
Odoberanie detí
Minúta po Minúte
Obete sexuálneho zneužívania sa nemusia doprosovať o odškodnenie na súde. Môžu oň požiadať ministerstvo spravodlivosti, hovorí psychológ Róbert Braciník, ktorý roky pracuje so zneužívanými a týranými deťmi. „Krivé obvinenia tvoria od 2 do 10 percent prípadov, čo je zanedbateľné. Ľudia si pritom myslia presný opak – že 90 percent obvinení je falošných.“
Dieťa už nebude možné odobrať v škole pred očami spolužiakov. Dohodlo sa na tom ministerstvo spravodlivosti s rezortom práce v reakcii na prípad odobratia malého Marca. (tasr)
Sudcovia často chránia páchateľa zneužívania, nie dieťa. Systém sa zmene bráni, lebo kde je bordel, tam je bezpečne, povedala Ida Želinská na diskusii Denníka N.
„Ja si myslím, že pani Tomanová je už aj achillova päta Smeru, že už to došlo aj im. Ja by som si strašne želala, aby niečo tak potrebné ako je ombudsman pre deti zastával človek s kvalitami Jany Dubovcovej,“ povedala Lucia Nicholsonová.
„Systém sa kontrole bráni, lebo kde je bordel, tam je bezpečne,“ hovorí Ida Želinská. Keď pracovala na úrade práce, zaviedla tabuľku, kde sa sledovali deti, ktoré išli do domovov. „Keď som odišla, okamžite tabuľku zrušili.“
„Ak sa dieťa aktívne bráni, nikdy nemôže byť násilne odobrané,“ hovorí zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková. „Ak má dieťa obavu alebo strach, štát nemôže pokračovať voči dieťaťu ako keby to bola vec,“ povedala Jana Dubovcová. Podľa nej vtedy treba začať skúmať, prečo sa dieťa bráni.
Ida Želinská hovorí, že sociálnym pracovníkom chýba metodika. Ako príklad uvádza, že sociálny pracovník hovorí s dieťaťom pred rozvodom jeho rodičov desať minút.
„My školíme neškoliteľných a stojí to nemalé peniaze,“ hovorí Lucia Nicholsonová o úradníkoch, ktorí majú na starosti agendu ochrany detí.
Zaznamenávam veľké problémy v oblasti dodržiavania práv dieťaťa, hovorí zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková. V Anglicku alebo Nórsku podľa nej pripravia dieťa o rodičov, hoci na to nie sú dôkazy. „U nás je opačný extrém. Aj keď máme dieťa ochrániť, nerobíme nič.“
„Aj mne sa stalo, že bol medializovaný prípad chlapca v Prešove, ktorého takmer na smrť utýrala psychiatricky chorá matka. Až vtedy som to začala riešiť,“ hovorí v debate Denníka N podpredsedníčka SaS Lucia Nicholsonová.
Robíme dosť pre ochranu detí? V stredu na Diskusii N sa stretnú ombudsmanka Jana Dubovcová, Lucia Nicholsonová (SaS), zástupkyňa Slovenska pred ESĽP Marica Pirošíková a sociálna poradkyňa Ida Želinská.
Poslanci sa hádajú, čo urobiť, aby sa prípad Marco neopakoval. Úradníčka, ktorá bola pri tom, keď nasilu odvádzali prváka z triedy, je stále na úrade práce. Ministerstvo ju stále vyšetruje, ale verí jej verzii.
Šéf Krajského súdu v B. Bystrici Milan Ďurica sa ospravedlnil riaditeľke a učiteľke základnej školy v Brehoch za nevhodné odobratie sedemročného Marca. Ich školu osobne navštívil. (tasr)
Výbor pre sociálne veci nerozhodol, ci pôjdu poslanci na prieskum pre prípad malého Marca. Pokračovať bude zajtra. Nerozhodol ani výbor pre ľudské práva. Pokračovať už možno budú naraz.
„Systém súdnej ochrany práv detí na Slovensku nie je dobre nastavený,“ vyhlásila verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Vo výkone rozhodnutia v prípade Marca bolo dieťa podľa nej „predmetom a nie subjektom konania“. Tvrdí, že tento systém je zrejme nastavený v rozpore s dohovorom pre dieťaťa. Dieťa by podľa nej malo mať v takýchto prípadoch advokáta. „Neurobili sa analýzy, ale aj tak sa to už odmieta,“ dodala.
„Považujem za strašné, že sa pred 5,5 milióna ľudí medializuje, či bolo dieťa chcené alebo nechcené,“ hovorí štátny tajomník na ministerstve práce Branislav Ondruš. Medializácia Marcovho prípadu je podľa neho neprimeraný zásah do práv 7-ročného chlapca. Na úrady práce na úseky sociálno-právnej ochrany a kurately prijímajú ďalších ľudí.
„Marco nie je jediný prípad, máme ďalších päť prípadov,“ hovorí ombudsmanka pre deti Viera Tomanová na výbore pre ľudské práva. Chce s Najvyšším kontrolným úradom vypracovať štúdiu o právnej ochrane detí.
Sudcovia by mali pri rozvrhoch práce dávať dôraz na to, aby výkon rozhodnutia robili ľudia, ktorí sa na to špecializujú. „Podľa možnosti, aby to robili sudcovia,“ hovorí ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Ale špecializácia na malých súdoch je podľa nej problematická.
„Považujem výkon rozhodnutia za neprijateľný a môj názor je, že boli porušené právne predpisy,“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská o odobratí Marca. Predsedovia súdov majú podľa nej prijať opatrenia, aby sa takáto situácia neopakovala. Od 1. júla majú platiť zmeny – súd napríklad bude môcť odložiť výkon rozhodnutia.

Na výbor pre ľudské práva má prísť aj ombudsmanka pre deti Viera Tomanová, zatiaľ sa tak nestalo. Predsedníčka výboru Erika Jurinová (OĽaNO) navrhla uznesenie, že v prípade prváka Marca, ktorého násilne odviedli z triedy, došlo k pochybeniam vyššieho štátneho úradníka a nečinnosti kolíznej úradníčky. Takýto prípad nie je podľa uznesenia ojedinelý.