Denník N

Odoberanie detí

Články

Minúta po Minúte

Dieťa už nebude možné odobrať v škole pred očami spolužiakov. Dohodlo sa na tom ministerstvo spravodlivosti s rezortom práce v reakcii na prípad odobratia malého Marca. (tasr)

„Ja si myslím, že pani Tomanová je už aj achillova päta Smeru, že už to došlo aj im. Ja by som si strašne želala, aby niečo tak potrebné ako je ombudsman pre deti zastával človek s kvalitami Jany Dubovcovej,“ povedala Lucia Nicholsonová.

„Systém sa kontrole bráni, lebo kde je bordel, tam je bezpečne,“ hovorí Ida Želinská. Keď pracovala na úrade práce, zaviedla tabuľku, kde sa sledovali deti, ktoré išli do domovov. „Keď som odišla, okamžite tabuľku zrušili.“

„Ak sa dieťa aktívne bráni, nikdy nemôže byť násilne odobrané,“ hovorí zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková. „Ak má dieťa obavu alebo strach, štát nemôže pokračovať voči dieťaťu ako keby to bola vec,“ povedala Jana Dubovcová. Podľa nej vtedy treba začať skúmať, prečo sa dieťa bráni.

„Aj mne sa stalo, že bol medializovaný prípad chlapca v Prešove, ktorého takmer na smrť utýrala psychiatricky chorá matka. Až vtedy som to začala riešiť,“ hovorí v debate Denníka N podpredsedníčka SaS Lucia Nicholsonová.

Šéf Krajského súdu v B. Bystrici Milan Ďurica sa ospravedlnil riaditeľke a učiteľke základnej školy v Brehoch za nevhodné odobratie sedemročného Marca. Ich školu osobne navštívil. (tasr)

Výbor pre sociálne veci nerozhodol, ci pôjdu poslanci na prieskum pre prípad malého Marca. Pokračovať bude zajtra. Nerozhodol ani výbor pre ľudské práva. Pokračovať už možno budú naraz.

„Systém súdnej ochrany práv detí na Slovensku nie je dobre nastavený,“ vyhlásila verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Vo výkone rozhodnutia v prípade Marca bolo dieťa podľa nej „predmetom a nie subjektom konania“. Tvrdí, že tento systém je zrejme nastavený v rozpore s dohovorom pre dieťaťa. Dieťa by podľa nej malo mať v takýchto prípadoch advokáta. „Neurobili sa analýzy, ale aj tak sa to už odmieta,“ dodala.

„Považujem za strašné, že sa pred 5,5 milióna ľudí medializuje, či bolo dieťa chcené alebo nechcené,“ hovorí štátny tajomník na ministerstve práce Branislav Ondruš. Medializácia Marcovho prípadu je podľa neho neprimeraný zásah do práv 7-ročného chlapca. Na úrady práce na úseky sociálno-právnej ochrany a kurately prijímajú ďalších ľudí.

„Považujem výkon rozhodnutia za neprijateľný a môj názor je, že boli porušené právne predpisy,“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská o odobratí Marca. Predsedovia súdov majú podľa nej prijať opatrenia, aby sa takáto situácia neopakovala. Od 1. júla majú platiť zmeny – súd napríklad bude môcť odložiť výkon rozhodnutia.

Na výbor pre ľudské práva má prísť aj ombudsmanka pre deti Viera Tomanová, zatiaľ sa tak nestalo. Predsedníčka výboru Erika Jurinová (OĽaNO) navrhla uznesenie, že v prípade prváka Marca, ktorého násilne odviedli z triedy, došlo k pochybeniam vyššieho štátneho úradníka a nečinnosti kolíznej úradníčky. Takýto prípad nie je podľa uznesenia ojedinelý.