA vozidlá Stryker.
Získať od Američanov batériu rakiet Patriot nebolo jednoduché, hovorí minister obrany Naď. O protiletecké zbrane majú záujem aj iné štáty, Američania kvôli Slovensku zoberú Patrioty z Nemecka. Podľa Naďa rozhodli jeho osobné vzťahy s ministrom obrany USA Austinom.

Na Slovensku by mohlo pôsobiť teoreticky až 600 amerických vojakov, vyplýva to z návrhu ministerstva obrany na navýšenie počtov jednotiek NATO. Pôvodne sa hovorilo len o 40 člennej „radarovej“ jednotke, napokon prídu aj americké transportéry a protiletecké rakety krátkeho a ďalekého dosahu.
Na Sliači vznikla petícia proti príchodu Američanov, rodák Jakub Julény hovorí, že tamojší politici hecujú ľudí proti Američanom. „Neustále tu vznikajú nové konšpiračné teórie. Počul som aj takú, že keď to tu obsadia Američania, už sa nebude dať chodiť do kúpeľov načapovať si z prameňa medokýš.“
Obyvatelia Sliača si veľmi dobre pamätajú, čo tam robili Sovieti, hovorí filmár Jakub Julény, ktorý opisuje nálady v mestečku pred príchodom amerických vojakov. „Do 8-tisíc sovietskych vojakov, obsadené bytovky, bola tu ekologická katastrofa, keď tu letecké palivo, karosín, doslova striekalo zo zeme.“
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) odsúdil bilbordy Smeru s poslancami, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA, a označil ich za podnecovanie na nenávisť. „Čakám, že im to pred zákonom neprejde,“ napísal.
Podľa ministra vnútra Romana Mikulca polícia rieši bilbordy o „zradcoch“, ktoré po hlasovaní o obrannej dohode z USA rozvešal Smer. „Áno, nenecháme to tak,“ povedal.
Pred hlasovaním o odvolávaní Romana Mikulca ešte v rozprave vystupuje poslanec Ján Benčík (klub SaS). Číta agresívne odkazy z facebookových diskusií poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA.
Predseda Hlasu Peter Pellegrini kritizuje bilbordy Smeru s tvárami politikov, ktorí podporili obrannú zmluvu s USA. „Hlas, keby aj momentálne na to mal peniaze, tak takéto bilbordy by po Slovensku určite nevyliepal,“ vyhlásil Pellegrini na tlačovej besede.

Smer vyvesil po Slovensku bilbordy s fotografiami a menami poslancov, ktorí hlasovali za obrannú zmluvu s USA. Bilbord vyvesili aj v Pezinku, len pár metrov od domu, kde býva prezidentka Zuzana Čaputová. „Zradili Slovensko!“ píše sa na nich. Smer neodpovedal na otázku, koľko takýchto bilbordov bude ani koľko táto antikampaň stála.
Demokratická kontrola prokuratúry je nevyhnutná, píše právnik Martin Buzinger. „Prokuratúra Slovenskej republiky pripomína postavenie „štátu v štáte“ – autoritárskeho štátu v demokratickom štáte.“
Poslanec Ján Benčík hovorí, že ani po návšteve extrémistov v jeho dome nepožiada o ochranku. „Nahovárali ma na to kolegovia, ale neviem, prečo by som mal otravovať policajné sily, ktoré sú potrebné inde,“ vraví v rozhovore.

Shooty: Newspeak
Policajný prezident povedal poslancovi Jánovi Benčíkovi, že pokiaľ sa extrémisti v jeho dome nedopúšťali násilia a nevyhrážali sa mu, ich stíhanie je zložité. „Stav veci je taký, že sa to nedá odstíhať inak ako len priestupok. Policajti majú skúsenosti s tým, že prokuratúra im v tomto smere nevychádza v ústrety a ide to do stratena,“ vraví Benčík.