Denník N

Odvod pre reťazce

Články

Minúta po Minúte

Predseda SNS Andrej Danko chce zaviazať istým typom memoranda obchodné reťazce, aby investovali viac peňazí do športu. „Neviem, prečo by nemohli z naakumulovaných zdrojov, ktoré predpokladali aj na odvod, niečo investovať do športu. Tu nestačí len hrať divadlo, že sadíme stromčeky a staviame park ihrísk,“ povedal.

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.

Danko k zrušeniu odvodu pre reťazce: „Preto som ustúpil z odvodu pre obchodné reťazce, aby som sa mohol v duchu smiať, že ceny potravín neklesnú, aj keď tu odvod nebude.“

Martin Poliačik (PS): Som rád, že bude zákon o odvode pre reťazce zrušený, ale môže sa stať, že zvýšené ceny v obchodoch aj tak ostanú, pretože ich predajcovia zvýšili aj na základe plošných výdavkov.

Parlament začal rozpravu v druhom čítaní o návrhu zákona poslancov SNS na zrušenie odvodu pre obchodné reťazce. Výbory navrhli návrh zákona schváliť.

Zuzana Zimenová zo SaS hovorí, že koalícia znásilňuje demokratické pravidlá. „To, čo urobili poslanci vládnej koalície, ako odhlasovali posunutie opozičného návrhu na zrušenie odvodu pre reťazce na koniec schôdze, je nehoráznosť.“

Poslanci začali rokovať v prvom čítaní o návrhu poslancov SNS na zrušenie odvodu pre reťazce. Návrh predložil Radovan Baláž, ktorý pred niekoľkými mesiacmi predkladal aj návrh zákona o zavedení odvodu.

Jana Cigániková (SaS) o odvode pre reťazce: Vďaka SNS budú mať obchodníci väčšie zisky a ľudia vyššie ceny. Predpokladám, že také aj po zrušení odvodu zostanú.