
Ofsajd
Minúta po Minúte
Anglický brankár Frank Swift omdlel vo finále FA Cupu v roku 1934, keď bol na štadióne kráľ Juraj V. Ten na druhý deň poslal Manchestru City telegram, aby zistil, či je hráč v poriadku. „Predstavte si chlapíka ako ja, ako odpadol pred všetkými tými ľuďmi a kráľom,“ spomínal.
Kým funkcionári Olympiakosu hovoria o zmanipulovanej lige, v útrobách štadióna niekto udrel elitného rozhodcu do rozkroku. V gréckom futbale je chaos a UEFA už rozhodcov do Grécka posielať nebude, lebo nedokáže zaistiť ich bezpečnosť.
Singapurský podnikateľ Peter Lim chcel spraviť z Valencie znova obávané mužstvo, ale tím teraz bojuje o záchranu v La Lige. Fanúšikovia žiadajú jeho odchod, lebo sa klubu nevenuje. „Narába s ním ako s hračkou,“ hovorí španielsky novinár Pedro Morata.
Tréner PSG Christophe Galtier mal počas ramadánu zakázať svojím hráčom pôst, čelí aj obvineniam z rasizmu. „Ak by som vysvetlil ozajstné dôvody, prečo sme sa hádali, Galtier nikdy nebude môcť vkročiť do žiadnej šatne,” hovorí Julien Fournier, bývalý športový riaditeľ Nice, kde Galtier predtým pôsobil.
Keď prídete na štadión Ajaxu dnes, kult Cruijffa je stále silný, píše v reportáži z Amsterdamu Lukáš Vráblik. Ajax Amsterdam s Johanom Cruijffom nielen vyhrával trofeje a hral pekný futbal, ale bol aj súčasťou kultúrnej revolúcie, ktorá zmenila Holandsko.
Just Fontaine stanovil doteraz platný rekord futbalových majstrovstiev sveta (13 gólov) v požičaných kopačkách, keďže jeho sa rozpadli. Kariéru ukončil už ako 28-ročný po tom, ako mu súper zlomil nohu. Ten ho neskôr navštívil v nemocnici, zložil sa a Fontaine ho utešoval. Tento týždeň zomrel.
Keď v Španielsku rasisticky urážali futbalistu Realu Viníciusa Juniora, madridský prokurátor mal zvláštny argument, píše rubrika Ofsajd. Podľa neho bolo treba prihliadnuť na to, že urážky trvali „iba niekoľko sekúnd“ a taktiež sa udiali počas „futbalového zápasu s maximálnou rivalitou“. Ten sa hrá aj dnes – od 18.30 nastúpi Real proti Atléticu.
Ak Johan Cruyff zmeškal autobus a prišiel na štadión autom, tréner ho poslal domov, spomína v rozhovore Sjaak Swart, 84-ročná ikona Ajaxu Amsterdam. Hovorí aj o slávnych zápasoch s Trnavou, dodnes si pamätá na skvelého Karola Dobiaša.
Futbalová Chelsea minula na prestupy viac ako všetky kluby z najväčších európskych líg, píše rubrika Ofsajd. Dovoliť si to mohla vďaka takzvanej amortizácii – prestupové sumy rozrátava na celú dĺžku zmluvy s hráčom. FIFA zareagovala tým, že od leta budú smieť byť trvania zmlúv maximálne päť rokov.
Šéf francúzskeho futbalu Noel Le Graët neprišiel o moc ani po sexuálnom škandále, ale napokon ho porazil Zinedine Zidane bez toho, aby povedal jediné slovo. Le Graët sa navážal do Zidana, čo mu ľudia neodpustili. Jeho náhradu teraz rieši aj prezident Macron, píše rubrika Ofsajd.
Príchod Cristiana Ronalda do Saudskej Arábie je aj o tom, aby bola krajina dôležitým hráčom vo svete športu, píše Lukáš Vráblik v rubrike Ofsajd. Tamojšia liga napreduje a stáva sa najzaujímavejšou na kontinente, pričom na miestny futbal dohliada aj korunný princ Muhammad bin Salmán.
„Zlatá“ rumunská generácia sa na MS 1994 dostala až do štvrťfinále, bola na troch svetových šampionátoch a troch majstrovstvách Európy. V krajine ľudia milujú futbal aj dnes, ale nové talenty neprichádzajú. Lukáš Vráblik v reportáži hľadá príčinu úpadku rumunského futbalu.
Pre legendárneho rumunského futbalistu Miodraga Belodediciho bol Dunaj hranicou medzi útlakom a slobodou, napokon ušiel na jeho druhú stranu a stal sa prvým hráčom, ktorý vyhral Ligu majstrov v dvoch kluboch. „Keď som utekal, ani by mi nenapadlo, že komunisti padnú,“ hovorí v rozhovore.
Vardar Skopje ešte pred pár rokmi hral v Európskej lige, no potom odišiel ruský kapitál a slávny severomacedónsky klub sa potáca v druhej miestnej lige. „Predtým sme mali krásny tréningový kemp, možno jeden z najlepších na Balkáne. Teraz máme len ihrisko na štadióne, na ktorom hrávame. V tomto momente Vardar nemá nič,“ vysvetľuje Aleksandar Bajevski v najnovšom Ofsajde.
Futbal v Severnom Macedónsku minulý rok zažil svoj vrchol, keď sa reprezentácia predstavila na Eure, po vyradení Talianska bola blízko aj k prebiehajúcim majstrovstvám sveta. „Máme však len tento veľký štadión, ostatné je katastrofa,“ počul reportér Lukáš Vráblik počas reportáže priamo v krajine.
V Katare nedávno nebola ani škola, zajtra sa tam začínajú majstrovstvá sveta vo futbale. Všetko zmenili nálezy ropy a hlavne obrovské zásoby zemného plynu. Doteraz sú však pochybnosti o výbere krajiny za organizátora; vraj za tým bol aj Nicholas Sarkozy, vtedajší francúzsky prezident.
César Luis Menotti je futbalovým intelektuálom, ktorý miluje krásu na ihrisku, píše rubrika Ofsajd. Na začiatku kariéry sa s ním rozprával aj Pep Guardiola. Základom Menottiho filozofie bolo, že z futbalu sa nedá odstrániť riziko.
Tréner Freiburgu Christian Streich patrí ku kultovým postavám nemeckého futbalu. Z malého tímu spravil jeden z najlepších v krajine, bojuje proti modernému futbalu a vyjadruje sa aj k utečeneckej kríze či ku krajnej pravici.
Honduras má problém s vraždami či korupciou, ale zbožňuje futbal, píše rubrika Ofsajd. Lásku k športu sprevádza násilie i paranoja; zomrel aj mladší brat Wilsona Palaciosa, ktorý hrával za Tottenham. Andreas Herzog, bývalý asistent trénera USA, spomínal, ako pred zápasom s Hondurasom videl lúpež priamo z hotelovej izby.
Tréner Brazílie Tite nepríde do sídla prezidenta pred majstrovstvami sveta ani po nich, vysvetľuje v rozhovore pre rubriku Ofsajd novinár Samindra Kunti. V Brazílii získal futbal podľa neho veľkú dôležitosť, lebo z ľudí odstránil pocit menejcennosti: práve vo futbale mohli byť najlepší na celom svete.