
Politici píšu
Články






























Minúta po Minúte
Penta si želá návrat Fica a Pellegriniho, tvrdí Zsolt Simon z Maďarského fóra. „Koľko takých skupín, ktoré budú chcieť podporiť návrat mafiánskych praktík, sa ešte nájde, momentálne nevieme. Ale s istotou môžeme povedať, že ich bude viac.“
SaS má 20 poslancov zo 150, nemôže blokovať nič. 130 poslancov by predsa mohlo zákon schváliť, píše Branislav Gröhling. „Tvrdiť, že SaS, ktorá nie je vo vláde, zodpovedá za (ne)činnosť ministrov a ich zákony, je absurdné.“
Akým právom si poslanci a poslankyne dovoľujú ničiť ľuďom život? pýta sa Lucia Plaváková z PS. „Návrhy ako tento sú predložené s plným vedomím, že ak prejdú, tisícom ľudí prinesú nezmyselnú bolesť.“
Minister hospodárstva kryje biznis so zlatom, tvrdí Karol Galek z SaS. „Namiesto prísľubu, že na výber dorubeného poplatku vo výške 1,7 milióna za posledných päť rokov dozrie, nám odkázal, že on nič robiť nebude.“
Hegerove slová o hodnotách nie sú celkom vierohodné a nemožno im dosť dobre rozumieť, píše Marián Balázs. „Je namieste otázka, ktoré sú tie hodnoty, ktoré Pellegrini a jeho Hlas nespĺňajú, ale Matovič a Kollár spĺňajú?“
Extra daň pre elektrárne, Slovnaft aj SkyToll je v poriadku, pri bankách a Eustreame radšej brzdime, radí Štefan Kišš z PS. Čo sú a čo nie sú neočakávané zisky a kedy je daň odôvodnená, vysvetľuje na šiestich príkladoch.
Ján Budaj cez výzvu Obnov dom premrhal obrovskú príležitosť spojiť ochranu životného prostredia s pomocou zraniteľným domácnostiam, píše Martin Hojsík z PS. „V každej firme či relevantnej organizácii by prevzal zodpovednosť a balil si veci do škatule.“
Zakázané čítanie: Sex je fuj! píše Branislav Gröhling zo SaS o postoji ministra školstva k sexuálnemu vzdelávaniu. „Úžas. Túto emóciu mám vždy, keď sa do parlamentu dostane téma týkajúca sa sexuality alebo sexuálneho zdravia.“
Minister Budaj je ako vratný automat, píše jeho predchodca László Solymos. „Jednu zásluhu mu určite treba pripísať – zálohovanie na Slovensku definitívne nepochoval, aj keď na to mal našliapnuté.“
Parlament opäť zlyhal a dostupné bývanie odmietol, píšu Lucia Plaváková a Beáta Jurík z PS. „Poslanci a poslankyne mali v rukách návod, ako efektívne pomôcť státisícom ľudí a zabezpečiť rešpektovanie jedného zo základných ľudských práv.“
Fico a Matovič sú rovnako nebezpeční a škodliví, píše Zsolt Simon z Maďarského fóra. „Účelom návrhu je len to, aby rozprávali o Matovičovi, ako on chce pomáhať. V skutočnosti však ruinuje vlastnú krajinu.“
Minister Krajniak nezvláda pomoc ľuďom. Riešenie má pritom pod nosom, tvrdí v komentári Tomáš Hellebrandt z PS. „Teraz mobilizuje celé ministerstvo práce, aby pripravili vlastný návrh, lebo veď idú voľby a po škandále so zabudnutou valorizáciou dotácií na školské obedy nechce byť opäť ten, kto zaspal na vavrínoch.“
Kilečká nás z krízy nevyvedú, píše Zora Jaurová z PS v reakcii na článok Richarda Sulíka. „Nemôžem sa ubrániť podozreniu, že si z nás predseda SaS tak trocha uťahuje.“
Spolupráca so Smerom a s SNS je neakceptovateľná, píše Zsolt Simon z Maďarského fóra. „Nech nám chce minister Szijjártó akokoľvek odkázať, že by sme mali začať spolupracovať so Smerom a s SNS, my sa so zlom spájať nebudeme.“
Táto vláda stratila dôvod na svoju existenciu, tvrdí v komentári Richard Sulík. „Ak by sme teraz neurobili nič, hrozí nielen návrat Smeru, ale i jeho víťazstvo v riadnych voľbách, ktoré budú o menej než 15 mesiacov.“
Chystá sa krok späť pre hodnotu za peniaze v doprave, píše Štefan Kišš z PS. „Bol by to výrazný krok späť, ktorým sa chcú nominanti Sme rodina skryť za potrebu rýchlo stavať cestu z Prešova smerom k poľskej hranici.“
Minister práce ohrozuje motiváciu pracovať, píše v komentári Tomáš Hellebrandt z PS. „Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi z dielne ministra Krajniaka ruší viaceré prvky, ktoré motivujú ľudí hľadať si prácu. Avizovaná náhrada je nejasná a nesystémová.“
O konci transparentnosti v Európskej únii píše vicepremiérka Veronika Remišová. „Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ nás vracia v boji proti korupcii a praniu špinavých peňazí desaťročia späť.“
O rozpočte a dôvere vlády by malo byť spoločné hlasovanie, píše Zsolt Simon z Maďarského fóra. „Je až smiešne, keď sa protikorupčná vláda prosíka u tých, čo uniesli krajinu, aby jej pomohli vládnuť a schváliť zákon roka.“
Jeden volebný obvod zaviedol Mečiar v roku 1997, no to je asi jeho jediná nevýhoda, píše Richard Sulík. „Prečo musí byť zastúpenie práve územné? Kde je napísané, že poslanec Národnej rady za Smer pochádzajúci z môjho mesta bude moje záujmy zastupovať lepšie než odborník z druhého konca štátu?“