
Pandora Papers
Minúta po Minúte
Čilský senát zamietol impeachment prezidenta Sebastiána Piňeru. Pokus iniciovala opozícia v súvislosti s predajom banskej spoločnosti v roku 2010. Podľa Pandora Papers ho sprostredkovali prostredníctvom daňového raja prezidentove deti a firmu odkúpil blízky priateľ Piňeru. (reuters)
Chilská opozícia podala návrh na zosadenie prezidenta Sebastiana Piňeru, pretože figuruje v dokumentoch Pandora Papers. Podľa nich Piňera využil offshorové firmy na Britských Panenských ostrovoch, keď predal svoj podiel v ťažiarskej firme Minera Dominga v roku 2010.
Ekvádorský parlament schválil vyšetrovanie, či prezident Guillermo Lasso porušil zákon tým, že obchodoval v daňových rajoch. Parlament konal na základe dokumentov Pandora Papers.
Pandora Papers výsledok Babišovho ANO až tak neovplyvnia, myslí si politický marketér Adam Znášik. „Babiša to skôr trápi preto, lebo mu to v závere kampane nedovoľuje hrať si svoje témy do tej miery, do ktorej by chcel. Musí sa tým zapodievať, a to je preňho väčšia škoda ako to, že sa niekto dozvie, že má niekde nejaký zámoček. Väčšine tých voličov je to, myslím, jedno.“
Čo sú offshory a o čo v Pandora Papers ide: z dokumentov, ktoré dostali označenie Pandora Papers, je zrejmé, že Babiš si založil hneď viacero offshorov, cez ktoré si potom kúpil nehnuteľnosti vo Francúzsku.
Hoci existuje tlak na obmedzovanie fungovania offshorových firiem, stále sa nedarí ich obmedziť. Právnik Radovan Pala vysvetľuje prečo: „Anekdoticky môžeme povedať, že v minulosti sa stávalo aj to, že asi pred 15 rokmi francúzsky minister financií bol veľký bojovník proti daňovým rajom a potom sa zistilo, že sám tam má účty a peniaze. Jeden z dôvodov je, že to možno mnohým vyhovuje. Aj veľmi lobisticky silné nadnárodné spoločnosti z týchto schém profitujú a zároveň sa na tom vezú až tí kriminálnici.“

Ak politici využívajú offshorové spoločnosti, automaticky sú v podozrení, že sú skorumpovaní alebo v konflikte záujmov, hovorí právnik Radovan Pala. „V Pandora Papers je konkrétne príklad tureckej stavebnej spoločnosti, ktorá pre Erdogana postavila 150-izbový palác, má v Turecku najviac zákaziek a podľa Pandora Papers vyviezla do offshoru 150 miliónov a niekam ich darovala. Nevieme kam.“
Peruánsky nositeľ Nobelovej ceny Vargas Llosa figuruje v Pandora Papers. 85-ročný spisovateľ žije už roky v Španielsku. V Pandora Papers je ako majiteľ spoločnosti Melek Investing z rokov 2015 až 2017, založenej na Britských Panenských ostrovoch.
Na offshorových spoločnostiach nevidím nič dobré, hovorí po zverejnení kauzy Pandora Papers partner advokátskej kancelárie TaylorWessing a poradca prezidentky Radovan Pala. O tom, prečo politici zakrývajú pôvod svojho majetku alebo to, že ho vôbec vlastnia, sa s ním v podcaste V redakcii rozprávala Monika Tódová.

Babišom vlastnené noviny Mladá fronta Dnes a Lidové noviny informujú o Pandora Papers spôsobom, akoby to nebola vážna téma. Kauza sa na titulky týchto novín skoro nedostala. O obchodoch v daňových rajoch informujú Babišove médiá slabo aj na webe a na sociálnych sieťach.

Shooty: Globálny komplot
Srbský minister financií Siniša Mali bol skrytým vlastníkom 24 bytov v bulharskom prímorskom letovisku. Podľa skupiny investigatívnych novinárov KRIK to vyplýva z analýzy dokumentov Pandora Papers.
V Pandora Papers sa nachádza obvinený slovenský právnik Martin Bahleda, ktorého spájajú s Jozefom Brhelom, píše Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Obaja sú obvinení v rámci kauzy Mýtnik II.
Lacnejšie sa už Babiš ani obhajovať nemôže, píše v komentári Roman Pataj. „Prečo by namiesto málo významného českého premiéra svetové médiá radšej nechceli potopiť napríklad omnoho dôležitejšieho Putina?“
Čo odhalili Pandora Papers: Upratovala v obchode, tajne porodila Putinovi dcéru a zrazu vlastnila apartmán v Monte Carle. Britský expremiér Tony Blair chcel tvrdo bojovať proti dieram v daňových zákonoch, pritom jeho manželka práve vďaka jednej takej ušetrila 365-tisíc eur.
Babiš musí vysvetliť svoj offshorový pingpong za stámilióny, píše v komentári Jan Moláček. „Táto transakcia nedáva žiadny zmysel, a to nielen z pohľadu bežného smrteľníka, ktorý sníva o tom, že si našetrí na garsónku v Babišovom prosperujúcom Česku.“
V dokumentoch Pandora Papers figuruje aj právnik Mohamed Amersi, ktorý je významným sponzorom britskej Konzervatívnej strany a financoval aj kampaň premiéra Borisa Johnsona. Podľa dokumentov Amersi spolupracoval na niekoľkých kontroverzných zmluvách telekomunikačnej spoločnosti Telia. (bbc)
Reportéri BBC sa pri snahe o otázku ohľadom nehnuteľností Andreja Babiša dostali do konfliktu s ochrankou, český premiér ich potom odbil tým, že si nevypýtali povolenie.
Jordánsky kráľ Abdulláh podľa Pandora Papers tajne previedol 70 miliónov libier do majetkov na Západ. Išlo o nehnuteľnosti v Malibu, Kalifornii či Londýne. Britský expremiér Tony Blair s manželkou mali takto cez offshory ušetriť 312-tisíc libier. V Pandora Papers figuruje aj blízke okolie Vladimira Putina či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Andrej Babiš tvrdí, že práca investigatívnych novinárov je predvolebným útokom na jeho osobu. Podľa svojich slov neurobil nič nezákonné. Podľa odhalenia Pandora Papers si cez offshorové firmy poslal skoro 400 miliónov českých korún, za ktoré si kúpil nehnuteľnosti na francúzskej Riviére.