
Plošné testovanie
Minúta po Minúte
Minister zdravotníctva Lengvarský povedal, že „plošné testovanie určite nebude“ a že ak sa bude masívnejšie testovať, tak to bude v ohniskách. Pandemická situácia je podľa neho stabilná a dá sa dopredu predpovedať.
Igor Matovič necháva na Vladimírovi Lengvarskom, či Slovensko začne masívnejšie testovať počas tretej vlny pandémie. „To závisí od rozhodnutia ministerstva zdravotníctva,“ odpovedal minister financií a líder OĽaNO Matovič v diskusii TA3 na otázku, či sa na Slovensku zopakuje celoplošné testovanie.
Štátny manuál na testovanie zamestnancov na covid-19 vo firmách už nie je pre podniky záväzný. Vláda ho zrušila na žiadosť ministerstva hospodárstva, dôvodom je ukončenie núdzového stavu a zmeny v covid automate.
Smer podáva trestné oznámenie v súvislosti s nákupom antigénových testov od trnavskej firmy Eurolab Lambda. Podľa strany bol nákup predražený a stále nie je jasné, prečo štátne hmotné rezervy nenakúpili testy priamo od juhokórejského výrobcu.
Správa štátnych hmotných rezerv postupovala pri troch zákazkách na nákup testov na covid-19 v rozpore so zákonom, rozhodol úrad pre verejné obstarávanie. Hmotné rezervy sa voči verdiktu o zákazkách za zhruba 50 miliónov eur odvolali.
Poslanec OĽaNO Peter Kremský pripúšťa, že plošné testovanie sa dalo urobiť efektívnejšie, vzhľadom na pandemickú situáciu podľa neho však bolo potrebné. V RTVS povedal, že zachytilo 400-tisíc pozitívnych.

Vláda schválila nový covid automat, upúšťa od plošného využívania antigénových testov. Tie by sa mali používať len pri zhoršujúcej sa pandemickej situácii. Automat však môže platiť len dva týždne, kým sa bude pracovať na ďalších zmenách.
Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz (nom. OĽaNO) už nebude robiť biznis s antigénovými testami. „S MOM (mobilnými odberovými miestami) končím,“ vyhlásil po tom, ako Denník N upozornil, že ministerstvo zdravotníctva v týchto dňoch dokončuje novú testovaciu stratégiu a Százove firmy dodnes prevádzkujú 19 momiek. V stanovisku Száz nespomína, k akému termínu s momkami končí.
Odpoveď na článok o výsledkoch celoplošného testovania napísal epidemiológ Martin Pavelka. „Úplne chápem, že naša štúdia je pre Denník N tŕňom v oku, keďže viac ako päť mesiacov vynakladali nesmierne úsilie na podkopávanie intervencie antigénového testovania na Slovensku.“
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) podľa šéfky Za ľudí Remišovej v stredu predloží novú testovaciu stratégiu. „Pravidlá testovania by sa mali zásadne uvoľniť,“ vyhlásila v TA3. Aký postup štát zvolí pri vykonávaní PCR a antigénových testov, vicepremiérka Remišová nespresnila.
Všetky doterajšie celoplošné testovania stáli Slovensko 478 miliónov eur. Túto sumu uviedlo ministerstvo financií na základe infožiadosti Lucie Plavákovej z Progresívneho Slovenska.
Mesto Trnava testovalo plošne poslednýkrát. Cez víkend prišlo na antigénové testy 17 411 ľudí, šesť bolo pozitívnych, čo predstavuje mieru pozitivity 0,03 percenta.
Radoslav Procházka píše o právnej stránke masového antigénového testovania: „Že členovia koaličného establišmentu celkom zjavne nachádzajú svoju dejinnú úlohu v tom, aby nijako nerozčúlili vedúceho zájazdu, sa dá ako-tak pochopiť. Z terapeutického hľadiska je takáto ohľaduplnosť voči pacientovi namieste. Ale dokedy ju mienia pestovať orgány ochrany práva?“
Matovič nie je medzinárodný zločinec, podanie na súd v Haagu neuspeje, píšu Jana Šikorská a Tomáš Morochovič. „Interpretácia, že celoplošné testovanie bolo zločinom proti ľudskosti, presahuje aj najširšie chápanie medzinárodných noriem.“
Desiatky Slovákov podali podnet na Medzinárodný trestný súd v Haagu v súvislosti s testovaním na covid-19. Advokátka tvrdí, že konaním plošného testovania mohlo dôjsť k takým porušeniam, ktoré tvoria základ pre stíhanie skutkov s možnou právnou kvalifikáciou zločiny proti ľudskosti.

Hoci momky dostanú mesačne o 7 miliónov menej, od zmluvy odstúpila len desatina z nich. Ministerstvo zdravotníctva znížilo od apríla paušálne platby pre mobilné odberné miesta o štyridsať percent, no zmluvy predĺžilo 717 zo 770 mobilných odberných miest.
Sociológ Miloslav Bahna rozoberá, či je antigénové testovanie nanič, lebo si po ňom dávame menej pozor. Časť ľudí deklaruje, že po negatívnom výsledku sa začali správať menej opatrne a vyrazili na návštevu, ktorú predtým odkladali. No „aj bez testovania by sa v tom lepšom prípade skoro polovica testovaním vyvolaných stretnutí odohrala, avšak už bez nedokonalej kontroly antigénovým testom“.
Z covid automatu chcú na základe nových poznatkov vylúčiť testovanie. Zaradiť ho chcú do národnej testovacej stratégie. Onedlho by o tom mal informovať minister zdravotníctva.

Majitelia odberových miest pri testovaní určite neprerobia, no zisky v státisícoch sú nereálne. Viaceré sa však pokúšajú šetriť tým, že sídlia na rovnakej adrese, čím môžu mať nižšie náklady pri garantovaných tržbách. V priemere ich totiž navštevuje menej ľudí.

Vedci zo SAV a predstavitelia zamestnávateľských zväzov pripravili odporúčania pre protipandemické stratégie vo firmách. Za ideálne považujú testovať zamestnancov aspoň raz týždenne a pozitívne antigénové testy overovať PCR testom.