
Pakt OSN o migrácii
Články
Minúta po Minúte
Maďarsko porušilo zadržiavaním azylantov na hraniciach právo Európskej únie. Rozhodol o tom Súdny dvor EÚ. Budapešť podľa súdu obchádzala právne predpisy EÚ tým, že držala afganských a iránskych žiadateľov o azyl v tranzitných zónach. Budapešť je povinná prehodnotiť ich žiadosti. (dw)
Miroslav Lajčák: Pre Slovensko nie je politicky ani spoločensky prijateľné prijímať migrantov. Minister zahraničných vecí to povedal v rozhovore pre rakúsku tlačovú agentúru APA. Kvóty sú podľa neho obrovskou chybou EÚ, Slovensko zas pochybilo odmietnutím paktu OSN.
Demisia Miroslava Lajčáka podľa Bélu Bugára „ešte nie je dokonaná“. Podľa dohody by mal byť ďalší postup taký, že prezident Kiska demisiu prijme a hneď nato Lajčáka opäť vymenuje na základe návrhu premiéra Pellegriniho. Kedy sa to má stať, šéf Mosta nepovedal.
Lajčák povedal, že je chybou, ak Slovensko nebolo za rokovacím stolom, osobitne, keď je to téma, ktorá sa nás týka a na ktorú máme vlastný názor. Uviedol to v súvislosti so stredajším schvaľovaním globálneho migračného paktu v OSN, ktorého sa Slovensko nezúčastnilo.
Valné zhromaždenie OSN veľkou väčšinou potvrdilo globálny pakt o migrácii. Za ratifikáciu paktu hlasovalo 152 krajín, zdržalo sa 12 a proti hlasovali USA, Česko, Maďarsko, Poľsko a Izrael.
Belgický premiér Charles Michel oznámil rezignáciu. Stalo sa tak po spore s flámskymi nacionalistami, ktorí odmietli podporiť migračný pakt, a vystúpili z koalície. (politico)
Na hlasovaní v OSN o migračnom pakte sa v stredu nezúčastní žiadny slovenský zástupca. Uviedol to premiér Pellegrini po tom, čo dnes Slovensko na Valnom zhromaždení podporilo pakt o utečencoch.
Českí diplomati majú zatiaľ pokyn zdržať sa v hlasovaní Valného zhromaždenia OSN o migrácii. Ministerstvo zahraničných vecí reagovalo na premiéra Babiša, ktorý v rozhovore pre Právo vyjadril prekvapenie, že rezort ešte neoznámil OSN, že Česko od paktu odstupuje. (novinky.cz)
Tisíce ľudí demonštrovali v Bruseli proti paktu OSN o migrácii. Polícia použila počas protestov slzný plyn a vodné delo. V meste sa konala aj protidemonštrácia, ktorú zorganizovali ľavicové skupiny. (bbc)
Kiska nerozumie, prečo parlament a vláda tak ponížili ministra Lajčáka. Povedal to v TA3 v súvislosti s paktom OSN o migrácii. Sám do Marrákešu na samit krajín nešiel, pretože si nevedel predstaviť, že by tam mal prezentovať niečo, s čím nie je vnútorne absolútne stotožnený. Po tom, ako Lajčák svoju demisiu stiahol, považuje prezident celý proces za uzavretý.
Nová brazílska vláda odstúpi od migračného paktu OSN, oznámil budúci minister zahraničia Ernesto Araújo. Krajina bola na konferencii v Marrákeši zastúpená súčasným šéfom diplomacie, ktorý pakt podporil. (afp)
Lajčák sa vyjadril k schváleniu paktu OSN o migrácii. Pripomenul vyjadrenie generálnej tajomníčky konferencie OSN v Marrákeši Louise Arbourovej, ktorá postoj krajín ako Slovensko označila za „poľutovaniahodný“.
Krajiny OSN v Marrákeši formálne prijali pakt o migrácii. Konferencie sa zúčastnilo vyše 150 krajín, Slovensko, Česko a niektoré ďalšie štáty neprišli.
Tesne pred začiatkom konferencie v Marrákeši spôsobil globálny pakt o migrácii najväčšie politické zemetrasenie. V sobotu sa preň rozpadla belgická vláda. V Belgicku odišla z koalície najsilnejšia strana.
Belgickú vládu opúšťa na protest proti paktu OSN o migrácii najväčšia koaličná strana Nová flámska aliancia. Nacionalisti žiadali premiéra Charlesa Michela, aby svoj plán podpísať migračný pakt zrušil. Kabinet bude pokračovať ako menšinový. (ft)
Česko nevyšle svojho zástupcu na medzinárodnú konferenciu v Marrákeši, počas ktorej sa bude podpisovať globálny pakt OSN o migrácii. Oznámilo to v piatok české ministerstvo zahraničia. (čtk)
Lotyšsko sa pridalo ku krajinám odmietajúcim migračný pakt OSN. Pred ním dokument odmietli Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Bulharsko, Austrália, USA a Izrael. (afp)
Spor o migračný pakt OSN uvrhol belgickú vládu do vážnej krízy. Liberálny premiér Charles Michel chce, aby sa Belgicko v Marrákeši pripojilo k dokumentu napriek tvrdému odporu koaličných nacionalistov z Novej flámskej aliancie. Podľa belgických médií hrozí pre spory o pakt aj rozpad vlády. (čtk)
Prezident Andrej Kiska prijme o 12.00 h predsedu vlády Petra Pellegriniho a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka.
Vláda schválila uznesenie parlamentu k paktu OSN s pripomienkou. Namiesto ministra zahraničných vecí má názor Slovenska tlmočiť premiér, na samit nikto poverený vládou nevycestuje. Pellegrini povedal, že pošle do Marrákeša list.