
Opičie kiahne
Minúta po Minúte
Svetová zdravotnícka organizácia odvolala globálny núdzový stav v súvislosti s opičími kiahňami. Dôvodom je výrazný pokles hlásených prípadov tohto vírusového ochorenia.
Svetová zdravotnícka organizácia zrušila globálny zdravotný stav núdze v prípade choroby mpox, predtým známej ako opičie kiahne. Agentúra stav núdze vyhlásila pred necelým rokom a ide o najvyšší stupeň varovania, aký môže zaviesť.
Opičie kiahne sa majú celosvetovo označovať skráteným anglickým názvom mpox. Rozhodla o tom Svetová zdravotnícka organizácia. Nové označenie zavádza s okamžitou platnosťou, no ešte jeden rok bude možné používať oba názvy.
Na Slovensko doručili 1440 dávok vakcín proti opičím kiahňam, krajinám EÚ ich darovala Európska komisia. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že je „tak pripravené na prípadné zhoršenie situácie a distribúciu vakcín“. Na Slovensku sa doposiaľ potvrdilo 14 prípadov.
Vyše 1400 vakcín účinných proti opičím kiahňam má na Slovensko prísť v nadchádzajúcich týždňoch. Slovensko má vakcíny dostať od Európskej komisie.
Pražská nemocnica poprela, že by príčinou smrti jej pacienta nakazeného opičími kiahňami bola táto infekcia. Kiahňami sa podľa nej nakazil už pred niekoľkými týždňami. České médiá predtým písali, že v krajine zomrel prvý pacient s opičími kiahňami. (deník n, tasr)
V Česku zomrel prvý pacient s opičími kiahňami. Podľahol zápalu pľúc, okrem neho mal viacero chorôb vrátane nákazy HIV. Do 20. septembra v Česku zaznamenali 66 prípadov opičích kiahní. (deník n)
Čína odhalila prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Infikovaná osoba pricestovala zo zahraničia, riziko ďalšieho prenosu je však podľa úradov vzhľadom na včasné zachytenie nízke.
USA oznámili prvé úmrtie človeka na opičie kiahne. Pacient mal problémy s imunitným systémom. V USA je takmer 22-tisíc potvrdených prípadov ochorenia, sú najhoršie zasiahnutou krajinou na svete. (guardian)
Na Slovensku zaznamenali dva nové prípady opičích kiahní. Celkovo tak počet laboratórne potvrdených prípadov dosiahol 14. Obe osoby sú vo vekovej skupine 20 – 59 rokov, hospitalizácia nebola potrebná.
Počet prípadov opičích kiahní vo svete prekročil 50-tisíc, došlo aj k 16 úmrtiam. V Severnej Amerike a v Európe výskyt naďalej klesá. (afp)
Nemecká vláda distribuuje budúci týždeň 19 500 dávok vakcíny proti opičím kiahňam. Dopyt po očkovacích látkach je totiž stále väčší, než sú aktuálne zásoby v ohniskách nákazy.
Počet prípadov opičích kiahní vo svete klesol za posledný týždeň o 21 %. Najnovšie údaje naznačujú, že epidémia v európskom regióne už možno začala slabnúť. K prudkému nárastu infikovaných však naďalej dochádza v Severnej a Južnej Amerike. (afp)
Počet nových prípadov opičích kiahní celosvetovo klesá. Minulý týždeň ich bolo o 21 % menej ako predchádzajúci týždeň, oznámila WHO. Počas 15. až 21. augusta evidovali vo svete takmer 6000 prípadov, týždeň predtým to bolo vyše 7400. (bloomberg)
Lekári na Sicílii odhalili u jedného pacienta nákazu koronavírusom, opičími kiahňami a HIV. Ide o vôbec prvý opísaný prípad súbežnej nákazy týmito tromi vírusmi. Nemocnica muža, ktorý sa vrátil z dovolenky v Španielsku, po týždni pustila do domáceho liečenia.
Kuba potvrdila prvý prípad nákazy vírusom opičích kiahní. Nakazenou osobou je taliansky turista, ktorý je v „kritickom“ stave. (reuters)
Európska lieková agentúra schválila novú metódu podávania injekcií proti opičím kiahňam, ktorá umožňuje zaočkovať päťkrát viac ľudí. Vakcínu Imvanex možno podávať tesne pod vrchnú vrstvu kože, a nie úplne pod kožu. Metóda je vítaná, pretože zásoby vakcín proti tejto chorobe sa míňajú.
Na Slovensku pribudli dva prípady opičích kiahní, celkovo je ich doteraz 12. Približne v polovici prípadov osoby uvádzali, že mali v relevantnom časovom období rizikový úzky kontakt s osobou, ktorej zdravotný stav nepoznali.
USA posilnia distribúciu vakcín proti opičím kiahňam, sprístupnia ďalších 1,8 milióna dávok očkovacej látky Jynneos dánskej spoločnosti Bavarian Nordic. Spojené štáty doposiaľ zaznamenali vyše 13-tisíc nakazených a sú najzasiahnutejšou neendemickou krajinou. (reuters)
WHO eviduje vyše 35-tisíc prípadov opičích kiahní v 92 krajinách, 12 ľudí zomrelo. Organizácia v súvislosti s nahlásenými prípadmi prelomenia imunity po očkovaní varovala pred tým, aby sa ľudia spoliehali na vakcináciu ako na všeliek. (cnbc)