Denník N

Odoberanie detí

Články

Minúta po Minúte

„Systém súdnej ochrany práv detí na Slovensku nie je dobre…

„Systém súdnej ochrany práv detí na Slovensku nie je dobre nastavený,“ vyhlásila verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Vo výkone rozhodnutia v prípade Marca bolo dieťa podľa nej „predmetom a nie subjektom konania“. Tvrdí, že tento systém je zrejme nastavený v rozpore s dohovorom pre dieťaťa. Dieťa by podľa nej malo mať v takýchto prípadoch advokáta. „Neurobili sa analýzy, ale aj tak sa to už odmieta,“ dodala.

„Považujem za strašné, že sa pred 5,5 milióna ľudí medializuje…

„Považujem za strašné, že sa pred 5,5 milióna ľudí medializuje, či bolo dieťa chcené alebo nechcené,“ hovorí štátny tajomník na ministerstve práce Branislav Ondruš. Medializácia Marcovho prípadu je podľa neho neprimeraný zásah do práv 7-ročného chlapca. Na úrady práce na úseky sociálno-právnej ochrany a kurately prijímajú ďalších ľudí.

Na výbor pre ľudské práva má prísť aj ombudsmanka pre…

Na výbor pre ľudské práva má prísť aj ombudsmanka pre deti Viera Tomanová, zatiaľ sa tak nestalo. Predsedníčka výboru Erika Jurinová (OĽaNO) navrhla uznesenie, že v prípade prváka Marca, ktorého násilne odviedli z triedy, došlo k pochybeniam vyššieho štátneho úradníka a nečinnosti kolíznej úradníčky. Takýto prípad nie je podľa uznesenia ojedinelý.