Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: Odvod pre reťazce

Predseda SNS Andrej Danko chce zaviazať istým typom memoranda obchodné reťazce, aby investovali viac peňazí do športu. „Neviem, prečo by nemohli z naakumulovaných zdrojov, ktoré predpokladali aj na odvod, niečo investovať do športu. Tu nestačí len hrať divadlo, že sadíme stromčeky a staviame park ihrísk,“ povedal.

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.

Danko k zrušeniu odvodu pre reťazce: „Preto som ustúpil z odvodu pre obchodné reťazce, aby som sa mohol v duchu smiať, že ceny potravín neklesnú, aj keď tu odvod nebude.“

Martin Poliačik (PS): Som rád, že bude zákon o odvode pre reťazce zrušený, ale môže sa stať, že zvýšené ceny v obchodoch aj tak ostanú, pretože ich predajcovia zvýšili aj na základe plošných výdavkov.

Poslanec Ondrej Dostál (klub SaS) sa pýta predkladateľov zákona na zrušenie odvodu pre reťazce z dielne SNS, prečo si nestoja za svojím, keď tvrdili, že ich návrh na zavedenie odvodu je v poriadku a odkazovali aj na analýzy, ktoré to potvrdzujú.

Pýta sa tiež, prečo SNS nenechá, aby sme sa dozvedeli od Bruselu, či bol zákon v poriadku, tiež ho zaujíma, prečo sa nerokovalo o totožnom opozičnom návrhu, ktorý bol predložený ako prvý.

Parlament začal rozpravu v druhom čítaní o návrhu zákona poslancov SNS na zrušenie odvodu pre obchodné reťazce. Výbory navrhli návrh zákona schváliť.

Martin Poliačik sa ospravedlnil za vyjadrenia, za ktoré ho Andrej Danko vykázal z rokovania. „Mal som rozhovor s učiteľkami môjho syna. Povedali mi, že sledujú škaredý trend, že aj deti sú medzi sebou stále vulgárnejšie. A uvedomil som si, že aj keď človek niekedy má potrebu vystúpiť ostrejšie, vonku sú ľudia, ktorí nás sledujú a na základe toho posudzujú aj vlastné konanie.“

Poliačik hovorí o potrebe slušnejšej politiky a trvá na tom, že Dankov spôsob, akým presunuli opozičný návrh na zrušenie osobitného odvodu pre reťazce, bol „v rozpore so všetkými zaužívanými pravidlami parlamentu“.

Rovnako je presvedčený, že na jeho vykázanie zo sály neexistoval reálny dôvod.

Danko vykázal Poliačika zo sály z dôvodu opätovného používania expresívnych slov. „Upozornil som ho včera, upozornil som ho dnes. Musel som použiť najsilnejší inštitút, ktorý mi rokovací poriadok umožňuje, a to je vykázanie zo sály,“ povedal Danko.

Šéf parlamentu avizoval podnet na disciplinárne konanie a dodal, že konať nebude, ak sa mu Poliačik ospravedlní.

Poliačik ako dôvod, pre ktorý ho Danko vykázal z rokovania, uviedol to, že ho pri uvedení zákona v pléne oslovil „vážený, snáď už čoskoro dosluhujúci, predseda parlamentu“.

Tvrdí, že vykázaním zo sály mu znemožnil vystúpiť v rozprave k zákonu, ktorý mu „predseda parlamentu ukradol“.

„Toto považujem za zneužitie právomocí,“ dodal v stredu. Trvá na tom, že Danka neoznačil za chrapúňa. (tasr)

Poslanec Radoslav Pavelka (SaS) spochybnil slová poslancov SNS a šéfa sekcie potravinárstva ministerstva pôdohospodárstva Milana Lapšanského, že v Bruseli boli vopred a dostatočne informovaní o plánoch na zavedenie odvodu pre reťazce a jeho znení.

Komisia musela podľa Pavelku sama žiadať informácie o odvode, a to, že nebola vopred informovaná, potvrdila aj v stanovisku, ktorým požiadala o stopnutie odvodu.

Zuzana Zimenová zo SaS hovorí, že koalícia znásilňuje demokratické pravidlá. „To, čo urobili poslanci vládnej koalície, ako odhlasovali posunutie opozičného návrhu na zrušenie odvodu pre reťazce na koniec schôdze, je nehoráznosť.“

Poslanci začali rokovať v prvom čítaní o návrhu poslancov SNS na zrušenie odvodu pre reťazce. Návrh predložil Radovan Baláž, ktorý pred niekoľkými mesiacmi predkladal aj návrh zákona o zavedení odvodu.

Jana Cigániková (SaS) o odvode pre reťazce: Vďaka SNS budú mať obchodníci väčšie zisky a ľudia vyššie ceny. Predpokladám, že také aj po zrušení odvodu zostanú.

Jozef Mihál (Spolu): „Keď ste v septembri predložili návrh zákona o odvode, všetci vás upozorňovali, že robíte chybu. Celý váš plán bol uchmatnúť sto miliónov eur a zakryli ste to rečami, že majú ísť pre poľnohospodárov. Podpísaní ste pod najväčším zvýšením cien v histórii Slovenska a to z vás už nikto nezmyje.“

„Okrem toho, že poslanci odsunuli náš návrh zákona na koniec a skopírovali ho, pán predseda Danko dal vyhodiť spolupredkladateľa opozičného zákona pána Poliačika z rokovacej sály pod zámienkou, že uráža pána plagiátora. Ak by tu sedel, ostro by vystúpil,“ dodal Mihál.

Boris Kollár (Sme rodina): „Mali sme príklad z Poľskej republiky, kde obdobný odvod Brusel zrušil. Prečo sme si mysleli, že nám ho nezruší? Ale som rád, že ideme z kratšej cesty späť, podporíme návrh na zrušenie zákona o odvode pre reťazce.“

Eduard Heger (OĽaNO) k SNS: „Vy ste vedeli, že vchádzate do slepej uličky, kde je na konci múr, napriek upozorneniam ste do tej uličky bežali. Teraz plačete, že máte rozbité čelo. A snažíte sa zvaliť vinu na Brusel.“

Ondrej Dostál: Návrh zákona poslancov SNS vedenej Andrejom Dankom je plagiát. Počas rokovania o návrhu zákona o zrušení odvodu pre reťazce pripomenul, že návrh SNS vykazuje vysokú mieru zhody s opozičným návrhom, ktorý poslanci odsunuli na koniec schôdze.

„Tu ste dosiahli nový stupeň v plagiovaní, nielenže by ste nepodporili opozičný návrh, ale odsunuli ste riadne v termíne predložený návrh, predložili ste vlastný identický a vo vláde ste si vybavili skrátené legislatívne konanie. Nielenže kradnete obsah, ešte sa s tým ukradnutým obsahom aj predbiehate.“

Dostál predložil návrh, aby sa rokovalo najprv o opozičnom návrhu Martina Poliačika (PS) a Jozefa Mihála (Spolu) a až potom o návrhu SNS.

Poslanci presunuli na podnet Tibora Bernaťáka (SNS) rokovanie o opozičnom návrhu zákona na zrušenie odvodu pre reťazce na koniec schôdze, hoci mal byť 82. v poradí z viac ako stovky naplánovaných bodov. Martin Poliačik povedal, že sa to nikdy nestalo.

„Ak chcete priznať chybu, zahlasujte za náš zákon,“ vyzval poslancov Poliačik, ktorý zákon na zrušenie osobitného odvodu predložil spolu s Jozefom Mihálom.

Podanie obdobného návrhu na zrušenie odvodu, ktorý presadila SNS, pred dvoma hodinami ohlásil šéf SNS Andrej Danko.

Poslankyňa SaS Jana Kiššová o odvode pre reťazce: „Ministerka Matečná a navrhovatelia zákona o odvode pre reťazce z SNS sa nemôžu tváriť šokovane, že Brusel začal prešetrovať Dankov odvod. Ak by počúvali naše argumenty, nemuselo by sa to stať.“

Ekonomickí experti SNS by si podľa nej mali dávať väčší pozor, aké návrhy zákonov predkladajú, a ak ich nevedia posúdiť, mali by si dať poradiť, dodala.

Viac k téme nájdete tu.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora rešpektuje rozhodnutie Európskej komisie, ktorá dala predbežné opatrenie proti špeciálnemu odvodu pre obchodné reťazce. Je však sklamaná z toho, že sa Komisia postavila na stranu silnejšieho článku v agropotravinárskej vertikále.

„Na jednej strane sa EK tvári liberálne a všetko necháva na voľný trh a na druhej strane si silnejšie štáty Európskej únie presadzujú svoje záujmy na úkor slabších,“ tvrdí SPPK.

Verdikt Európske komisie o predbežnom opatrení voči špeciálnemu odvodu pre obchodné reťazce podľa komory potvrdil fakt, že nadnárodné obchodné reťazce zneužívajú dominantné postavenie na trhu, diktujú podmienky, ktoré sú v mnohých prípadoch slovenskými dodávateľmi neakceptovateľné, a silným lobistickým tlakom aj v európskych štruktúrach maria rozvoj agropotravinárskeho odvetvia na Slovensku.

Viac k téme: Brusel stopol Dankovu daň z jedla, reťazce ju zatiaľ nemusia platiť

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať