Platy

Minúta po minúte

Predseda SNS Andrej Danko trvá na zavedení povinných trinástych platov. „Áno, extrémisticky sme navrhli trinásty plat ako povinnú zložku. Ale sú aj štáty, kde trinásty plat je povinný. Chceme sa baviť o oslobodení od dane z príjmu a odvodov,“ povedal Danko po skončení koaličnej rady.

„Mne je myšlienka 13. platu veľmi sympatická, len musíme povedať, ako to chceme dotiahnuť. Na 1. mája chceme hovoriť o pracovných podmienkach a potom sa môžeme baviť o myšlienke 13. platu,“ povedal premiér Robert Fico (Smer) o nápade predsedu SNS Andreja Danka prikázať firmám, aby vyplácali 13. platy.

Odbory sa s vedením Volkswagenu nedohodli na platoch a požiadajú o sprostredkovateľa. Moderné odbory trvajú na požiadavke zvýšenia tarifných miezd o 16 %. (tasr)

„Keď som v IT firme povedal o platoch v inzerátoch, kolegovi sa to nepáčilo a začal argumentovať tým, že to spôsobí konkurenciu na strane firiem. Ale to je presne to, čo chceme dosiahnuť,“ hovorí Milan Kuruc zo združenia Pracujúca chudoba. On presvedčil poslancov Beblavého a Mihála, aby navrhli povinné zverejňovanie platov v inzerátoch.