
Päť kníh
Minúta po Minúte
Mnohé knihy pre mladých sa venujú téme LGBTI+. „Pre generácie, ktoré prichádzajú po nás, je oveľa prirodzenejšie baviť sa o týchto témach a v knihách je to normálna súčasť príbehu,“ vraví knižná influencerka Jana Šlinská.

Knižná influencerka Jana Šlinská vybrala päť kníh pre tínedžerov. „Tínedžerské romány môžu podľa anotácie vyzerať ako ľahké knižky na jedno popoludnie, no neraz je za tým oveľa viac,“ vraví v rozhovore.
Vedec Samuel Kováčik vybral päť kníh o fyzike, jedna z nich hovorí aj o tom, že existujú paralelné vesmíry. „Je to natoľko akceptovaný názor, že keď ho niekto povie na veľkej fyzikálnej konferencii, tak ho neodvezú v kazajke. Je to vnímané ako jedna z možných interpretácií kvantovej mechaniky a je matematicky konzistentná,“ vraví.

Štúdium fyziky ma naučilo prečítať si knihu aj s tým, že jej nerozumiem, vraví vedec Samuel Kováčik, autor projektu Vedátor. „Vedca nerobí to, čo vie, ale to, čo nevie. A ako sa správa pri tých veciach, ktorým nerozumie.“

Vedec Samuel Kováčik vybral päť kníh o fyzike. „Knihy, ktoré mi dali najviac, boli tie ťažké,“ vraví v rozhovore. „Treba sa naučiť prijať fakt, že niečomu nerozumieme. A oceniť, že tomu dnes rozumiem viac ako včera.“

Dnes je v móde vybrať si, či fandíme Izraelu alebo Palestíne, ako keby to bol futbal, vraví expert na Blízky východ Josef Kraus. „Je to emocionálna záležitosť, nie racionálna,“ hovorí odborník z Masarykovej univerzity. Vybral päť kníh, ktoré pomôžu lepšie porozumieť tomuto konfliktu.

Urbanistka Milota Sidorová vybrala päť kníh o tom, ako zlepšiť život v mestách. „Dobrý život je tam, kde sú aj ďalší ľudia,“ vraví v rozhovore.

Špeciálna pedagogička Zuzana Zimová vybrala päť kníh o výchove a o tom, ako na nás vplýva detstvo. Nie sú to len odborné knihy, ale aj beletria. „Ja ju odporúčam aj kolegom, ktorých vzdelávam, lebo si myslím, že dobrá beletria alebo dobrý film nám pomáhajú vcítiť sa do iných ľudí a lepšie im rozumieť,“ vraví.

V jedle nepoužívam žiadnu náhradu, vraví moderátor a food influencer Martin „Pyco“ Rausch. „Náhrada znamená, že nahrádzate niečo, čo si odopierate, čo vám chýba. Nerobím jedlá, ktoré napodobňujú mäso,“ vraví v rozhovore. „Problémom je, ak centrom každého jedla má byť mäso a zvyšok akoby bol nepodstatný. Potom je z toho nudná ryža, nudný zemiak, nudná knedľa.“

Moderátor Martin „Pyco“ Rausch je najúspešnejší slovenský food influencer a vybral päť kníh o dobrom jedle, ktoré sa oplatí prečítať. „Uprednostňujem knihy, ktoré sú aj vizuálne určitým výletom. Vtiahnu vás a zabudnete, koľko je hodín,“ vraví v rozhovore.
Šéfredaktor Respektu Erik Tabery odporúča päť kníh o Česku. „Všetky tieto knižky sú dôležité v tom, aby človek chápal, akí sme a prečo sa nejako správame. Môžeme sa tváriť, že komunizmus máme dávno za sebou, ale ešte to bude nejaký čas trvať, pretože deštrukcia išla strašne hlboko,“ vraví v novej rubrike Päť kníh.
Novinár Erik Tabery vybral päť kníh o Česku, ktoré sa oplatí prečítať. Je medzi nimi aj Budování státu od Ferdinanda Peroutku, ktorú mal v jednom zo svojich predvolebných videí aj Robert Fico. „Strašne som sa smial, pretože to je, akoby ste videli čerta s Bibliou v ruke. Je to úplný nonsens,“ vraví Tabery.

Denník N spúšťa novú rubriku a newsletter s názvom Päť kníh. Každú stredu v nej vybraná osobnosť odporučí päť knižiek z oblasti, ktorej rozumie. Prvým respondentom je šéfredaktor Respektu Erik Tabery – odporučil päť kníh o Česku, ktoré môžu byť zaujímavé aj pre ľudí na Slovensku.