
Ombudsman Dobrovodský
Minúta po Minúte
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský začal neohlásenú kontrolu Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach. Spravil tak po sťažnostiach, ktoré si vypočul od cudzincov v apríli.
Ombudsman Róbert Dobrovodský hovorí, že bude presadzovať, aby policajti mali na sebe pri zákrokoch kamery. „Pôjdem za všetkými poslancami, oslovím ich listom. Budem na nich pôsobiť metódou – aj vám a vašim voličom sa to raz môže stať, môžete byť obmedzení na slobode. Vždy sa vcíťte do situácie, že čo ak sa to stane vám, vašej mame, vašej rodine.“
Ombudsman Róbert Dobrovodský hovorí, že nevystúpi na Dúhovom Pride a ani na Pochode za rodinu. „Dúhová vlajka je vlajkou LGBTI+ ľudí. My tu však máme mnoho iných menšín. Ako sa budú cítiť rómske, rusínske či náboženské menšiny, na ktorých by som možno zabudol na druhý týždeň?“ pýta sa v rozhovore.

Nový ombudsman Róbert Dobrovodský dostal aj hlas Milana Mazureka či Tomáša Tarabu. “Nehlasoval som s ním. On hlasoval za mňa,” hovorí o Mazurekovi. Tarabove útoky na queer ľudí zasa nechce komentovať, pretože sa nechce nechať “vtiahnuť do politických debát”.
Róbert Dobrovodský dnes končí vo funkcii člena legislatívnej rady vlády, dôvodom je jeho zvolenie za verejného ochrancu práv. O jeho odvolaní rozhodla vláda. (tasr)
Ombudsmanom by mala byť osobnosť známa nielen právnickej, ale aj laickej verejnosti, hovorí Zoltán Szalay o zvolení Róberta Dobrovodského. „Vieme, že ho podporil napríklad Milan Mazurek, ktorý bol odsúdený za rasizmus. Ak ombudsmana podporuje takýto poslanec, tento samotný fakt dáva dôvod na obavy,“ vraví šéfredaktor Napunku v podcaste V redakcii.

Danglár: Ombudsmanova definícia
Poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková upozornila, že Róbert Dobrovodský mal oproti iným kandidátom výhodu. Ako poslanecký asistent Kataríny Hatrákovej mohol priamo oslovovať poslancov pred rokovacou sálou a žiadať ich o podporu. Líder OĽaNO Igor Matovič to čiastočne pripustil.
Verejnosť sa nateraz nedozvie, či je zvolený ombudsman Róbert Dobrovodský konzervatívec alebo liberál. „Moja ideológia je úplne nepodstatná. Prednosť majú ľudské práva, ktoré sú neutrálne.“ Dobrovodského zvolilo 81 poslancov. Hlasovala zaňho väčšina klubu OĽaNO, Sme rodina aj Smer. Hlasy dostal aj od Štefana a Filipa Kuffovcov, Tomáša Tarabu, Martina Čepčeka či poslancov Republiky Milana Mazureka, Eduarda Kočiša a Miroslava Suju.
Zvolený ombudsman Róbert Dobrovodský jednoznačne neodpovedá, či vyvesí na úrade dúhovú vlajku, ako to urobila jeho predchodkyňa Mária Patakyová. „Je predčasné debatovať o tom,“ vyhol sa opakovane odpovedi. Keď sa ho novinári opýtali, či na to nemá názor, povedal, že „názor musím mať len na ochranu ľudských práv a ich náplň“.
Verejný ochranca práv bude môcť zostať vo funkcii až do zloženia sľubu svojho nástupcu. Parlament preto schválil novelu ústavy. Funkcia nie je obsadená od konca marca, keď skončila Mária Patakyová. Koalícia sa nevie dohodnúť a hlasovanie viackrát presunula. (tasr)
Národná rada môže na novembrovej schôdzi zvoliť nového ombudsmana, post je po konci Márie Patakyovej neobsadený už viac ako pol roka. Vo výbore pre ľudské práva sa v pondelok predstavili traja kandidáti: Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török. Poslancov vypočutie veľmi nezaujímalo, z trinástich členov prišli len siedmi.
Na budúceho verejného ochrancu práv čaká vyše 500 podnetov na posúdenie. Post je neobsadený už pol roka, nového ombudsmana by mali poslanci voliť na schôdzi, ktorá sa začína 18. októbra. Kandidátmi sú Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török.
Kandidátmi na ombudsmana sú Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török. Márii Patakyovej sa skončilo funkčné obdobie ešte 29. marca, odvtedy koalícia nie je schopná zvoliť nástupcu a úradu pribúdajú nevybavené podnety. Ďalší termín voľby je v októbri.
Voľba ombudsmana či ombudsmanky sa opäť odsúva. Pôvodne mali poslanci predkladať kandidátov do 26. augusta. Predseda parlamentu Boris Kollár však tento termín presunul na koniec septembra. Voľba tak bude na schôdzi so začiatkom 18. októbra.
Podnety pre nového ombudsmana či novú ombudsmanku pribúdajú. Aktuálne na toho, kto sa stane verejným ochrancom práv, čaká na podpísanie 76 podnetov, informuje Kancelária verejného ochrancu práv. Tento počet však určite ešte narastie, voľba nového ombudsmana je totiž naplánovaná až na jún.
Mária Patakyová končí vo funkcii ombudsmanky a koalícia nebola doteraz schopná sa dohodnúť na kandidátovi. „Ak niekto v dobrom očakával, že s touto vládou príde nový, civilizovanejší prístup k ombudsmanke, nedočkal sa,“ píše Newsfilter.
Ombudsmanka Mária Patakyová hovorila o právach sexuálnych menšín, čo ju v časti spoločnosti zaškatuľkovalo. Táto téma podľa nej „prebíjala všetky ostatné a mne sa z toho kruhu nedarilo vymaniť“. Napriek tomu hovorí, že to odborne vyhodnotila správne. „Ľudsky som považovala za povinnosť túto tému uvádzať do spoločnosti,“ dodala v rozhovore.

Ak máme zvládnuť utečeneckú krízu, musíme si uvedomiť, že utekajúcim ľuďom musíme zabezpečiť dôstojné žitie, varuje ombudsmanka Mária Patakyová. „Potrebujeme ich dostať do všetkých sfér života, aké máme my, a to si bude vyžadovať veľmi veľké nároky na naše systémy a na vytrvalosť v empatii,“ povedala.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa nebude opätovne uchádzať o tento post. Nezávislosť tohto postu podľa Patakyovej spočíva len v jednom funkčnom období. To jej sa končí 29. marca, parlament preto bude vyberať nového ombudsmana.