
Pod slnkom Jany Shemesh
Články


























Minúta po Minúte
Čoraz viac dospievajúcich dievčat hovorí o až paralyzujúcom smútku, tento fenomén ohrozuje celú generáciu, upozorňuje Jana Shemesh. „Dnešné tínedžerky sú pod drobnohľadom ako žiadna generácia pred nimi. Čelia miliónom profilov iných dievčat na sociálnych sieťach, videám o tom, čo jesť, ako si správne namaľovať očnú linku, čo si myslieť.“
Jana Shemesh v newslettri Pod slnkom píše o manželke izraelského premiéra Netanjahua Sare a o tom, ako spolu manipulujú realitu na dosiahnutie svojich politických cieľov. A nikto celkom nevie, kto je iniciátor a kto sa len pridáva.
Výskumy ukazujú, že kyberšikana sa týka novinárok v oveľa väčšej miere. „Sú dni, našťastie je ich väčšina, keď je pokoj, ale aj také, keď ide o skutočnú baráž nenávisti, želaní smrti, urážok rodiny, posielania do koncentráku aj vyhrážok, ako so mnou kto zatočí a konečne mi zavrie hubu,“ píše Jana Shemesh.
Pod slnkom Jany Shemesh: Madonna na Grammy nám pripomenula, že všetci máme názor na ideálne starnutie
- Prípad riaditeľky židovskej ultraortodoxnej dievčenskej školy potvrdzuje prax, keď sa z obetí stávajú vinníci len preto, lebo nemlčali
- Mikaela Shiffrin prehovorila o menštruácii v športe. Konečne
V krajinách, kde je väčšia rodová rovnosť, sa lepšie darí ženám aj mužom, píše Jana Shemesh. „Napríklad sú menej náchylní na depresie, chronické bolesti chrbta, zmenšuje sa šanca, že ukončia svoj život vlastnými rukami alebo oň prídu pri násilnom incidente. Ale aj lepšie spávajú, čo súvisí s tým, že nemajú toľko stresu z toho, aby vyplnili svoju ‚tradičnú rolu‘ živiteľa rodiny.“
Jana Shemesh píše o iránskej novinárke Masih Alinejad, ktorú chceli v New Yorku zabiť Teheránom najatí vrahovia. Vysvetľuje, čím táto útla žena tak dráždi iránsky režim, že opätovne riskoval akciu na americkej pôde, len aby ju umlčal.
Jana Shemesh vysvetľuje Mikulášovi Dzurindovi, prečo je nevhodné hovoriť novinárke, že je „mladučká“. „Pripomínať novinárke (platí aj pre novinára) jej vek, hovoriť o nej, že je mladučká, čo má prejudikovať, že si nepamätá, celkom nevie a podobne, sa už naozaj nehodí a tak trochu to degraduje obraz, ktorý by Dzurinda o sebe chcel šíriť.“
Je hanebné, ako sa časť slovenských politikov a političiek správa k LGBTI+ ľuďom a k ich právam, píše Jana Shemesh. „Najsmutnejšie však je, že hoci by mohli za to dostať negatívnu spätnú väzbu vo voľbách, hrozí, že k moci sa dostanú takí, ktorí majú na túto tému celkom rovnaký názor.“
Menopauza sa skomercializovala, píše Jana Shemesh. „Marketing cieli na ženy po štyridsiatke, ktoré začínajú pociťovať prvé fyziologické a psychologické prejavy vedúce k prechodu a všímajú si zmeny na svojich telách.“
Jana Shemesh zaradila medzi antihrdinky minulého roka aj historicky prvú taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú, ktorá je po Marine Le Penovej a niektorých amerických republikánskych političkách ďalšou zo žien, čo sa presadili v tradične „mužských“ stranách, no sú podobne toxické.
Novozélandskú premiérku Ardernovú jej fanúšikovia priam uctievajú, pomohla svojej krajine zvládnuť teroristický útok a potom aj pandémiu. Lenže aj ona robí chyby, píše Jana Shemesh. Napríklad nedávno si nevšimla, že jej mikrofón nie je vypnutý a vulgárne sa vyjadrila o opozičnom politikovi. Nepríjemnú situáciu napokon obaja elegantne a originálne vyriešili.
Gallupov ústav vo svojom dlhodobom prieskume zistil, že za posledné desaťročie stúpol počet nahnevaných žien. Podľa Jany Shemesh to môže súvisieť s tým, že sú ženy otvorenejšie v pomenovaní svojich emócií, zároveň vidí aj dôvody, pre ktoré sa ženy hnevajú: „Pre pokračujúcu nerovnosť napríklad v otázke platov, v prístupe k moci a rozhodovacím procesom, obmedzenia a neistoty v otázke reprodukčných práv.“
Gaslighting je forma manipulácie, pri ktorej je človek opakovane presviedčaný, že problémy, na ktoré sa sťažuje, neexistujú, sú len v jeho hlave, nikto iný ich nevidí, a teda sa nemá na čo sťažovať, píše Jana Shemesh. Ide o slovo, ktoré sa podľa slovníka spoločnosti Merriam-Webster stalo anglickým slovom roka. Jeho vyhľadávanie na internete stúplo za 12 mesiacov o 1200 %.
Stretnutie Putina s ruskými matkami pripomínalo stretnutia Gustáva Husáka so zaslúžilými súdružkami alebo falošné stretnutia smerákov so seniorkami na MDŽ. „Ženy a organizácie, ktoré vojnu otvorene kritizujú alebo hovoria o zlyhaniach a riskujú represie, k Putinovi nepozvali. Iste by neboli také pokorné a chápavé ako matky, ktoré sa k nemu dostali,“ komentuje Jana Shemesh.
Jana Shemesh v tom, ako Lucia Ďuriš Nicholsonová komunikovala výraz „veľkí a silní muži“ a to, že nemajú odvahu, vidí kúsok irónie, uštipačnosti a aj predsudkov. „Kritériom na posudzovanie politika by azda nemalo byť to, či je veľký alebo silný, tak ako kritériom hodnotenia političky by nemalo byť to, či je pekná a usmiata. S veľkými a so silnými mužmi v politike (nielen) na Slovensku nemáme dobré skúsenosti,“ píše vo svojom newsfiltri Pod slnkom.
Jana Shemesh komentuje vyhlásenie lídra poľskej vládnej strany Jarosława Kaczyńského, že poľské ženy rodia málo detí, pretože sú alkoholičky. „Hlavne pričinením Práva a spravodlivosti platí v Poľsku prísny interrupčný zákon, ktorý si navyše niektoré zdravotnícke zariadenia vykladajú tak prísne, že sa ženy vyhýbajú tehotenstvu.“
Jana Shemesh píše o rodičoch, ktorých deti sú LGBTI+ a po vražde na Zámockej si naplno uvedomili, že ich pred zlom nebudú vedieť ochrániť. „Na to, aby sa LGBTI+ deti cítili bezpečne, bude treba viac ako len odhodlanie ich rodičov. Napríklad nepredpojatých učiteľov, príčetných politikov, ale aj ostatných rodičov, ktorí svojim deťom nebudú rozprávať o nenávisti, ale budú ich len úplne a bezpodmienečne ľúbiť,“ píše v newsfiltri Pod slnkom.
Ženy sa boja, že ich muži zabijú, muži hovoria, že je to len manželský problém, píše Jana Shemesh. Štúdia skúmala tendencie pri vraždách žien ich partnerom či členom rodiny. „Vyplynulo z nej, že viac ako polovica obetí takýchto vrážd zažívala niekedy aj roky od páchateľov násilie, obmedzovanie, vyhrážky, izoláciu od rodiny, známych aj od finančných tokov, prenasledovanie, totálnu stratu súkromia a kontroly nad vlastným životom.“
Tinder bol revolučný a zaviedol nové možnosti randenia a rozchádzania sa, no niektoré veci zostávajú pri randení nemenné, píše Jana Shemesh o desiatich rokoch so zoznamovacou aplikáciou.
Jana Shemesh sa pýta, kedy sa na výzor mužov a žien prestane používať dvojaký meter. „Téma vlasov sprevádzala Hillary Clintonovú celú jej politickú kariéru. Aj v prezidentských voľbách prehrala s mužom, ktorého účes bol presne taký odpudivý ako jeho politika.“