Festival Pohoda

Minúta po minúte

Bol to koncert k blížiacemu sa stému výročiu Československa aj spomienka na Mariána Vargu. Program záverečného dňa Pohody na hlavnom pódiu opäť otvorila klasika – zneli skladby Smetanu, Dvořáka, Vargova Musica concertante aj štátne hymny.

Československá filharmónia. Foto – Marek Jančúch

Kiska na Pohode hovoril aj o útokoch, ktorým za päť rokov v politike čelil. Povedal, že za ním chodí jeho mama a pýta sa ho, čo o ňom zase píšu v Pravde na titulnej stránke. „Vravím jej, mami, nečítaj Pravdu, veď to sa nedá čítať.“

Na diskusiu prišiel na pódium za Jozefom Kuciakom a Zlaticou Kušnírovou prezident Andrej Kiska. „Všetci, ako sme tu, vám vieme sľúbiť, že to tak nenecháme. Naše Slovensko si nedáme,“ povedal prezident.

Andrej Kiska objíma Zlaticu Kušnírovú. Foto N – Tomáš Benedikovič

Jozef Kuciak na Pohode: „Aj k nám chodili domov listy – kresťansky založení nám písali, aby sme sa modlili a odpustili. Dokážem odpustiť. Ale najprv chcem vedieť komu a prečo.“

Množstvo ľudí privítalo na Pohode dlhým potleskom rodičov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – Jozefa Kuciaka a Zlaticu Kušnírovú. „Bola som nedobrovoľne stiahnutá do boja a budem bojovať tak, ako viem – či sa to už niekomu páči, alebo nie,“ povedala Kušnírová k útokom, ktorým čelí na internete.

Na Pohodu dnes príde prezident Andrej Kiska. O 12.45 sa stretne so Zlaticou Kušnírovou a Jozefom Kuciakom, rodičmi zavraždenej archeologičky a novinára. O 14.00 bude diskutovať v stane EUrópa.

Piatkový večer na hlavnom pódiu Pohody uzavrela avantpopová šou Američanky Annie Clarke alias St Vincent.

St. Vincent. Foto – Marek Jančúch

Na Pohodu sa blíži búrka, organizátori zverejnili upozornenie pre návštevníkov a začali pripravovať areál na silný vietor a lejak.

Na úvod diskusie s Pussy Riot na Pohode spievajú Chalani z chatrče z Moldavy nad Bodvou. „Je to gesto solidarity, pred 5 rokmi tam bol policajný zásah, kde sa obete zmenili na obvinených,“ uviedol ich Michal Kaščák.

Záver prvého dňa Pohody bol vizuálno-hudobnou párty v réžii skupiny The Chemical Brothers.

The Chemical Brothers na Pohode. foto – Marek Jančúch

Kto sa chcel vo štvrtok v noci dostať z Pohody domov autom, zažil opäť čakanie. Polícia kontrolovala pri výjazde z parkoviska pre návštevníkov alkohol aj doklady.

Prvý deň Pohody vyšiel na sviatok, väčšina návštevníkov na rozdiel od minulých ročníkov dorazila už dnes. Na vstupe do areálu od parkoviska sa vytvoril dlhý rad, čaká sa takmer hodinu.

Foto N

Pohoda má svojich odporcov aj svojich veľkých fanúšikov. Najväčší zástup sa v prvý deň vytvoril pred oficiálnym stánkom festivalu, kde čakajú ľudia, ktorí si chcú kúpiť permanentky na budúci ročník za 79 eur.

Otvárací deň vyšiel tento rok na štátny sviatok, veľká väčšina návštevníkov dorazila na festival už vo štvrtok. Foto N – Tomáš Benedikovič