Parlamentné voľby v Rakúsku

  • predčasné voľby budú 15. októbra
  • pôvodne sa voľby mali konať na jeseň roku 2018
  • podľa prieskumov je najväčším favoritom ÖVP, ktorej pomohlo zvolenie nového lídra Sebastiana Kurza

Minúta po minúte

Vládna Rakúska ľudová strana chce znížiť mesačné príspevky pre migrantov na 560 eur. ÖVP, favorit októbrových volieb, chce obmedziť príspevky aj pre občanov štátov EÚ, ktorí sa do Rakúska prisťahovali, no nepreukážu, že v krajine dlhodobo pracovali. (čtk)

Rakúsky minister zahraničia Sebastian Kurz sa stal predsedom Rakúskej ľudovej strany. 30-ročný Kurz na dnešnom zjazde v Linzi dostal 98,7 percenta hlasov, bol jediným kandidátom na post predsedu ÖVP. (čtk)

Líderkou rakúskej Strany zelených v predčasných voľbách bude Ulrike Lunaceková. Europoslankyňa je známa obhajobou práv LGBT komunity. Predsedníčkou 4. najsilnejšej rakúskej strany však bude Ingrid Felipeová. (čtk)

Rakúske politické strany sa dnes definitívne dohodli, že predčasné voľby budú 15. októbra, píše agentúra APA. Voľby pôvodne mali byť až budúci rok. Kríza v koaličnej vláde medzi sociálnymi demokratmi a ľudovcami však viedla k dohode o predčasných parlamentných voľbách.

Predčasné parlamentné voľby v Rakúsku budú zrejme v októbri. Informovali o tom šéf parlamentnej frakcie SPÖ Andreas Schieder a líder ÖVP Sebastian Kurz. Parlament by o predčasných voľbách mal rokovať v stredu, uskutočniť by sa mali 8. alebo 15. októbra. (tasr)

Vedenie vládnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) dnes rozhodne o novom predsedovi. Favoritom je 30-ročný minister zahraničia Sebastian Kurz, ktorý sa vyslovil pre predčasné voľby. Ľudovci tvoria spolu so sociálnymi demokratmi kancelára Christiana Kerna koaličnú vládu. (čtk)

Rakúsky minister zahraničia Sebastian Kurz sa vyslovil za konanie predčasných volieb, ktoré by ukončili „trvalý predvolebný boj“. 30-ročný Kurz je favoritom na zvolenie do čela Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), ktorá tvorí so sociálnymi demokratmi súčasnú koaličnú vládu. (čtk)

Už viac ako 100157 z vás dostáva správy e-mailom