České voľby

Minúta po minúte

Maďarský minister zahraničia pogratuloval Babišovi k víťazstvu. Péter Szijjártó a šéf ANO sa zhodli na tom, že na kľúčové otázky budúcnosti EÚ majú rovnaké názory, čo je predzvesťou dobrých vzťahov. (čtk)

Rakúsko-Uhorsko kráča doprava a sociálni demokrati sú v celej Európe na ústupe, píše poľský denník Gazeta Wyborcza, ktorý zasadzuje Babišovo víťazstvo do stredoeurópskeho kontextu. Pripomína najmä úspech ľudovcov v Rakúsku a dominanciu Orbána v Maďarsku. (čtk)

Na Slovensku vyhrala v českých voľbách TOP09, ktorá získala 77 z celkovo 419 platných hlasov odovzdaných v Bratislave. Na druhom mieste skončila ODS so 75 hlasmi, ANO získalo 64. (tasr)

TOP 09 získala v zahraničí najviac hlasov, až 26 %. Na druhom mieste skončili v zahraničí Piráti s 19 %, Babišovo ANO získalo len 7,6 percenta. Hlasy zo zahraničia však mali len malý vplyv. (tasr)

Most oceňuje, že sa do českého parlamentu  dostali  KDU-ČSL a TOP09 ako jeho partnerské strany "po neľahkom zápase s populistami a antisystémovými zoskupeniami." "Bude ich čakať veľa práce pri obhajovaní ďalšieho proeurópskeho smerovania Česka," dodal Most.

OĽaNO oceňuje, že po českých voľbách poklesol počet extrémistov v parlamente. "Akurát sa časť hlasov presunula od extrémnej ľavice k extrémnej pravici. Obe ideológie v minulosti ukázali, že ľuďom prinášajú veľa zla, som preto rada, že sa výraznejšie nepresadili," uviedla  Veronika Remišová.

Volebná účasť dosiahla v českých voľbách 60,83 percenta. Pred štyrmi rokmi bola takmer rovnaká - 59,48%.  ANO získalo hlasy približne 1,5 milióna voličov.

Andrej Babiš zdôraznil, že nie je orientovaný na východ a je proeurópsky. EÚ však podľa neho potrebuje zmeny. Na prvej tlačovke zaútočil na médiá a poďakoval sa ľuďom, ktorí im neuverili.

ODS nebude rokovať s ANO o zostavení vlády, oznámil šéf strany Petr Fiala. Vylúčila aj spoluprácu s extrémistami a komunistami.

Už viac ako 103949 z vás dostáva správy e-mailom