
Ochrana prírody
Minúta po Minúte
Riaditeľ spoločnosti Ewia hrozil aktivistom bojujúcim proti spaľovni 20-miliónovou pokutou za to, že si ho nahrávali na zasadnutí obecného zastupiteľstva. Ewia chce postaviť novú spaľovňu za 120 miliónov eur v katastri obce Močenok neďaleko Šale. List označila za súkromnú iniciatívu svojho zamestnanca.
Tento víkend sa koná podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad. Ľudia môžu navštíviť vyše 110 verejných i súkromných parkov a záhrad na celom Slovensku. (vopz.sk)

Klimatická kríza neumožnila posledných päť rokov plaviť sa podzemnou riečkou Styx v jaskyni Domica. Výdatné jarné dažde ju opäť naplnili vodou, no zrejme to tak neostane dlho. Splavných rokov je čoraz menej, na druhej strane poškodzujú jaskyne náhle povodne.

O 12 rokov bude aj pri optimistických predpokladoch vznikať na Slovensku 600-tisíc ton nerecyklovateľného odpadu, ktorý nebude kde spracovať, hovorí Ladislav Halász, regionálny riaditeľ spoločnosti Ewia. Firma chce na Slovensku stavať nové komunálne spaľovne, hoci tie, ktoré fungujú v cementárňach, musia dovážať státisíce ton odpadu zo zahraničia.

Ak to prejde, tak to bude návod, podľa ktorého sa budú stavať spaľovne všade na Slovensku, hovorí obyvateľ Šale a aktivista Ivan Vlk o zámere spoločnosti Ewia postaviť za mestom novú spaľovňu. „Je to zlý projekt nielen pre Šaľu, ale aj pre celé Slovensko.“ Má ísť o prvú novú komunálnu spaľovňu za posledných 30 rokov.
Väčšina politických strán nemá namiesto obmedzovania spaľovacích motorov vlastné nápady, ako riešiť úmrtia na výfukové plyny, píše Zelený newsfilter. Strany síce žiadajú odklad prísnejších emisných noriem, no nehovoria už, čo chcú robiť s podvodmi pri emisných kontrolách alebo s narastajúcimi skleníkovými plynmi v osobnej doprave.
Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, hovorí nový riaditeľ Milan Olekšák. Za príklad dáva cezhraničný Národný park Aggtelek. „Nevidím logiku v tom, že hneď nad jaskyňou Domica je rezervácia Domické škrapy, kde rastú travobylinné porasty, ktoré treba manažovať, a my zháňame peniaze na starostlivosť o tieto biotopy nad jaskyňou, pričom tržby z jaskyne putujú do úplne iného regiónu.“
V obecnom rozhlase v Heľpe zneli hoaxy o pripravovanej zonácii v rámci pozvánky na stretnutie s poslancom Filipom Kuffom, ktorý sa v parlamente snažil zastaviť reformu národných parkov. Národný park Nízke Tatry všetko vyvracia. (aktuality)
Labute pri Komárne, ktoré uviazli na makovom poli, postupne prechádzajú na konzumáciu menej toxického vlčieho maku, potvrdil zoológ Štátnej ochrany prírody Jozef Lengyel. Ich stav sa pomaly zlepšuje. (napunk)
Podľa odhadov môžu byť do 20 rokov hviezdy vinou svetelného smogu pre väčšinu ľudí na svete neviditeľné. Vedci upozorňujú, že treba konať. „Negatívne následky svetelného znečistenia sú pre obyvateľstvo také neznáme ako následky fajčenia v 80. rokoch,“ hovorí profesor Oscar Corcho. Smog pritom škodí aj prírode. (guardian)
Národný park Malá Fatra má tak málo štátnych pozemkov, že nemôže urobiť bezzásahovú zónu len na nich. Musí sa dohodnúť s vlastníkmi, ktorí chcú na svojich pozemkoch ďalej poľovať. Podľa riaditeľky parku Gabriely Kalašovej to môže pomôcť v boji s predátormi hlucháňa a tetrova.
Zuzana Čaputová vetovala zmenu zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Prezidentka sa domnieva, že schválený zákon „ide proti európskej legislatíve i judikatúre a nastaveným štandardom v oblasti ochrany životného prostredia“.
Občania Liptovského Jána žiadajú obec, aby zabránila výstavbe dinoparku spoločnosti DinoPark Liptovský Ján. Petíciu podpísalo zatiaľ viac ako 4300 ľudí. Zároveň aj s lokálnymi aktivistami požadujú, aby obec aj urbár, ktorý už pozemky prenajal, takéto investičné zámery prediskutovali s verejnosťou.
Labute medzi Ižou a Patincami sa stali závislými od výhonkov maku, mnohé z nich už preto uhynuli. V chladnejšom období si hľadajú potravu na orných pôdach, zvyčajne sa kŕmia repkou. Dôvodom zmeny môže byť, že ich vyhnali z niektorého blízkeho repkového poľa, no pravdepodobnejšie je, že ich prilákali blízke vodné plochy.

Labute, ktoré obsadili makové pole medzi obcami Iža a Patince v okrese Komárno, sa stali závislými od maku. Ten je pre ich tráviaci systém škodlivý, zahynuli tam už desiatky vtákov. Takmer 150 otrávených labutí naďalej ostáva na makovom poli.
Zelený newsfilter: Z Číny je nečakane dodávateľ kľúčovej technológie na obranu Ukrajiny
- Ak by prešli nové rozpočtové pravidlá EÚ, Slovensko nesplní klimatické ciele
- Poistiť dom môže byť pre klimatickú krízu ťažšie alebo nemožné
- Klimatickí aktivisti zafarbili fontánu di Trevi dočierna
Poslanci neschválili novelu, ktorá by zvrátila prebiehajúcu reformu národných parkov a ohrozila podanie 3. žiadosti o peniaze z Plánu obnovy v sume 815 miliónov eur. S novelou prišli poslanci Tomáš Taraba, Filip a Štefan Kuffa.
Na žilinskej vyclievacej pošte zadržali príslušníci finančnej správy balík z Thajska so vzácnou rastlinou, ktorej dovoz je zakázaný. Jej spoločenská hodnota je 1200 eur a objednal si ju muž z Trenčína.
Ondrej Lunter navrhuje škandinávsky model monitoringu medveďov s účasťou ochranárov, aktivistov i štátnych orgánov. Župan kritizuje postup štátnej ochrany prírody, ktorá pracuje s informáciou zo štúdie Univerzity Karlovej v Prahe, že u nás žije tisíc medveďov. Jej recenzné konanie zároveň ešte len prebieha a nemôže byť publikovaná.
V Závažnej Porube na Liptove spustil developer predaj investičných apartmánov, hoci nemá ani jedno povolenie. Nový rezort chce stavať trnavská spoločnosť Crystal Palace priamo pod zjazdovkou, no je na to potrebné zmeniť územný plán. (my)