
Pohyb je liek
Minúta po Minúte
Ľudia sa mi po silovom tréningu menia pod rukami. Zrazu majú vízie, sex a už to nechcú len dobačovať, hovorí tréner Tomáš Mihalík v knihe rozhovorov Pohyb je liek – Návod na život bez bolesti. „Čudujem sa, keď niekto povie, že nie je športový typ – veď nejde o to, ide o to, aby sa človek hýbal!“
Na Slovensku sa operuje priveľa, často sa liečia obrázky z MR a röntgenu, nie symptómy, hovorí tréner Tomáš Mihalík v knihe Pohyb je liek. Podľa neho by mala byť operácia posledná možnosť, najprv by skúsil pohybovú terapiu.
Už si nemôžem dovoliť rezeň, rozcvičujem sa aj hodinu a pol a v posteli strávim aj desať hodín, hovorí Ján Volko v knihe Pohyb je liek. Vysvetľuje aj to, prečo nerobí strečing hneď po tréningu: „Tesne po výkone sú svaly unavené, boľavé, a keby som ich naťahoval, akurát si tak spôsobím ešte viac bolesti.“
Keď sa Tomáš Mihalík počas štúdia na FTVŠ zranil, svet mu prestával dávať zmysel. Neskôr sa našiel v štúdiu, trénoval bývalú svetovú tenisovú jednotku či predstaviteľa Jamesa Bonda. Včera mu spolu s novinárom Michalom Červeným vo vydavateľstve Denníka N vyšla kniha rozhovorov Pohyb je liek.

Ak ste podcenili výron členka, nečudujte sa, ak vás po piatich rokoch bolí chrbát, hovorí silový a kondičný špecialista Tomáš Mihalík. Varuje pred prehnaným nosením ortéz. „Nemusíme sa až tak spoliehať na svoje svaly. Začnú odchádzať menisky, zošúchajú sa chrupavky, prichádzajú artrózy, artritídy či tendinopatie,“ hovorí v knihe Pohyb je liek.
Bolo ťažké priznať si, že som tiež kancelársky človek, ktorý má podobné symptómy ako ostatní, píše Pavel Bielik o stretnutí so silovo-kondičným trénerom Tomášom Mihalíkom. „Naučil ma, že internet je plný nereálnych cieľov na úrovni fantazmagórie. Realitou však je človek, ktorý nevie sedieť na stoličke.”
Editor Denníka N Pavel Bielik opisuje, ako prišiel do tréningového centra s tým, že vie cvičiť, no odišiel so zaskočeným egom. „Tréner mi začal vytáčať rameno cez hlavu. Bolo to nepríjemné a bolestivé, a pritom išlo o jednoduchý pohyb,“ opisuje. Tréner Tomáš Mihalík ho varoval, že mobilita jeho ramenného kĺbu na tom nie je dobre a musí si dať pozor, inak skončí zle.
Aj keď som cvičila päťkrát do týždňa, zvyklo ma seknúť v krížoch, hovorí Adela Vinczeová. „Prešlo to, až keď som pochopila, že aj bez mojich výkonov sa krúti svet,“ hovorí v novej knihe Pohyb je liek – Návod na život bez bolesti. Ide o knižný rozhovor s Tomášom Mihalíkom, Vinczeovej trénerom.