
Iné podcasty Denníka N
Minúta po Minúte
Kóšer podcast o politickom chaose v Izraeli: Prečo došlo k nepokojom na Chrámovej hore? Je izraelská demokracia v ohrození? O najpravicovejšej vláde v histórii krajiny sa Mirek Tóda rozpráva s komentátorom Janom Fingerlandom.

Fotograf Filip Vančo urobil v 90. rokoch fotosériu o Petržalke, dnes je časť z nej v zbierke Galérie mesta Bratislavy. „Zaujímalo ma, akí ľudia tam žijú a ako to tam funguje,“ vysvetľuje v rozhovore. „Petržalka mala v tých rokoch nie úplne najlepšiu povesť, čo u mnohých ľudí pretrváva dodnes.“
Kóšer podcast o hraniciach humoru a holokauste: Môžeme sa smiať úplne zo všetkého? Reportéri Denníka N Mirek Tóda a Andrej Bán sa o téme rozprávali so stand-up komikom a židom Michaelom Szatmarym.
V poslednej epizóde podcastu Noví Susedia pokračujeme v príbehoch ukrajinských celebrít. Svet inovácií na Ukrajine nespí a mnohé ich moderné aplikácie a vynálezy používame bez toho, aby sme o tom vedeli.
V šiestej epizóde podcastu Noví Susedia skúsime spoznať Ukrajinu cez stránky jej bulváru. O kom sa píše a ako mení vojna titulky? Preberieme aj celebrity, nielen také tie „nablýskané“, ale aj veľké ukrajinské osobnosti a ich príbehy.
Podcast Noví susedia: Katarína Urban Richterová a Oxana Ferancová vysvetľujú, ako sa Ukrajina dostala do svojej zvláštnej dvojjazyčnosti a ako vyzerá v každodennom živote.
Kóšer podcast o fenoméne Fauda: o obľúbenom izraelskom seriáli, tajných službách a najväčších nepriateľoch Izraela sa rozprávame so šéfkou Herzlovho centra izraelských štúdií na Karlovej univerzite v Prahe Irenou Kalhousovou.
Šéfredaktor Matúš Kostolný hovorí v podcaste českého Deníka N o predčasných voľbách, o tom, či prevezme vládu opäť Robert Fico aj prečo sa mu darí mobilizovať nespokojných voličov. „Slovensko má krehkú demokraciu. Hráme o to, či zvíťazí prúd, ktorý krajinu ťahá k Orbánovi a Putinovi,“ vraví.
V 3. pokračovaní podcastu Noví susedia sa dozviete, ako dlho trvá zložiť Kalašnikov, takisto ako hovoriť s deťmi o vojne. Táto epizóda bude živá, miestami vtipná, ale aj mrazivá. Lebo taká je história, ale aj súčasnosť Ukrajiny.
Kóšer podcast: Rabín Miša Kapustin vysvetľuje význam židovských požehnaní vrátane toho, kde sa spomína čistá duša. Ide o jednu z vecí, v čom sa judaizmus odlišuje od kresťanstva.
V druhej časti podcastu Noví susedia rozoberáme ukrajinské tradície, sviatky, jedlo aj rozprávky. Zisťovali sme, prečo boli veľkonočné vajíčka na Ukrajine zakázané, prečo nosia dnes mladí hipsteri výšivku, prečo si deti nevedia spomenúť na ukrajinské rozprávky a ako správne spievať ukrajinskú „pisňu“.

Kóšer podcast pripravil „sprievodcu Izraelom aj pre tých najväčších neznabohov“. Autorská dvojica Pavlína Šulcová a Kakalík rozprávajú o svojich potulkách po krajine a o fotoknihe Tak jsme tady, Mojžíši.

Iba sme si kúpili čas, aby sme sa pripravili na zdražovanie energií v ďalších rokoch, hovorí šéf Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy. Podľa neho by bolo dobré, ak by sa domácnostiam podarilo znížiť spotrebu energií. V rozhovore takisto vraví, že tento rok nemusí byť pre našu ekonomiku až taký zlý, ak sa podarí doručiť pomoc s energiami.
Na Ukrajine prebieha veľká derusifikácia, hovoria Katarína Urban Richterová a Oxana Ferencová, autorky podcastu Noví susedia, v ktorom spoznávajú Ukrajincov žijúcich na Slovensku a ich bežný život. „Ruština na Ukrajine bola prítomná dlho a veľmi silno, storočia. Ak Ukrajinec hovorí po rusky, neznamená to, že je rusofil.“

Slováci nevedia o Ukrajine a Ukrajincoch takmer nič, hovoria autorky podcastu Noví susedia. „Kto je najväčší ukrajinský spisovateľ, kto sú ich celebrity, aké majú jedlá… Máme tu desaťtisíce nových susedov, tak možno je správny čas skúsiť sa o nich viac dozvedieť. Nielen hovoriť o vojne, ale aj o modernom každodennom živote,“ vysvetľujú Katarína Urban Richterová a Oxana Ferancová.
Rast cien potravín na regáloch v našich obchodoch by sa mal zmierňovať, hovorí hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth. „Už dlhšie vidíme, že sa spomaľuje rast cien poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch, čo sa postupne bude dostávať aj k nám.“

Ak vláda dodrží svoje sľuby, ceny už nebudú rásť tak prudko, hovorí hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth. Predpokladá, že inflácia vrchol ešte nedosiahla; malo by sa to stať v najbližších mesiacoch. „Veríme, že sľuby, ktoré vláda dala občanom, aj naplní.“

Vláda zachránila malé podniky iba na tri mesiace, ale čo potom, hovoria v podcaste redaktori Denníka E Ján Kováč a Tomáš Grečko. „Podniky potrebujú mať nejakú stabilitu a istotu, čo sa bude diať ďalej, aby sa vedeli zorientovať.“
Pokiaľ mi hypotéka s vyšším úrokom bude spôsobovať existenčné problémy, vtedy mi dáva zmysel ju predčasne splácať, hovorí investičný riaditeľ Finaxu Radoslav Kasík. „Čisto z matematického hľadiska nie, lebo aj pri 3- až 4-percentnom úroku pri tejto extrémne vysokej inflácii na tom zarábam.“
Minulý rok bol pre dlhopisový trh jeden z najhorších, ak nie vôbec najhorší, pri akciách to nie je až taká výnimočná vec, vraví investičný riaditeľ Finaxu Radoslav Kasík. Predpokladá, že aj rok 2023 zostane výzvou. „Ale neznamená to, že už nemôžeme mať dno za sebou alebo že sa tento rok neskončí zelený.“