
OH Paríž 2024
Články
Minúta po Minúte
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí skritizovalo olympijský výbor, ktorý povolil Rusom a Bielorusom súťažiť na olympiáde v Paríži. „Členovia výkonného výboru, ktorí prijali toto rozhodnutie, nesú zodpovednosť za povzbudenie Ruska a Bieloruska, aby pokračovali v ozbrojenej agresii proti Ukrajine,“ uviedlo.
Peter Sagan sa môže na olympiádu v Paríži dostať už len pridelením voľnej karty. „Hráme na to, že bude mať dostatočnú formu, pripraví sa na preteky a pozvú ho,“ povedal športový riaditeľ cyklistického zväzu Jakub Vančo. Sagan chce na OH súťažiť v horskej cyklistike.
Medzinárodná atletická asociácia je proti štartu Rusov a Bielorusov na olympiáde v Paríži. „V Paríži možno budete môcť vidieť nejakých neutrálnych športovcov z Ruska a Bieloruska, ale nebude to v atletike,“ vyhlásil prezident asociácie Sebastian Coe.
Ruskí a bieloruskí športovci budú môcť súťažiť na olympiáde v Paríži. Medzinárodný olympijský výbor im umožnil štartovať na OH 2024 pod neutrálnou vlajkou, pokiaľ splnia kvalifikačné kritériá.
Na olympiádu do Paríža má Slovensko zatiaľ 13 istých miesteniek. Istotu účasti majú vodáci Matej Beňuš, Jakub Grigar, Zuzana Paňková a Eliška Mintálová, strelci Danka Barteková, Zuzana-Rehák Štefečeková, Vanessa Hocková, Marián Kovačócy a Patrik Jány, dvaja cyklisti v mužskej a ženskej kategórii a atlétky Gabriela Gajanová s Viktóriou Forsterovou.
Súťaže v surfovaní na olympiáde v Paríži sa pravdepodobne neuskutočnia na Tahiti. Tamojšie úrady sa rozhodli pozastaviť práce po tom, čo počas minulotýždňových testov došlo k poškodeniu koralov.
Ceny lístkov na metro v Paríži budú počas olympiády takmer dvojnásobné. Namiesto 2,1 eura bude stáť jedna cesta štyri eurá, stúpnu aj ceny ostatných dopravných prostriedkov. Nárast cien má kompenzovať náklady na posilnenie dopravy počas hier, ktorú sa začnú 11. augusta 2024. (local)
Predpokladané výdavky na zabezpečenie prípravy a účasti Slovákov na olympiáde a paralympiáde v Paríži sú skoro 3,2 milióna eur. V rozpočte sú zahrnuté aj prostriedky na prevádzku Slovenského domu a výdavky na odmeny reprezentantov.
Ruský olympijský výbor sa odvolal proti svojej suspendácii na Športový arbitrážny súd. Požaduje, aby ho olympijský výbor opätovne uznával ako národný výbor a vzťahovali sa naň všetky práva vyplývajúce z Olympijskej charty.
Aktivisti žiadajú od organizátorov olympiády v Paríži, aby rešpektovali práva migrantov a ľudí bez domova. Viac ako 70 mimovládnych organizácií vydalo spoločný list s varovaním pred čistkami týchto sociálnych skupín z ulíc Paríža a jeho predmestí pred olympiádou.
Ruskí kulturisti budú smieť na MS v Kirgizsku používať svoje štátne symboly. Dovolila to Medzinárodná federácia kulturistiky a fitnes, ktorá nie je stálym členom Medzinárodného olympijského výboru. Rusi vyzývajú ďalšie federácie, aby sa týmto krokom inšpirovali.
Vladimir Putin obvinil Medzinárodný olympijský výbor z diskriminácie. Ako dôvod uviedol, že na olympiáde v Paríži by Rusi a Bielorusi mali súťažiť bez národných symbolov. Výbor však ešte nerozhodol, či budú môcť na hrách vôbec štartovať.
Slovensko získalo dve miestenky na olympiádu v Paríži v cestnej cyklistike. Súťažiť bude môcť jeden muž a jedna žena. Rozhodol o tom rebríček Medzinárodnej cyklistickej únie. O konkrétnych menách rozhodne Slovenský zväz cyklistiky až v období pred začiatkom hier.
Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach chce ostať na čele výboru aj po roku 2025 napriek tomu, že to Olympijská charta nedovoľuje. Uplynie mu maximálny počet 12 rokov v prezidentskej funkcii. Niektoré členské štáty chcú zmeniť stanovy, aby mohol opäť kandidovať.
Prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe súhlasí so suspendáciou Ruského olympijského výboru. „Myslím si, že to bolo správne rozhodnutie. Jediné, ktoré olympijskému výboru zostávalo,“ povedal.
Medzinárodný olympijský výbor dištancoval Ruský olympijský výbor. Dôvodom je, že v štyroch anektovaných regiónoch vytvoril svoje pobočky a narušil územnú celistvosť Ukrajinského olympijského výboru. Tento krok však neovplyvní rozhodnutie o štarte Rusov na olympiáde v Paríži ako neutrálnych.
Rusko usporiada v septembri 2024 „Hry priateľstva“ ako reakciu na vylúčenie ruského tímu z olympiády v Paríži. Podľa ministerstva športu cieľom akcie je „potvrdiť kľúčové miesto Ruska vo svetovom športe“.
Vodní slalomári Zuzana Paňková a Jakub Grigar získali miestenky na budúcoročnú olympiádu. Paňková si ju zaistila postupom do finále C1 na podujatí SP vo Vaires-sur-Marne. Grigar skončil v semifinále K1 na 19. mieste, do finále nepostúpil.
Ruskí a bieloruskí parašportovci budú môcť súťažiť na budúcoročnej paralympiáde v Paríži. V hlasovaní Medzinárodného paralympijského výboru za ich štart v Paríži hlasovalo 74 funkcionárov, 65 bolo proti a 13 sa zdržalo hlasovania.
OSN kritizuje zákaz nosiť hidžáb pre francúzske športovkyne na olympiáde v Paríži. „Nikto by nemal žene vnucovať, čo si musí obliecť alebo čo má nosiť,“ uviedla hovorkyňa OSN pre ľudské práva Marta Hurtadová.