
Za slušné Slovensko
Minúta po Minúte
Je smutné, že tí, čo spôsobili, že sa nám niečo také mohlo stať, sa znova derú k vláde, vravel Jozef Kuciak v prejave, ktorý odznel na zhromaždeniach vo viacerých mestách. „Ich taktika všetko zahmlievať, šíriť hoaxy o spolupráci so SIS a západnými tajnými službami, žiaľ, našla odozvu u niektorých našich spoluobčanov.“
Akoby Slovensko urobilo dokonalý kruh, povedala česká novinárka Pavla Holcová na zhromaždení v Bratislave. „Od vraždy Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka sa toho na Slovensku za tých päť rokov stalo veľmi veľa. Alebo aj vôbec nič.“
Je to smutné, ale ľudia na Slovensku sú už takí. Rýchlo vzbĺknu, ale aj rýchlo zhasnú, povedal otec Jána Kuciaka Jozef na bratislavskom Námestí SNP. Na spomienkovej akcii päť rokov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vystúpili aj novinári či majiteľ Teplárne Roman Samotný.
Naživo: Zhromaždenie Za slušné Slovensko päť rokov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Poslanec Juraj Šeliga reaguje na kritiku ľudí, s ktorými pred piatimi rokmi organizoval zhromaždenia Za slušné Slovensko. Priznáva, že urobil aj politické chyby, ale dodáva, že každú dobre mienenú kritiku sa snaží vnímať s pokorou a vďakou.
Viacerí členovia hnutia Za slušné Slovensko sú kritickí k Jurajovi Šeligovi v politike. „Nerozumiem tomu, čo robí v parlamente. Neviem sa stotožniť s pomerne veľa jeho krokmi,“ vraví Karolína Farská. „Doteraz ma škrie, že si celkom nie som istá, či nemal politické ambície od začiatku a nekalkuloval s nimi vopred,“ hovorí Katarína Nagy Pázmány.

Organizátori protestov Za slušné Slovensko po piatich rokoch hovoria o vyhrážkach deťom, úzkostiach, ako už nemajú silu, a aj o tom, ako im dávali za vinu výsledok volieb. „Ľudia sú vyčerpaní covidom, vojnou, infláciou a každý sa chce hrať iba na svojom piesočku. Rozumiem im. Ale nemyslím si, že je našou úlohou prebudiť spoločnosť,“ vraví Katarína Nagy Pázmány.
Nový diel .pod lampou s Jurajom Šeligom (Za ľudí): Čo ostalo zo Slušného Slovenska? Ako sa za štyri roky zmenil organizátor protestov? Ako vníma súčasnú politiku a seba v nej? Vláda sa opiera o fašistov — prečo to prijal? (tyzden.sk)
Juraj Šeliga nevidí dôvod na vzdanie sa mandátu, na čo ho predtým vyzvali členovia iniciatívy Za slušné Slovensko v B. Bystrici. Dôvodom je, že hlasoval aj s poslancami ĽSNS za Matovičov balíček, ktorý okrem toho obišiel pravidlá štandardného legislatívneho procesu. Zákon by podľa Šeligu prešiel aj bez podpory opozície.
Členovia iniciatívy Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici vyzvali Juraja Šeligu (Za ľudí), aby sa vzdal poslaneckého mandátu, pretože hlasoval aj s poslancami ĽSNS za Matovičov balíček, „pri ktorom minister financií protizákonne obišiel všetky pravidlá štandardného legislatívneho procesu“. Šeliga bol zakladateľom iniciatívy po vražde novinára Jána Kuciaka.
Na online zhromaždení Za slušné Slovensko vystúpili aj Michael Kocáb, Zuzana Fialová, Daniel Pastirčák či Pavol Čekan. Hovorili o tom, prečo teraz umelci neprotestujú, že sa nemáme zahrávať s dôverou ľudí a že si máme dávať pozor na úlisné tváre nepriateľov slobody, ktorí si 17. november berú ako masku.
Počas online akcie Za slušné Slovensko vystúpili so spoločným prejavom aj šéfredaktorka SME Beata Balogová a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. „Ani sloboda nestojí nad životom a zdravím. Naozaj slobodní ľudia nepotrebujú rozbíjať ulice,“ povedali. „Nie sme tu na Zoome šťastní a ani radi. Sloboda však môže vyzerať aj takto.“
Študentská osobnosť Novembra Filip Vagač: „V roku ’89 sme sa spoločne postavili proti totalitnému režimu za slobodu, demokraciu a ľudské práva a dnes s úžasom sledujeme, ako tí, ktorí si november ’89 ani nevšimli, chystajú protesty a hlásia sa k 17. novembru 1989.“ Vagač to povedal počas online zhromaždenia Za slušné Slovensko.
Naživo: Online zhromaždenie hnutia Za slušné Slovensko.

Hnutie Za slušné Slovensko rozmiestnilo tisíce kvetov na námestia v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Lučenci, Kežmarku a ďalších miestach po Slovensku. Podľa predstaviteľov hnutia majú pripomínať, že v roku 1989 vyšla do ulíc pokojná sila, ktorej slušnosť zvíťazila nad lživou mocou neslobody.
V 60 mestách na Slovensku a v zahraničí budú na druhé výročie vraždy pietne zhromaždenia. Ľudia si vypočujú príhovor rodičov Jána Kuciaka a mamy Martiny Kušnírovej.
Organizátor spomienky na Jána a Martinu v Komárne Péter Urbán rozpráva, že slovenskí Maďari nie sú k demonštráciám ľahostajní. „Obvinení z vraždy pochádzajú z Kolárova a objednávatelia z Komárna. Považovali sme za dôležité usporiadať spomienku. Minimálne toľko sme Jánovi a Martine dlžní.“
Dnes o 17. hodine budú zhromaždenia Za slušné Slovensko na druhé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v 60 mestách na Slovensku a v zahraničí.
Karolína Farská hovorí, že Smeru majú plné zuby aj ľudia, čo žijú v jeho bývalých baštách. Dnes, na druhé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa na celom Slovensku uskutočnia spomienkové zhromaždenia. Ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko pred nimi obišli 120 miest a ich obyvateľov mobilizovali k voľbám.
Zhromaždenia k druhému výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej budú v 60 mestách. Na začiatku bude spoločná minúta ticha.