
Oči dokorán
Minúta po Minúte
Už v 19. storočí nešťastia priťahovali pozornosť a fotografovali sa nielen preto, lebo sa udiali, ale aj preto, že tieto snímky boli komerčne úspešné, vysvetľuje v novej epizóde podcastu Oči dokorán kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia v SNG Lucia Almášiová.

V podcaste o vizuálnom umení Oči dokorán sa rozprávame o tvorbe scénografa Aleša Votavu, ktorého diela sa dajú vidieť v Galérii mesta Bratislavy. Tvorca s ľahkosťou prekračuje limity svojej profesie, hovorí kurátorka výstavy Anna Grusková.

Keď je všetko pripravené a sú ideálne svetelné podmienky, zakrytý papier vynášam na denné svetlo a nahá sa nechám exponovať, hovorí Ester Sabik o svojej tvorbe v podcaste Oči dokorán. Je to osobný rituál pri svetle sviečok, dodáva fotografka.

Podcast Oči Dokorán: „Nedal som si to patentovať, pretože by mi ho už na druhý deň ukradli,“ hovoril o objave umelého kameňa bratislavský sochár Robert Kühmayer (1883 – 1972). Témou nového dielu podcastu je jeho socha Tanečnica Gerda Gayarová.

V novom vydaní podcastu Oči dokorán umelec a pedagóg Ľubomír Ďurček porozprával o svojej sérii fotografií Slnečné svetlo, na ktorých zachytil subtílnu akciu v prírode. „Necítim sa byť konceptualistom, ide o príbehy,“ tvrdí.

Témou novej epizódy podcastu Oči dokorán je Závojová fontána v Bratislave. O tomto diele aj o fontánach ako umení vo verejnom priestranstve rozpráva historička umenia Zoja Droppová.

Podcast Oči dokorán sa v novom vydaní venuje kresbe Zuckermandel v Bratislave. O diele Karola Frecha, ktoré namaľoval v období medzi svetovými vojnami, rozpráva historička umenia a kurátorka Patrícia Ballx.
Portrét starej mamy s vnučkami zo 17. storočia je témou nového vydania podcastu Oči dokorán. O obraze hovorí odborníčka na portrétne maliarstvo Ingrid Halászová.